Με ανατροπή δευτεραθλήτρια η ΑΕΚ, ήττα στο «αντίο» Αναστασίου η Ομόνοια

Δευτεραθλήτρια για τέταρτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια αναδείχθηκε η ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας έπειτα από ανατροπή στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής στο «ΑΕΚ Αρένα» και διατήρησε τη δεύτερη θέση στην οποία ανέβηκε την περασμένη αγωνιστική, κάτι που πάντως θα γινόταν και με άλλο αποτέλεσμα καθώς ο Απόλλωνας δεν κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα.

Οι κιτρινοπράσινοι, που ολοκλήρωσαν τη σεζόν με 62 βαθμούς (+4 από Απόλλωνα, -8 από ΑΠΟΕΛ) θα ευνοηθούν σε περίπτωση που ο ΑΠΟΕΛ κατακτήσει το κύπελλο την Τετάρτη απέναντι στην ΑΕΛ καθώς αν συμβεί αυτό θα ξεκινήσουν από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League, αντί από τον πρώτο, κερδίζοντας δύο εβδομάδες.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του εμβληματικού αρχηγού της ΑΕΚ, Νταβίντ Καταλά, ο οποίος αποσύρεται από την ενεργό δράση και μετά το τέλος του αγώνα δάκρυσε (θα τιμηθεί στη συνέχεια), καθώς και το τελευταίο παιχνίδι του Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο της Ομόνοιας, καθώς μένει μόνο η ανακοίνωση για να επισημοποιηθεί το «διαζύγιο» των δύο πλευρών.

Σημειώνεται πως το τριφύλλι δέχθηκε έκτη σερί ήττα και ολοκλήρωσε τη σεζόν στην έκτη θέση με 36 βαθμούς, οκτώ λιγότερους από την πέμπτη Νέα Σαλαμίνα.

Ο αγώνας…

Μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με την Ομόνοια να έχει περισσότερη διάθεση επιθετικά, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Οι κιτρινοπράσινοι ήταν νωθροί, ενώ δεν έδειξαν επιθετική δραστηριότητα. Σε γενικές γραμμές, το θέαμα ήταν επιεικώς μέτριο.

Στο 9΄ το σουτ του Κολοβού αποκρούστηκε από τον Χριστοδούλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι πράσινοι δημιούργησαν κλασσική ευκαιρία, τη μοναδική που καταγράψαμε στο πρώτο μέρος, όταν ο Ραμίρες βρέθηκε μόνος απέναντι από τον πορτιέρο της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ αλλά ο τελευταίος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο συμπληρώθηκε με ακίνδυνα σουτ των Γιάννου (34΄) και Κατελάρη (43΄).

Η κακή αγωνιστική συμπεριφορά της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με την Ομόνοια να πατάει καλύτερα και να είναι περισσότερο απαιτητική. Αυτή τη φορά οι πράσινοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 52΄ με τον Μόντες, ο οποίος νίκησε σε τετ α τετ τον Χριστοδούλου. Η άμυνα των γηπεδούχων… κοιμήθηκε και οχτώ λεπτά αργότερα, ο Ισπανός βρέθηκε και πάλι απέναντι από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, ο οποίος όμως απέκρουσε με το πόδι σώζοντας την ομάδα του.

Ακολούθησε στο 61΄ σουτ του Κολοβού, το οποίο μπλόκαρε ο 22χρονος τερματοφύλακας. Η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ άρχισε να ανεβάζει απόδοση από το 70ο λεπτό, γυρόφερνε την εστία των πρασίνων και δίχως να προηγηθεί κάποια μεγάλη ευκαιρία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γιάννου στο 73ο λεπτό. Ο Σάστρε έκανε το σουτ, ο Κακουλλής απέκρουσε πάνω στη γραμμή και ο Eλλαδίτης άσος έσπρωξε απλώς την μπάλα στα δίκτυα. Δύο λεπτά αργότερα οι κιτρινοπράσινοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για την ολική ανατροπή όταν ο Ιωάννου μόνος και πλάγια μέσα στην περιοχή πλάσαρε με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Είπαμε, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και φλέρταρε με ένα δεύτερο γκολ. Τελικά, για την ομάδα της Λάρνακας αρκούσε ένα καλό 20λεπτο για να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Ακίνο, ο οποίος μπήκε αλλαγή στον αγώνα, στο 86΄ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μεχίας για το 2-1.

ΑΕΚ: Xριστοδούλου, Γκαρσία (86′ Τρουγιόλς), Καταλά,  Κ. Αναστασίου (61’ Ακίνο), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Κάσες, Λαρένα, Σάστρε, Γιάννου, Τολμές (91’ Αντωνιάδης)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Μαυρίας (85’ Λοΐζου), Βύντρα, Γαβριήλ, Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Χαραλάμπους (68’ Κακουλλής), Μόντες, Κολοβός (77’ Λόρα), Ραμίρες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Κούσουλος (23’), Κολοβός (31’), Κατελάρης (54’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Ψευδιώτης