Νέο stop της Νέας Σαλαμίνας στην ΑΕΚ!

Αήττητη για τέταρτο φετινό παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ έμεινε η Νέα Σαλαμίνα, που πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα των Λαρνακέων για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Τιάγκο, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 58’ με τον Γιάννου. Καλύτερη η ΑΕΚ στην αναμέτρηση, έχασε πάμπολλες ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσε να πετύχει περισσότερα από ένα τέρματα και να πάρει τη νίκη, μετρώντας δύο ισοπαλίες και δύο ήττες από την προσφυγική ομάδα στο πρωτάθλημα.

Με αυτή την απώλεια η ΑΕΚ απέτυχε να εκμεταλλευτεί την ήττα του Απόλλωνα από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και να ανέβει στη δεύτερη θέση, μένοντας στο -2 από τους Λεμεσιανούς και στο -8 από τους γαλαζοκίτρινους που είναι μαθηματικά πρωταθλητές.

Η Νέα Σαλαμίνα από την άλλη πήγε στο +5 από την Ομόνοια και φαίνεται να σφραγίζει την πέμπτη θέση.

Ο αγώνας…

Η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι όταν μετά από τραγικό λάθος του Γκαρσία, ο Τιάγκο βρέθηκε απέναντι στον Τόνιο, πέρασε τον πορτιέρο της ΑΕΚ κι ευστόχησε για το 1-0.

Στο 9’ ο Βεσελόφσκι απέκρουσε το σουτ του Τζέφρεν, όπως έπραξε και δύο λεπτά αργότερα με τον Τολμές αλλά και στο 12’ στην προσπάθεια του Γιάννου, ο οποίος στο 20’ έδωσε στον Λαρένα αλλά το σουτ του Ισπανού έφυγε άουτ.

Στο 24’ η κεφαλιά του Τολμές δεν βρήκε στόχο, στο 29’ το δυνατό σουτ του Τζέφρεν βρήκε σε ετοιμότητα τον Βεσελόφσκι και ο Σλοβάκος κίπερ είχε τρομερή απόκρουση στο 34’ σε κοντινό σουτ του Σάστρε.

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα μπήκε κάπως καλύτερα, είχε και την πρώτη φάση με την εκτέλεση φάουλ του Κίνγκσλεϊ στο 52’ που απέκρουσε ο Τόνιο, όμως το γκολ το βρήκε αυτή τη φορά η ΑΕΚ.

Αφού οι Λαρνακείς πρώτα απείλησαν με άστοχη κεφαλιά του Ιωάννου (54’) και πλασέ του Τολμές που κόντραρε (57), στο 58ο λεπτό ο Γιάννου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαρένα νίκησε τον Βεσελόφσκι που έκανε άστοχη έξοδο και ισοφάρισε σε 1-1!

Η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να πάρει ξανά το προβάδισμα στο 63’ με τον Κίνγκσλεϊ που σούταρε λίγο έξω και στο επόμενο λεπτό ο επιθετικός των ερυθρολεύκων ανακόπηκε λανθασμένα με υπόδειξη οφσάιντ κι ενώ είχε βγει σε τετ-α-τετ με τον Τόνιο.

Τα σουτ των Τολμές (70’) και Γιάννου (72’) δεν έφεραν αποτέλεσμα, όπως ούτε και η κεφαλιά του Καταλά στο 74’ που έφυγε μόλις άουτ.

Στο 77’ χάθηκε νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ με το σουτ του Τολμές που έφυγε ψηλά άουτ στο 82’ ο Σίλβα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βεσελόφσκι, ενώ οι τελευταίες ευκαιρίες ήταν το σουτ του Νουρ στο 93’ που απέκρουσε ο Τόνιο και η εκτέλεση φάουλ του Λαρένα στο 94′ που έφυγε έξω.

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκαρσία (64’ Σίλβα), Τρουγιόλς, Καταλά, Ιωάννου, Λαρένα, Κάσες, Σάστρε, Τζέφρεν, Γιάννου, Τολμές

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Τζαΐλσον, Φουστάρ, Γκολομπάρτ (67’ Γκαρσία), Χατζηκωνσταντή, Κορέια, Μαργκάσα, Κωστή, Ελουντού (74’ Σιαθάς), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τολμές (7’), Κάσες (14’), Σάστρε (39’), Καταλά (44’), Ιωάννου (52’) / Βεσελόφσκι (43’), Φουστάρ (44’), Κωστή (69’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου