Την «πάτησε», τον… πάτησε, αλλά 0-0!

Χωρίς νίκη και στο δεύτερο παιχνίδι της στο 2020 παρέμεινε η Ομόνοια, που μετά την ήττα από τον Απόλλωνα, έμεινε στο 0-0 με την Πάφο στο ΓΣΠ για τη 16η αγωνιστική.

Οι πράσινοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ήταν καταφανώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, έχασαν αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες, όμως δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Πάντως, αναμένεται να υπάρξουν νέες αντιδράσεις από το τριφύλλι σε σχέση με τις καταγγελίες τους για τη διαιτησία, μιας και στο 83′ δικαιούνταν πέναλτι, για πάτημα και ανατροπή του Κακουλλή από τον Αραγιούρι στην περιοχή.

Με τον έναν βαθμό που πήρε, η Ομόνοια ανέβηκε στους 32 και απέτυχε να προσπεράσει την Ανόρθωση και να ανέβει στην κορυφή, μένοντας στο -1 και με δύο παιχνίδια περισσότερα από τους πρωτοπόρους, που την Κυριακή τα λένε με τον ΑΠΟΕΛ, από τον οποίον το τριφύλλι είναι στο +5 με τρία παιχνίδια περισσότερα.

Η Πάφος, από την άλλη, που μετά τη νίκη του πρώτου γύρου (και τις δύο περσινές) επί των πρασίνων έμεινε ξανά αήττητη απέναντί τους, έφτασε τους 13 βαθμούς κι έπιασε τον Εθνικό στην ένατη θέση, έχοντας παιχνίδι περισσότερο (+5 από Ένωση και Δόξα).

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια καλή φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με μοναδική αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο αυτήν του 8′ όπου η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για χέρι του Αραγιούρι σε προσπάθεια του Μποτεάκ, όμως σωστά δεν δόθηκε παράβαση.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 11ο λεπτό και ήταν για την Πάφο, με τον Φαμπιάνο όμως να είναι σε ετοιμότητα στο δυνατό σουτ του Καμπράλ, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο επόμενο λεπτό, με τον πορτιέρο των πρασίνων να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του. H Ομόνοια, από την άλλη, που στο 13ο λεπτό… αγχώθηκε όταν ο Φαμπιάνο έμεινε στο έδαφος (σηκώθηκε και συνέχισε), πήγε να απειλήσει στο 16′ με τον Ορτέγα, όμως το σουτ του Κολομβιανού αποκρούστηκε από αμυνόμενο.

Ο αγώνας ήταν σχετικά μοιρασμένος, είχε αρκετά λάθη από αμφότερες τις ομάδες και καμία δεν μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Χρειάστηκε να έρθει το 29ο λεπτό για να δημιουργηθεί η επόμενη φάση, με τον Ορτέγα να σουτάρει και τον Ρούτκο να μπλοκάρει, όπως έκανε και στο 32′ ο Φαμπιάνο στο εκτός περιοχής σουτ του Φιλιώτη.

Στο 36′ η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία, όταν ο Μποτεάκ μπήκε από δεξιά στην περιοχή και υπό καλές προϋποθέσεις έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ που όμως δεν βρήκε στόχο, στο 37′ το πλασέ του Ορτέγα ανακόπηκε, ενώ το σουτ του Μαυρία στο 43′ ήταν απελπιστικά άστοχο.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 48′ έχασαν τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο ευκαιρία τους, με τον Ντάρμπισαϊαρ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ να πιάνει την κοντινή κεφαλιά και τον Ρούτκο να αποκρούει δύσκολα.

Στο 52′ το σουτ του Χούμποτσαν δεν βρήκε στόχο, όπως και η δύσκολη (εκτός ισορροπίας) κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ στο 55′, ενώ εκτός εστίας έφυγε και το σουτ του Μποτεάκ στο 57′, σε ένα διάστημα όπου το τριφύλλι άσκησε ασφυκτική πίεση στα καρέ των φιλοξενουμένων.

Η Πάφος πήγε να απειλήσει στο 64′ με τον Καμπράλ όμως ο Φαμπιάνο δεν είχε πρόβλημα στο σουτ του, ενώ στο 66′ ο Μποτεάκ είχε άλλο ένα άστοχο σουτ για την Ομόνοια. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα και στο 72′ είχαν μια καλή φάση με μακρινό δυνατό σουτ του Σιρόκ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 75′ η Πάφος είχε νέα ευκαιρία με σουτ του Μπεσάρα που επίσης δεν βρήκε στόχο για λίγο.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα η Ομόνοια ανέβηκε και πάλι ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε το τρίποντο. Η κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ στο 82′ ήταν άστοχη, στο επόμενο λεπτό ο Μποτεάκ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρούτκο, ενώ ο Γάλλος έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία στο 84′, με κεφαλιά που κόντραρε κι έφυγε ελάχιστα έξω! Ενδιάμεσα (83′) και όπως φάνηκε από κατοπινό ριπλέι, οι πράσινοι δικαιούνταν πέναλτι, για πάτημα του Αραγιούρι στον Κακουλλή μέσα στην περιοχή.

Λίγο έλειψε πάντως η Πάφος να… κλέψει το τρίποντο, αφού στο 91′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Κωνσταντίνου από το ύψος της περιοχής, στο οποίο ο Φαμπιάνο δήλωσε «παρών». Στο επόμενο λεπτό ήταν σειρά της Ομόνοιας να απειλήσει και πάλι, με επικίνδυνο γύρισμα του Λέτσιακς που ανακόπηκε την υστάτη από τον Αραγιούρι, στην τελευταία καλή φάση του αγώνα, που ολοκληρώθηκε στο 0-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Χούμποτσαν, Λούφτνερ,  Λέτσιακς, Κατελάρης (67′ Κακουλλής), Γκόμες, Ορτέγα (77′ Εζρά), Μποτεάκ, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σιρόκ, Φιλιώτης, Λαφράνς, Αραγιούρι, Πανός, Μπεσάρα, Φόλπρεχτ, Καμπράλ (86′ Λελιούκιν), Ράκελς, Γκοντάρτ (86′ Κωνσταντίνου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντάρμπισαϊαρ (85′) / Φιλιώτης (7′), Πανός (33′), Αραγιούρι (61′), Καμπράλ (76′), Φόλπρεχτ (78′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριάκος Χριστοδούλου