Ρεκόρ κυριαρχίας: Πρωταθλητής για 28η φορά και 7η σερί ο ΑΠΟΕΛ!

Πρωταθλητής για 28η φορά στην ιστορία του και για έβδομη διαδοχική σεζόν είναι από το βράδυ του Σαββάτου ο ΑΠΟΕΛ!

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 3-0 του Απόλλωνα στο ντέρμπι κορυφής στο ΓΣΠ και σε συνδυασμό με το 1-1 της ΑΕΚ με τη Νέα Σαλαμίνα, κατέκτησαν μαθηματικά τον τίτλο, με δύο αγωνιστικές να απομένουν!

ΑΠΟΕΛ-Απόλλων: Τα στιγμιότυπα της…τριάρας τίτλου! (video)

Κατέρριψε το ιστορικό ρεκόρ της Ομόνοιας ο ΑΠΟΕΛ – Όλα τα σερί!

Ο ΑΠΟΕΛ έγραψε έτσι ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά επτά σερί πρωταθλήματα στο κυπριακό ποδόσφαιρο, καταρρίποντας το ρεκόρ της Ομόνοιας (1973/74 – 1978/79) το οποίο ισοφάρισε πέρσι!

Τα πανηγύρια τoυ μόνιμου πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ! (pics)

ΑΠΟΕΛ: «Μετά την Ομόνοια ο εξώστης»

Οι πρωταθλητές ήξεραν πως θα κατακτούσαν από απόψε τον τίτλο αν κέρδιζαν τον Απόλλωνα και την ίδια ώρα η ΑΕΚ δεν νικούσε τη Νέα Σαλαμίνα και στο ημίχρονο των αναμετρήσεων ήταν όλα ιδανικά για τον ΑΠΟΕΛ, που ήταν ήδη στο 3-0 και οι Λαρνακείς έχαναν (1-0) από τους ερυθρόλευκους. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 58’ όμως δεν βρήκε δεύτερο γκολ κι επέτρεψε στον ΑΠΟΕΛ να σφραγίσει τον τίτλο!

Πρόδρομος: «Το είπα στην Αστάνα, το λέω και τώρα» – Τι ανέφερε για προγραμματισμό και Χάνι

Τραμετζάνι: «Το πιστεύαμε κάθε στιγμή / Θέλουμε και το κύπελλο»

Τέτι: «Απίστευτο, σήμερα καταλάβαμε τι σημαίνει ΑΠΟΕΛ»

Τα γκολ του ΑΠΟΕΛ σημείωσαν οι Ντε Βινσέντι (14′), Μοράις (35′) και Ιωάννου (44′) ενώ σημειώνεται πως ο Απόλλωνας, που δεν… μπήκε ποτέ στο γήπεδο και είχε πολλά νεύρα (8 κάρτες στο πρώτο ημίχρονο), έπαιζε από το 34’ με 10 δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρομπέρζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο αγώνας…

Ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι για άλλο ένα φετινό παιχνίδι απέναντί του ο Απόλλωνας μπήκε στο ματς υπερβολικά αγχωμένος και νευρικός και επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του.

Στο 2’ ο Βάλε πρόλαβε τον Τάμαρι και στο 7’ απέκρουσε το σουτ του Ιορδανού, όμως στο 14’ ο ίδιος παίκτης, κάνοντας τρομελή επέλαση και μπαίνοντας από δεξιά στην περιοχή, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντε Βινσέντι που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

Οι Λεμεσιανοί συνέχιζαν να είναι μέσα στα νεύρα και στο 34ο λεπτό δέχθηκαν την έκτη τους κάρτα (!) που παράλληλα ήταν η δεύτερη για τον Ρομπέρζ, ο οποίος αποβλήθηκε κι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Οι γαλαζοκίτρινοι έψαξαν το δεύτερο γκολ, το οποίο βρήκαν στο 36’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάμαρι που βρήκε στο δοκάρι, ο Μοράις στο «ριμπάουντ» σκόραρε εύκολα για το 2-0 στην κενή εστία.

Στο 39’’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία με γυριστή κεφαλιά του Σόουζα που απέκρουσε ο Βάλε, στο επόμενο λεπτό ο Ντε Βινσέντι αστόχησε χάνοντας νέα μεγάλη ευκαιρία και το 3-0 ήρθε τελικά στο 44’, με δυνατό σουτ του Ιωάννου εκτός περιοχής!

Οι γαλαζοκίτρινοι παρά το ευρύ υπέρ τους σκορ μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ λίγο έλειψε να φτάσουν στο τέταρτο γκολ, αλλά ο Γιάκολις με πλασέ βρήκε το δοκάρι.

Στα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνας προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει αλλά την επόμενη φάση την είχε επίσης ο ΑΠΟΕΛ, με τον Γιάκολις να σημαδεύει ξανά το δοκάρι στο 63ο λεπτό και τον Φακινέτι ακολούθως να σουτάρει άουτ, ενώ στο 65’ ήταν σειρά του νεοεισελθόντα Μπέζιακ να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ουεντραόγκο έδιωξε το πλασέ του πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή!

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήταν κι αυτή για τους γηπεδούχους με τον Ντε Βινσέντι στο 75’ να πλασάρει και τον Βάλε να αποκρούει, ενώ ο Απόλλωνας απείλησε στο 79’ με το άστοχο σουτ του Μάρκοβιτς.

Στο 80’ ο Ουεντραόγκο είχε ένα σωτήριο κόψιμο πάνω στον Τάμαρι, στο 85’ ο Σόουζα με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των κυανολεύκων, στο 91′ ο Ντε Βινσέντι ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από αμυνόμενο και ο αγώνας έληξε στο 3-0, με τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ να περιμένουν τη λήξη του αγώνα στο «ΑΕΚ Αρένα» και να πανηγυρίζουν τον τίτλο μόλις μαθαίνουν το τελικό 1-1 που τους έδωσε τον τίτλο!

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Γιάκολις, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέτι, Μοράις (84’ Αρτυματάς), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (82’ Βιντιγκάλ), Νατέλ (63’ Μπέζιακ)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σακέτι (46’ Μπρου), Μάρκοβιτς, Περέιρα (66’ Ψύχας), Σαρδινέρο, Παπουλής (46’ Σελίμοβιτς), Ζελάγια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Βινσέντι (33’), Μοράις (33’), Βούρος (45+3’) / Γιούστε (18’), Παπουλής (24’), Σακέτι (26’), Ρομπέρζ (31’), Περέιρα (33’), Σαρδινέρο (39’), Ζελάγια (45+3’),

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: / Ρομπέζ (34’, 2η κιτ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Tιμόθεος Χριστοφή