Ντολ: «Δεν το καταλαβαίνω, φοβόμασταν να παίξουμε, ήταν μια μέρα χάλια»

Παραδέχθηκε πως η ομάδα του δεν είχε… καλή μέρα στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Τόμας Ντολ, μετά την ήττα-σοκ με 2-0 από τους μαυροπράσινους.

Ο Γερμανός ανέφερε πως δεν καταλαβαίνει γιατί η ομάδα του φοβόταν να παίξει από πίσω, τόνισε πως είχε αίσθημα ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να σκοράρει και ακολούθως προσπάθησε να εξηγήσει την κάκιστη εικόνα των γαλαζοκιτρίνων…

Τα στιγμιότυπα του θριάμβου του Ολυμπιακού κόντρα στον ΑΠΟΕΛ! (video)

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Τόμας Ντολ:

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Όλοι είναι απογοητευμένοι μετά από μια καθόλου καλή εμφάνιση.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω, είχαμε πρόβλημα να παίξουμε από πίσω, φοβόμασταν. Δεν μπορούσαμε να παίξουμε το παιχνίδι μας. Είχα το αίσθημα ότι δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε.

Η ευκαιρία που έκανε ο Ολυμπιακός και μας έβαλε το τέρμα ήταν τέσσερις ενάντιων ενός και κατάφεραν να βάλουν γκολ. Πρέπει να μας προβληματίσει. Είχαμε καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν νιώθαμε ότι θα μπορούσαμε να σκοράρουμε. Δεν είχαμε ελεύθερα φάουλ εκτός περιοχής ούτε και καλές κινήσεις.

Στο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πράγματα γιατί βρεθήκαμε πίσω στο σκορ χωρίς ο αντίπαλος να κάνει φάση. Δεν ήταν καλή μέρα για την ομάδα μας. Βεβαίως και δεν είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση μας. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα γιατί αν συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα για μας».

Για το αν μπορεί να εξηγήσει την εικόνα του ΑΠΟΕΛ:

«Σαφώς δεν είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση μας. Είναι κάτι που σκέφτομαι και εγώ κάθε μέρα. Η επιτυχία που είχαμε στην Ευρώπη ήταν επειδή είχαμε καλή οργάνωση. Στην Ευρώπη εμείς μέναμε πίσω και περιμέναμε τον αντίπαλο, ενώ εδώ πρέπει να παλέψουμε περισσότερο.

Κανένας δεν θα δώσει πόντους εύκολα, πρέπει να παλέψεις. Θέλουμε περισσότερη δύναμη από τον καθένα, πρέπει να έχουμε στόχο για να θέλουμε να σκοράρουμε. Χρειαζόμαστε καλύτερη νοοτροπία και δύναμη. Αντιλαμβάνομαι τους πάντες, μάλλον πρέπει να κάνουμε κάτι στη μεταγραφική περίοδο.

Αν θυμάστε παίξαμε και πριν 3-4-3 αλλά είχαμε χαμένες μπαλιές και δεχόμασταν αντεπιθέσεις, πήγαμε σε άλλο σύστημα για να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Σήμερα ήταν μία μέρα χάλια. Αναγνωρίζω την άποψη σας. Ποτέ δεν είχαμε τον απόλυτο έλεγχο σε ένα παιχνίδι. Ούτε με την Ομόνοια, ούτε με τη Νέα Σαλαμίνα, ούτε με το Παραλίμνι. Είμαστε ο ΑΠΟΕΛ αλλά πρέπει να εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες μας».

Για το αν γνωρίζει πως είναι σε δύσκολη θέση και πως ίσως οι οπαδοί ζητήσουν να φύγει: «Δεν είμαι το σωστό άτομο να μιλήσω γι’ αυτό. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι αλλά δεν θα καθίσω εδώ να μιλήσω για την κατάσταση μου. Δεν έχω κάτι να πω γι’ αυτό».