Πέρασε από Παραλίμνι κι άνοιξε τις αποστάσεις ο ΑΠΟΕΛ

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 2-0 εκτός έδρας της Ένωσης με γκολ από τους Ζαχίντ και Βιντιγκάλ και διεύρυναν τη διαφορά τους από τους Λεμεσιανούς [...]

Read More...

Σε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να «αποδράσει» με το τρίποντο από το Παραλίμνι νικώντας με 2-0 την τοπική Ένωση, για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά τις γκέλες με Αλκή και Πάφο.

Το σκορ στον αγώνα που διεξήχθη στο «Τάσος Μάρκου» άνοιξε ο Ζαχίντ στο 29ο λεπτό με πλασέ έπειτα από γύρισμα του Νατέλ, ενώ το δεύτερο γκολ το σκόραρε στο 87’ με κοντινή κεφαλιά ο Βιντιγκάλ, που πέντε λεπτά νωρίτερα μπήκε αλλαγή κάνοντας το ντεμπούτο του, από ασίστ του Γιάκολις, που επίσης ντεμπούταρε (βασικός).

Οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν τους 45 βαθμούς κι εκμεταλλέυτηκαν τη χθεσινή ισοπαλία στο λεμεσιανό ντέρμπι καθώς διεύρυναν τη διαφορά τους στο +3 από τη δεύτερη ΑΕΛ και στο +4 από τον δεύτερο Απόλλωνα, τον οποίον θα αφήσουν από κάτω τους ακόμη κι αν πάρει τους βαθμούς του αγώνα με την Ανόρθωση.

Οι βυσσινί, από την άλλη, έμειναν με 16 βαθμούς στην ένατη θέση, ισόβαθμοι με Αλκή (παίζει με ΑΕΚ), στο +2 από Πάφο και στο +7 από Ερμή (παίζουν αύριο μεταξύ τους).

Ο αγώνας…

Με αργό ρυθμό και χωρίς υποψία φάσης κύλησε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο στο Παραλίμνι. Το πρώτο σουτ ήρθε στο 16’ για την Ένωση όμως ο Γκοσλάν ήταν άστοχος, όπως και ο Νατέλ στην απέναντι εστία στο 19’.

Στο 26’, μετά από σέντρα του Γιάκολις, ο Αμπαρτζουμιάν έσωσε την τελευταία στιγμή προ του Μοράις, ενώ το σκορ άνοιξε τρία λεπτά αργότερα (29’), όταν ο Νατέλ από αριστερά έκανε το γύρισμα για τον Ζαχίντ που με τη μία με πλασέ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πέτρου για το 0-1.

Παρότι μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε, οι φάσεις συνέχισαν να είναι ελάχιστες. Στο 35’ η εκτέλεση φάουλ του Τάμαρι έφυγε πάνω από τα δοκάρια των βυσσινί, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ιωάννου στο 43’, στην τελευταία φάση του «χλωμού» πρώτου ημιχρόνου.

Η Ένωση μπήκε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να ισοφαρίσει και παρότι το σουτ του Γκοσλάν στο 48’ δεν ανησύχησε τον Βάτερμαν, στο 52’ οι Παραλιμνίτες έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία, με τον Ολλανδό πορτιέρο να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Σερμπάκοφ.

Στο 58’ ο Γκοσλάν είχε άλλο ένα σουτ που δεν έφερε αποτέλεσμα (έξω), άστοχο ήταν και αυτό του Αμπαρτζουμιάν στο 66’, ενώ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη μόλις στο 75’, με το σουτ του Μπέζιακ από το ύψος της περιοχής που κόντραρε κι έφυγε σε κόρνερ.

Τελικά, στη δεύτερη τους φάση στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα γκολ τους και «κλείδωσαν» τη νίκη, με τον νεοεισελθόντα Βιντιγκάλ να κάνει με κοντινή κεφαλιά –μετά από σέντρα του Γιάκολις- το 0-2 (87’).

ΕΝΩΣΗ: Πέτρου, Σαρ, Φυτανίδης, Κοσμάς, Σερμπάκοφ (74’ Ουντόζι), Aμπαρτζουμιάν, Μαϊσουράτζε, Ολίβα, Βαλλιάνος, Γκλάβινα (68’ Πίττας), Γκοσλάν (90’ Κολοκούδιας)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Γιάκολις, Καζού, Μοράις (71’ Γκέντσογλου), Σόουζα, Ζαχίντ (82’ Βιντιγκάλ), Τάμαρι, Νατέλ (69’ Μπέζιακ)

KΙΤΡΙΝΕΣ: – / –

ΔΙΑΙΤHΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου