Ντέρμπι με έξι φάσεις, τέσσερα γκολ και… ΑΕΚ στην εξάδα!

Σπουδαία νίκη με άρωμα… εξάδας πήρε η ΑΕΚ στο ντέρμπι με την ΑΕΛ στη Λάρνακα!

Σε έναν αγώνα όπου είχε έξι τελικές προσπάθειες και… τέσσερα γκολ, οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν με 3-1 των Λεμεσιανών και μπήκαν στην εξάδα, ανεβαίνοντας μάλιστα στην πέμπτη θέση, στο +2 από τους γαλαζοκίτρινους και τη Νέα Σαλαμίνα που έχει αγώνα λιγότερο.

Ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και του πρωταθλήματος Ιβάν Τρισκόφσκι πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του, αμφότερα με εκτελέσεις πέναλτι στο 15′ και το 54′, ενώ η ΑΕΛ είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα με τον Χουράδο στο 40′. Ο Ακοράν, που μπήκε αλλαγή επανερχόμενος στη δράση έπειτα από σχεδόν τρεις μήνες, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 77′.

Σημειώνεται πως αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη των Λαρνακέων σε ντέρμπι, ενώ ο Τρισκόφσκι έφτασε τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα (+3 από τον Ράγιος που έχει δύο αγώνες λιγότερους) έχοντας ευστοχήσει στα 11 από τα 12 πέναλτι που εκτέλεσε.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς την παραμικρή φάση κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, που είχε αργό ρυθμό και χωρίς καμία ομάδα να δείξει διάθεση για γρήγορο γκολ.

Η ΑΕΚ εντούτοις κατάφερε στο 15ο λεπτό να ανοίξει το σκορ, χάρη σε… δώρο του Βοζίνια. Ο πορτιέρο της ΑΕΛ έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι ανατρέποντας στη γωνία της περιοχής τον Ιωάννου, με τον Τρισκόφσκι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να κάνει το 1-0 για τους κιτρινοπράσινους!

Η πρώτη απειλή από πλευράς ΑΕΛ ήρθε στο 23ο λεπτό, επίσης από στατική φάση, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς πέρασε έξω. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν πλέον τον έλεγχο, όμως δεν μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνοι και δεν είδαμε ευκαιρίες, μέχρι το 40′.

Σ’ εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με την πρώτη τους τελική στον στόχο να φτάσουν στην ισοφάριση (1-1), με προβολή του Χουράδο έπειτα τακουνάκι του Μαέ μετά από εκτέλεση κόρνερ!

Η χαρά των Λεμεσιανών δεν κράτησε για πολλή ώρα αφού λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης η ΑΕΚ κέρδισε δεύτερο πέναλτι (54′), με τον Τρισκόφσκι να ευστοχεί και σ’ αυτό κάνοντας το 2-1! Από τις επαναληπτικές προβολές πάντως δεν ξεκαθαρίζεται κατά πόσο υπήρξε παράβαση του Κυριάκου στον Τάντι.

Οπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, φάσεις… δεν υπήρχαν και είναι ενδεικτικό πως φτάσαμε μέχρι το 70′ δίχως καμία άλλη ευκαιρία πέραν από το πέναλτι των Λαρνακέων.

Εντέλει, η δεύτερη φάση της επανάληψη… έγινε κι αυτή γκολ, με τον Ακοράν, που επανήλθε μετά από τρεις μήνες περνώντας ως αλλαγή, να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και να νικά τον Βοζίνια για το 3-1 (77′)!

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν πλέον συμβιβαστεί με την ήττα και ο αγώνας συνέχισε να έχει αργό ρυθμό, ενώ στο 86′ είδαμε την πρώτη (και τελευταία) ευκαιρία της ΑΕΚ που δεν έγινε γκολ, με τον Ακοράν να κάνει ωραία ενέργεια και να σουτάρει μόλις έξω.

Mέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα και η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι με 3-1 και εισήλθε στην εξάδα.

AEK: Τόνιο, Τάντι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Σάστρε, Πλάνας, Τρουγιόλς, Χέφελ, Φιόλιτς (46′ Κασανόβα), Τέτε (87′ Κωνσταντίνου), Τρισκόφσκι (66′ Ακοράν)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου (79′ Νιλς Τεϊσέιρα), Αντρέ Τεϊσέιρα, Γκοντάλ (57′ Ράσο), Γουίλερ, Γκαζτανάγια (76′ Τόρες), Μεντόγεβιτς, Αγκάνοβιτς, Αβραάμ, Μαέ,  Χουράδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Tάντι (23′), Σάστρε (65′), Tέτε (86′) / Xoυράδο (25′), Αντρέ Τεϊσέιρα (77′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου