«Θρίλερ» στο φινάλε και ισόπαλο το ντέρμπι!

Στο 0-0 ολοκληρώθηκε το «αιώνιο» ντέρμπι ανάμεσα σε Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ!

Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις και αρκετά μέτριο θέαμα, πράσινοι και γαλαζοκίτρινοι έμειναν στη λευκή ισοπαλία και παίρνουν από έναν βαθμό, κάτι που διευρύνει το αήττητο σερί του ΑΠΟΕΛ κόντρα στο τριφύλλι στους 26 αγώνες (19 νίκες, επτά ισοπαλίες).

Η φάση που στιγμάτισε τον αγώνα ήρθε στο 85ο λεπτό, με τον ρεφ Τιμόθεο Χριστοφή να σφυρίζει λανθασμένα πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, για παράβαση του Λανγκ στον Τάμαρι. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε επτά λεπτά αργότερα (μεσολάβησε διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων από οπαδούς της Ομόνοιας) αλλά αστόχησε, με τους γαλαζοκίτρινους να χάνουν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως ο ΑΠΟΕΛ δικαιούνταν άλλο πέναλτι στο 24ο λεπτό, για παράβαση του Λέτσιακς στον Τάμαρι πάνω στη γραμμή της περιοχής, ενώ νωρίτερα (3′) είχαν ζητήσει ακόμη ένα (Σάβιτς-Λανγκ) που ορθώς δεν είχε δοθεί.

Από πλευράς πρασίνων… μοιραίος μπορεί να χαρακτηριστεί ο Τιάγκο που με την έναρξη του β’ ημιχρόνου έχασε τεράστια ευκαιρία, αστοχώντας από τα δύο μέτρα και μπροστά σε κενή εστία.

Με την τέταρτη της ισοπαλία στο πρωτάθλημα η Ομόνοια έφτασε τους 22 βαθμούς και «έπεσε» από την κορυφή αφού είναι στο -2 από την Ανόρθωση, ενώ ο ΑΠΟΕΛ, που διατήρησε το αήττητό του με την τρίτη του ισοπαλία σε οκτώ αγώνες, ανέβηκε στους 18 και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με την ΑΕΛ, όντας στο -6 από την κορυφή με τρεις αγώνες λιγότερους.

Η εξέλιξη του ντέρμπι…

Με την Ομόνοια να αγωνίζεται σε σχηματισμό 4-3-3 και με τον Χούμποτσαν δεξί μπακ, τον Μαυρία μπροστά του και τον Μποτεάκ πίσω από τον Ντάρμπισαϊαρ (αριστερά ο Τιάγκο) ξεκίνησε το ντέρμπι, ενώ ο ΑΠΟΕΛ από την άλλη παρατάχθηκε με σχήμα 3-4-3 και με τους Εφραίμ-Τάμαρι στα άκρα της επίθεσης.

Μόλις στο 3ο λεπτό είχαμε τις πρώτες… φωνές με τον ΑΠΟΕΛ να ζητά πέναλτι για πέσιμο του Σάβιτς στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Λανγκ και παρότι υπήρξε επαφή, δεν φάνηκε να ήταν αρκετή για να δικαιολογεί σφύριγμα για παράβαση.

Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε στο 11′ από πλευράς Ομόνοιας, με κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς, ενώ και η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για το τριφύλλι, όταν στο 19′ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, ο Λούφτνερ με κεφαλιά υπό καλές προϋποθέσεις έστειλε την μπάλα πάνω στον πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ!

Οι γαλαζοκίτρινοι από την άλλη είχαν την πρώτη τους τελική στο 22ο λεπτό με άστοχη κεφαλιά του Πάβλοβιτς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς, ενώ στο 24′ ζήτησαν ξανά πέναλτι, για παράβαση του Λέτσιακς στον Τάμαρι. Ο Τσέχος πάτησε τον Ιορδανό και δεδομένα υπήρξε φάουλ, με τα ριπλέι να δείχνουν πως η παράβαση έγινε στη γραμμή της περιοχής, κάτι που σημαίνει πως έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

H επόμενη φάση ήταν κι αυτή για τον ΑΠΟΕΛ με το σουτ του Ζοαοζίνιο στο 27′ που δεν έφερε αποτέλεσμα, με το ημίωρο να συμπληρώνεται χωρίς γκολ και με κύρια χαρακτηριστικά την ένταση και τις συχνές διακοπές.

Στο 37′ η Ομόνοια είχε προϋποθέσεις αλλά η εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο βρήκε στο τείχος, ενώ ο ΑΠΟΕΛ στο 43′ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από γύρισμα του Ζοαοζίνιο, ο Τάμαρι από την καρδιά της περιοχής σούταρε και ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε εκπληκτική απόκρουση!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ομόνοια να χάνει μια απίστευτη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από γύρισμα του Μαυρία, ο Ντάρμπισαϊαρ έκανε τακουνάκι, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στον Μερκή κι ακολούθως κτύπησε στο δοκάρι, με τον Τιάγκο από πολύ κοντά και με κενή εστία, να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Οι πράσινοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο διάστημα της επανάληψης και είχαν και τη δεύτερη καλή φάση (57′) , με τον Μποτεάκ έπειτα από ωραία πάσα του Τιάγκο κι ευρισκόμενος σε ιδανική θέση, να μη βρίσκει καλά την μπάλα που κατέληξε στην αγκαλιά του Μπέλετς.

Στο 58′ η κεφαλιά του Πάβλοβιτς δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνο, ο οποίος στο 62′ είδε το σουτ του Τάμαρι να φεύγει έξω. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αρκετά και μέχρι να μπούμε στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο δεν σημειώθηκε η παραμικρή φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 77′ η Ομόνοια είχε προϋποθέσεις, όμως το επικίνδυνο γύρισμα του Ντάρμπισαϊαρ για τον Κακουλλή ανακόπηκε σωτήρια από τον Βούρο.

Η επόμενη φάση ήταν κι αυτή για το τριφύλλι, με τον Γκόμεθ στο 78ο λεπτό να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή και τον Μπέλετς να πέφτει και να μαζεύει.

Κι ενώ όλα κυλούσαν σχετικά… ήρεμα προς την ισοπαλία, στο 85ο λεπτό ήρθε η φάση που στιγμάτισε τον αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι με τον ρεφ Χριστοφή να «βλέπει» παράβαση του Λανγκ στον Τάμαρι, που όμως δεν υπήρξε. Οπαδοί της Ομόνοιας έριξαν αντικείμενα διαμαρτυρόμενοι για τη λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, αυτός διέκοψε προσωρινά τον αγώνα και όταν εντέλει στο 92′ ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το πέναλτι, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Στα υπόλοιπα λεπτά των καθυστερήσεων (υποδείχθηκαν επτά) καμία ομάδα δεν απείλησε και το ντέρμπι έληξε ισόπαλο 0-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο, Μποτεάκ (75′ Κακουλλής), Ντάρμπισαϊαρ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ζοαοζίνιο (69′ Γιάκολις), Σόουζα, Μάτιτς, Εφραίμ (59′ Μπέζιακ), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (83′ Ντε Βινσέντι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Σόουζα (10′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή