Στο γήπεδο… σφραγίζει εξάδα η Ανόρθωση, «διπλό» στο «Αμμόχωστος»!

Η «Κυρία» επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας, έκανε αποφασιστικό βήμα για να «κλειδώσει» την εξάδα και περιμένει τις εξελίξεις με Ουζόχο [...]

Read More...

Υπό άλλες προϋποθέσεις, θα γράφαμε πως η Ανόρθωση «κλείδωσε» κατά πολύ μεγάλο ποσοστό τη θέση της στην πρώτη εξάδα, όμως η τελευταία εξέλιξη στο θέμα Ουζόχο διαφοροποιεί τα δεδομένα.

Η «Κυρία» νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα, στον αγώνα που έγινε στο στάδιο «Αμμόχωστος» για την 20ή αγωνιστική, έφτασε τους 33 βαθμούς και πήγε στο +7 από την έβδομη Ομόνοια που έχει αγώνα λιγότερο, όμως η θέση της στο πρώτο γκρουπ δεν είναι βέβαιη, μετά την ακύρωση του δελτίου υγείας του Νιγηριανού τερματοφύλακα, κάτι που πιθανότατα θα της αποφέρει αφαίρεση βαθμών.

Απόφαση ΚΟΑ: Ακυρώνεται το δελτίο υγείας του Ουζόχο!

Τα τέρματα της Ανόρθωσης, που ήταν ανώτερη από τη Νέα Σαλαμίνα και πήρε δίκαια τη νίκη, σκόραραν στο 27′ με γκολάρα ο Εγγλέζου και στο 39′ με κεφαλιά ο Σίλντενφελντ.

Όσον αφορά τα βαθμολογικά δεδομένα, η «Κυρία» ανέβηκε με 33 βαθμούς τέταρτη καθώς ξεπέρασε κατά έναν βαθμό την ΑΕΚ (παίζει αύριο με Αλκή), ενώ βρίσκεται στο +3 από την έκτη Νέα Σαλαμίνα και στο +7 από την έβδομη Ομόνοια (αύριο με Δόξα). Εντούτοις, στην περίπτωση που ο αθλητικός δικαστής δικαιώσει τον Απόλλωνα στην ένσταση που κατέθεσε για το ντέρμπι με την Ανόρθωση του περασμένου (2/2) Σαββάτου, πολύ πιθανό μετά την τελευταία εξέλιξη, οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου κινδυνεύουν πέραν από μηδενισμό, και με αφαίρεση έξι βαθμών.

Ο αγώνας…

Χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο στο στάδιο «Αμμόχωστος», με την πρώτη να έρχεται για λογαριασμό της Ανόρθωσης στο 16’, όταν ο Στεφανέλι μετά από ωραία ενέργεια σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Βεσελόφσκι μάζεψε.

Η πρώτη καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα ήρθε στο 21’ με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σικόρσκι μετά τη σέντρα του Σικόρσκι που βρήκε σε ετοιμότητα τον Δημητρίου, ενώ το εκτός περιοχής σουτ του Τιάγκο δύο λεπτά αργότερα δεν βρήκε στόχο.

Το σκορ άνοιξαν τελικά οι φιλοξενούμενοι στο 27’ (0-1), με μια γκολάρα του Εγγλέζου, ο οποίος μετά από απομάκρυνση των ερυθρολεύκων, έπιασε ένα μακρινό, διαγώνιο, δυνατό και συρτό σουτ, που κατέληξε στη γωνία της εστίας του Βεσελόφσκι!

Στο 31’ η Νέα Σαλαμίνα πλησίασε στην άμεση ισοφάριση όμως ο Δημητρίου απέκρουσε εντυπωσιακά στην προβολή του Κίνγκσλεϊ μετά το γύρισμα του Κορέια, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στην απέναντι εστία, ο πορτιέρο των ερυθρολέυκων έσωσε στο σουτ του Μικελτάντζε.

Η Ανόρθωση κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ και να πάρει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, καθώς στο 39’ ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα (0-2). Μάλιστα, στο 45’ η «Κυρία» πλησίασε σε τρίτο γκολ, όμως ο Ρέινολντς έσωσε στο πλασέ του Στεφανέλι μετά την κάθετη πάσα του Ιωάννου.

Παρότι η πρώτη τελική στην επανάληψη ήταν το σουτ του Βίκτορ στο 48’, η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που μπήκε με πιο επιθετική διάθεση, αν και δυσκολευόταν να απειλήσει σοβαρά την εστία των φιλοξενουμένων. Στο 69’ πάντως πλησίασε στο να μειώσει στο σκορ, όμως ο Δημητρίου απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, ενώ στο επόμενο λεπτό απείλησε η Ανόρθωση με το πλασέ του Ντούρις που μάζεψε ο Βεσελόφσκι.

Mέχρι το τέλος δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο καθώς η Ανόρθωση με εξαιρετική αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψε στη Νέα Σαλαμίνα να την απειλήσει.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Γκαρσία, Ρέινολντς, Μιντίκκης, Κορέια, Μαργκάσα (66’ Κωστή), Νουρ, Σικόρσκι (46’ Σιαθάς), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Κοφί, Αρτυματάς, Σίντενφελντ, Εγγλέζου, Βίκτορ, Ιωάννου (59’ Στρούνα), Πράνιτς (77’ Ράγιος), Μικελτάντζε, Ντούρις, Στεφανέλι (70’ Ντουγκλάο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άγκους (43’), Τιάγκο (71’), Νουρ (86’) / Ιωάννου (37’), Βίκτορ (61’, 6η)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου