Σωστά και τα τρία αλλά… μαντάρα στα υπόλοιπα!

«Βράζουν» και μάλιστα δικαιολογημένα στην Ομόνοια με τη διαιτησία του Γιώργου Νικολάου στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Λάρνακα (2-2).

Ο ρεφ της αναμέτρησης που διεξήχθη στο «ΑΕΚ Αρένα» και βρήκε τους κιτρινοπράσινους να ισοφαρίζουν στο 98ο λεπτό έκανε πολλά και σοβαρά λάθη, τα οποία έχουν εξαγριώσει τους φίλους του τριφυλλιού.

Καταρχάς, πρέπει να επισημανθεί πως ναι μεν γίνεται πολύς λόγος για το γεγονός πως η ΑΕΚ κέρδισε τρία πέναλτι (τα δύο έγιναν γκολ από τον Τρισκόφσκι, το πρώτο αποκρούστηκε από τον Ουζόχο), όμως σε όλα η υπόδειξη ήταν σωστή καθώς υπήρξε παράβαση εντός περιοχής και στις τρεις περιπτώσεις.

Από εκεί και πέρα, όμως, ο Νικολάου τα έκανε… μαντάρα.

Ας τα πάρουμε χρονικά:

Στο 28ο λεπτό ο Λούφτνερ σκοράρει με κεφαλιά, με το σκορ στο 0-0. Το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη επιθετικού φάουλ, όμως στις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται καμία παράβαση.

Στο 52ο λεπτό ο -ήδη χρεωμένος με κάρτα- Τέτε κάνει φάουλ για κίτρινη στον Γκόμεθ όμως δεν παίρνει δεύτερη κάρτα και ως εκ τούτου δεν αποβάλλεται.

Στο 94ο λεπτό ο Μίκου ανατρέπεται ξεκάθαρα από τον Χέφελ μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως δεν δίνεται πέναλτι για την Ομόνοια.

Αυτά ήταν τα τρία πιο σοβαρά λάθη της διαιτησίας, αν και οι πράσινοι διαμαρτύρονται για ακόμη δύο φάσεις, που δεν είναι τόσο ξεκάθαρες: για χέρι του Γκονζάλεθ στο 20’ στην περιοχή και για το γεγονός πως το 2-2 έγινε εκτός χρόνου καθυστερήσεων (υποδείχθηκαν πέντε λεπτά, το γκολ μπήκε στο 98’, όμως το πέναλτι σφυρίχθηκε στο 95:30).