«Σεληνιασμένος» ο ΑΠΟΕΛ, γλίτωσε τη… δεκάρα η Δόξα!

Όπως την περασμένη Κυριακή με την Αλκή, έτσι και κόντρα στη Δόξα, ο ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» το ματς από το πρώτο μέρος με τέσσερα γκολ.

Μόνο που αυτή τη φορά, οι γαλαζοκίτρινοι έδωσαν συνέχεια και στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν σε σκορ ρεκόρ για φέτος στο κυπριακό πρωτάθλημα, καθώς διέλυσαν με 0-8 τη Δόξα στο Μακάρειο, σε αγώνα για την 20ή αγωνιστική.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, πέραν του ότι ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε οκτώ γκολ για πρώτη φορά μετά τις 26/10/2015 (0-9 τη Νέα Σαλαμίνα), ήταν το χατ-τρικ του Εφραίμ, καθώς και το ντεμπούτο με γκολ για τον Ενσούε. Τα άλλα γκολ σημείωσαν οι Μοράις, Ζαχίντ, Ντε Καμάργκο και Μακρής.

Δόξα-ΑΠΟΕΛ: Τα οκτώ γκολ και οι άλλες φάσεις σε video

Δώνης: «Έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης»

Χατζηλούκας: «Άρχισε να δείχνει τις δυνατότητές του ο ΑΠΟΕΛ»

Ο ΑΠΟΕΛ, που μετρά 10 νίκες στα τελευταία 11 ματς πρωταθλήματος (13 συνολικά), έφτασε τους 42 βαθμούς και μείωσε ξανά στον πόντο από την κορυφή (με δύο αγώνες λιγότερους), περιμένοντας πλέον το αποτέλεσμα του ντέρμπι της αγωνιστικής για να δει πού θα τον βρει η ολοκλήρωσή της.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν τα 50 γκολ σε 18 αγώνες και είναι πλέον η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, έχοντας και τον καλύτερο μέσο όρο (2,78).

Η Δόξα, από την άλλη, έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και δέχθηκε δεύτερη διαδοχική ήττα (9η συνολικά), μένοντας στους 27 βαθμούς και την 7η θέση. Για την ομάδα της Κατωκοπιάς ντεμπούταρε ο Ροντρίγκες.

Ο αγώνας

Το σκορ άνοιξε ο Μοράις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 4ο λεπτό, μετά από υπόδειξη του Μασιά για παράβαση του Πουτζιουρή στον Ντε Καμάργκο, που πάντως δεν φάνηκε να υπάρχει.

Οι γαλαζοκίτρινοι άσκησαν στη συνέχεια ασφυκτική πίεση κι έχασαν ευκαιρίες στο 6’ (Ζαχίντ, Εφραίμ), στο 11’ (Ζαχίντ, μεγάλη απόκρουση Γκρεμσλ) και 13’ (Σόουζα), ενώ στο 15ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ όταν μετά από σέντρα του Λάγο και απόκρουση του πορτιέρο της Δόξας, ο Ζαχίντ πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Στο 17’ η κεφαλιά του Ορ δεν ανησύχησε τον Γκρεμσλ, ούτε αυτή του Ζαχίντ στο 25’, όμως αυτή του Ενσούε στο επόμενο λεπτό κατέληξε στα δίχτυα του, με τον Ισπανό μπακ να συνδυάζει το ντεμπούτο του με γκολ, κάνοντας το 0-3, έπειτα από γέμισμα του Σόουζα.

Το 0-4 ήρθε στο 34’ με πολύ ωραίο σουτ του Εφραίμ λίγο έξω από την περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντε Καμάργκο ολιγώρησε και ανέβαλε το πέμπτο γκολ των γαλαζοκιτρίνων.

Η πρώτη καλή φάση της επανάληψης ανήκε στη Δόξα, με τον Πέρεθ να νικά σε τετ-α-τετ τον Ενγκουενέ, εντούτοις ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη δική του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος έφτασε στο 0-5, με κεφαλιά του Ντε Καμάργκο, που έφτασε τα 10 γκολ.

Το 0-6 έγινε στο 57’ με τον Μακρή (μπήκε αλλαγή δύο λεπτά προηγουμένως), ενώ στο 59’ ο Εφραίμ έκανε το 0-7, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

Μετά το έβδομο γκολ ο ΑΠΟΕΛ έριξε αισθητά τον ρυθμό του, αν και στο 83′ έφτασε σε ακόμη ένα τέρμα, με τον Εφραίμ να σημειώνει χατ-τρικ διαμορφώντας το τελικό 0-8.

ΔΟΞΑ: Γρεμσλ, Σισοκό, Μπα, Κιφουετί, Παπαφώτης, Πίκολι, Κένιντι, Ενγκουενέ, Ιωάννου, Κυριάκου, Πουτζιουρής (46’ Ροντρίγκες)

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσούε, Βούρος (55’ Μακρής), Πολιάκοφ, Λάγο, Μοράις, Σόουζα (46’ Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Εφραίμ, Ορ (61’ Μπερτόλιο), Ντε Καμάργκο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πουτζιουρής (4’) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Μασιάς