«Ξύπνησε» ο Ντε Βινσέντι, βρήκε… βάλσαμο στο Μακάρειο ο ΑΠΟΕΛ

Την πρώτη του νίκη μετά από τρεις σερί αγώνες (σε πρωτάθλημα και κύπελλο) πήρε ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε με 3-0 της Δόξας στο Μακάρειο για τη 17η αγωνιστική, παίρνοντας το πρώτο του διπλό μετά από επτά αναμετρήσεις.

Πρωταγωνιστής για τους γαλαζοκίτρινους, που σκόραραν όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος, ήταν ο Τόμας Ντε Βινσέντι, ο οποίος μετά από πολύ καιρό επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και σκόραρε τα πρώτα δύο γκολ (21′ με πέναλτι και 37′ με κοντινό πλασέ), ενώ εκτέλεσε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ του Μερκή (43′).

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 31 βαθμούς, προσπέρασε κατά δύο τον Απόλλωνα (παίζει την Κυριακή με Εθνικό) και μείωσε στο -1 από την Ομόνοια και στο -5 από την Ανόρθωση, που αύριο τα λένε μεταξύ τους.

Εννέα αλλαγές από τον Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν σε σχέση με το παιχνίδι κυπέλλου με τον Απόλλωνα, με τους Γέφτοβιτς-Γένσεν να κάνουν το ντεμπούτο τους και στο πρωτάθλημα, παίζοντας αμφότεροι ως αλλαγή στην επανάληψη.

Στα αρνητικά για τους γαλαζοκίτρινους ο τραυματισμός του Τάμαρι που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 69ο λεπτό.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς, από την άλλη, παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς και την τελευταία θέση, στο -3 από Ένωση και στο -6 από Εθνικό, Πάφο.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Δυνατά μπήκε στο ματς ο ΑΠΟΕΛ, που στο 3ο λεπτό έφτιαξε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Πάβλοβιτς να συνεργάζεται με τον Γιάκολις και να σουτάρει δυνατά, αλλά πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στα επόμενα λεπτά η Δόξα κέρδισε μέτρα κι έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις, με τον Μερκή στο 6′ να διώχνει σωτήρια προ του Ζορζίνιο, ενώ στο 12ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν με τον Γιάκολις που μετά από μπαλιά του Ντε Βινσέντι, σούταρε έξω.

H πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων ήρθε στο 14′ με το σουτ του Ασαμόα που κατέληξε στην αγκαλιά του Μπέλετς, ενώ στο 16′ ο Ζορζίνιο έπειτα από αντεπίθεση μπήκε από πλάγια δεξιά στην περιοχή, όμως το σουτ του πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το σκορ τελικά το άνοιξε ο ΑΠΟΕΛ, που στο 21ο λεπτό έκανε το 0-1 με εκτέλεση πέναλτι του Ντε Βινσέντι, που δόθηκε για παράβαση του Ντερβίτ στον Μιχαΐλοβιτς.

Στο 25′ το δυνατό σουτ του Γιάκολις βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκράσα, αυτό του Μάτιτς στο 28′ ήταν άστοχο, ενώ στο 30′ η Δόξα απείλησε με ισοφάριση όμως το δυνατό σουτ του Χριστοφή πήγε έξω.

Εντέλει ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ στο 37′, με τον Ντε Βινσέντι να διπλασιάζει τα γκολ του (0-2), με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Γιάκολις, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν και τρίτο πριν από την ανάπαυλα, καθώς στο 43,’ ο πρώτος τους σκόρερ, Μερκής, έκανε το 0-3, με κοντινό σουτ έπειτα από κόντρα σε κεφαλιά του Πάβλοβιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι.

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης δεν είχε ευκαιρίες, παρά μόνο κάποιες καλές προϋποθέσεις κυρίως από πλευράς ΑΠΟΕΛ, ενώ η Δόξα είχε στο 57′ μια άστοχη προσπάθεια του Μιντίκκη και στο 61′ ένα σουτ του Ζορζίνιο που αποκρούστηκε από τον Μπέλετς. Ενδιάμεσα, ο Σάβιτς σκόραρε με κεφαλιά όμως το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη επιθετικού φάουλ.

Στο 70′ ο Ζορζίνιο είχε ένα μακρινό σουτ που δεν έφερε αποτέλεσμα ενώ στο 73′ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με ανάποδο ψαλίδι του Πάβλοβιτς, με την μπάλα όμως να κτυπά στον Μερκή και να φεύγει έξω. Στο 81′ ο Γκράσα απέκρουσε το φαλτσαριστό πλασέ του Βιντιγκάλ και μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση, με τους γαλαζοκίτρινους να επιστρέφουν χωρίς άγχος στις νίκες.

ΔΟΞΑ: Γκράσα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Ντερβίτ, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (58′ Λουίς Κάρλος), Γιούτριτς (58′ Ζε Βαλέντε), Παπαφώτης, Ζορζίνιο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Σόουζα, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (82′ Γένσεν), Τάμαρι (69′ Βιντιγκάλ), Γιάκολις (61′ Γέφτοβιτς), Πάβλοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τραϊτσέφσκι (34′), Χριστοφή (51′) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Bασίλης Δημητρίου