Με… σπασμένα φρένα και τους νέους σε φοβερά κέφια ο Απόλλωνας!

Την 7η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και ένατη συνολικά, συμπεριλαμβανομένων και των δύο αγώνων κυπέλλου, πέτυχε ο Απόλλωνας, επικρατώντας με 3-2 του Εθνικού στο Τσίρειο, αποδεικνύοντας για πολλοστή φορά την τρομερή φόρμα που έχει η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή.

Οι κυανόλευκοι έδωσαν συνέχεια στην αντεπίθεσή τους με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος και με τους τρεις νεοαποκτηθέντες Ντένιτς, Ματέι και Μπένσοπ, να βρίσκονται στο αρχικό σχήμα και να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση.

Ειδικά ο Ρουμάνος επιτελικός χαφ, εκτός από την γκολάρα που πέτυχε, ήταν… άπιαστος και έδειξε ότι θα βοηθήσει πολύ τον Απόλλωνα, ενώ ο Μπένσοπ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι (προηγήθηκε αυτό του κυπέλλου με τον ΑΠΟΕΛ) και… κάνει τα πάντα ώστε οι φίλοι των κυανολεύκων να «ξεχάσουν» γρήγορα τον τεράστιο Εμίλιο Ζελάγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της ομάδας του Αυγουστή έπεσε κατακόρυφα και αυτό είχε αποτέλεσμα να κινδυνέψει ακόμη και με ισοπαλία!

Με τη νίκη τους οι κυανόλευκοι… ξανά προσπέρασαν τον ΑΠΟΕΛ (32 έναντι 31 βαθμών) και δείχνουν ικανοί να διεκδικήσουν τον φετινό τίτλο. Από την πλευρά του ο Εθνικός παρέμεινε στην 9η θέση με 14 βαθμούς, όσους έχει και η Πάφος, ενώ είναι στο +3 από Ένωση και στο +6 από Δόξα.

Με το καλημέρα της αναμέτρησης… ήρθε το μπαμ στο Τσίρειο, με τον Κονέ μόλις στο 2ο λεπτό να φεύγει στην αντεπίθεση, η άμυνα του Απόλλωνα να πιάνεται στον ύπνο, και με πλασέ να νικάει τον Μολ (0-1). Δύο λεπτά αργότερα οι Αχνιώτες απείλησαν και πάλι με τον ίδιο παίκτη να κάνει το πλασέ από κοντά και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Οι κυανόλευκοι δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο και αυτό το πλήρωσαν ακριβά στα πρώτα λεπτά.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές προσπαθώντας να βρουν διαδρόμους για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Τελικά τα κατάφεραν στο 11ο λεπτό (1-1) με ασύλληπτο φαλτσαριστό σουτ του Ματέι μέσα από την περιοχή να στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Μπογκαντίνοφ. Η πίεση όμως του Απόλλωνα συνεχίστηκε και αφού στο 13΄ ο Σαρδινέρο απέναντι από τον Σκοπιανό πορτιέρο έκανε κακό τελείωμα, ένα λεπτό αργότερα ο Μπένσοπ, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Παπουλή,  και με ιδανικό πλασέ γύρισε το παιχνίδι (2-1).

Γρήγορα λοιπόν οι καρδιές των φίλων της ομάδας… πήγαν στη θέση τους. Η ομάδα τους δεν έδειξε να «πνίγεται» στο άγχος και ακολουθώντας πιστά το πλάνο της κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να σημειώσει δύο γκολ. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού των κυανολεύκων αυτό το διάστημα ήταν οι γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, ενώ ιδιαίτερα δραστήριος ήταν ο Παπουλής.  Όσο περνούσε ο χρόνος οι κυανόλευκοι πίεζαν περισσότερο την αντίπαλη ομάδα με αποτέλεσμα να έρθει και το τρίτο γκολ στο 22΄ με κοντινό πλασέ του Παπουλή (3-1) μετά από εξαιρετική πάσα του Ματέι.

Περίπου από το 5΄ μέχρι και το τρίτο γκολ οι κυανόλευκοι έδωσαν ένα φρενήρη ρυθμό στον αγώνα και ίσως να ήταν ένα από τα καλύτερα τους χρονικά διαστήματα στον μέχρι τώρα μαραθώνιο. Μετά το τρίτο γκολ όλα πήραν τον δρόμο τους, με τους κυανόλευκους να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα και να απειλούν με ένα τέταρτο. Στο 30΄ Ο Μπένσοπ, μετά από εξαιρετική συνεργασία των πολύ καλών Ματέι και Πέδρο, έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Μπογκαντίνοφ ήταν σε ετοιμότητα και είπε «όχι».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους μπορεί οι κυανόλευκοι να έριξαν ρυθμό αλλά συνέχισαν να δημιουργούν προϋποθέσεις για ακόμη ένα γκολ το οποίο όμως δεν ήρθε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.  Κάλλιστα αυτό θα μπορούσε να γίνει στο 42΄ με το επικίνδυνο σουτ του Μπένσοπ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι, παρά το ενθαρρυντικό ξεκίνημα, δεν κατάφεραν να βρουν το αντίδοτο  στο ξέσπασμα του Απόλλωνα και μοιραία, όχι μόνο δέχτηκαν τρία γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία όπως έκαναν στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης.

Σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο άρχισε και το δεύτερο! Σχεδόν, διότι ο Εθνικός, παρότι βρήκε δύο τεράστιες ευκαιρίες δεν σκόραρε, ενώ στάθηκε και άτυχος. Στο πρώτο λοιπόν λεπτό του β΄ σαρανταπενταλέπτου ο Κονέ με σουτ «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι, ενώ το σουτ του Μάριου Ηλία στην επαναφορά αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Μολ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα καταγράφηκε στο 53΄ με το σουτ του Ντένιτς να φεύγει άουτ. Δευτερόλεπτα προηγουμένως ο Σαρδινέρο έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα αντιπάλου, ωστόσο η επαναληπτική προβολή της φάσης δεν ξεκαθάρισε αν έγινε ή όχι παράβαση. Πιο ξεκάθαρη ήταν η φάση στο 55΄ όταν ο Ευσταθίου κτύπησε (άθελά του βέβαια) στο πρόσωπο τον Ματέι, αλλά ο Κυριάκος Χριστοδούλου δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Οι Αχνιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν το σκορ και η αλήθεια είναι ότι το προσπαθούσαν αρκετά, χάνοντας ακόμη μια καλή ευκαιρία και στο 59΄ , με την κεφαλιά του Μαρκόσκι να περνάει μόλις άουτ.

Γενικότερα, οι κυανόλευκοι δεν ήταν το ίδιο δραστήριοι στις αρχές της επανάληψης σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ήταν φανερό ότι… κατέβασαν ρυθμό με αποτέλεσμα να κινδυνέψουν σε αρκετές περιπτώσεις. Οι κυανόλευκοι της Άχνας πίεζαν ψηλά, έκλεβαν μπάλες, ωστόσο παρά τις προϋποθέσεις και τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν δεν μπορούσαν να νικήσουν για δεύτερη φορά τον Μολ, ο οποίος είχε την τύχη με το μέρος του στο 67΄ αφού το φοβερό σουτ του Μιγκελίτο πέρασε μόλις άουτ. Ο Ελβετός ήταν αδύνατο να αντιδράσει αν η μπάλα πήγαινε στα γκολπόστ του. Μετά από αρκετή ώρα οι κυανόλευκοι κατέγραψαν μια καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντένιτς να φεύγει άουτ στο 70΄.

H μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο δεύτερο μέρος χάθηκε στο 76΄ όταν μετά από δυνατό σουτ του Σαρδινέρο, η μπάλα βρήκε στον Γκακπέ, η μπάλα σταμάτησε στη γραμμή και οι αμυντικοί την απομάκρυναν πριν ο τελευταίος την στείλει στα δίχτυα.

Τελικά, το παιχνίδι στα τελικά του στάδια έγινε ντέρμπι. Στο 81΄ ο Κονέ μπήκε μέσα στην περιοχή, ο Σακέτι τον μάρκαρε, ο πρώτος έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι, με την επαναληπτική προβολή της φάσης να μην το δικαιώνει πάντως αφού δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση. Τελικά, ο Λαμπάν νίκησε τον Μολ κάνοντας το 3-2 στο 82΄.

Οι κυανόλευκοι επιχείρησαν να αντιδράσουν και στο 86΄ ο Πίττας έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά για να κάνει το 4-2 και να διώξει το άγχος από τους φίλους της ομάδας, με το 3-2 πάντως να παραμένει μέχρι τέλους και να βρίσκει τον Απόλλωνα να παίρνει άλλη μία νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Ζοάο Πέδρο, Αντωνιάδης, Σελίμοβιτς, Ματέι (78′ Πίττας), Βασιλείου, Σακέτι, Ντένιτς, Σαρδινέρο, Παπουλής (63΄ Χάμπος), Μπένσοπ (46΄ Γκακπέ)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μπ. Μαρκόσκι, Χαραλάμπους (68΄ Κ. Ηλία), Μιγκελίτο, Λαμπάν, Κυπριανού, Ι. Μαρκόφσκι, Κονέ, Μ. Ηλία (57΄ Παπαγεωργίου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 82΄ Σακέτι / 38΄ Μ. Ηλία, 86΄ Ευσταθίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριάκος Χριστοδούλου