Σόκαρε τον Απόλλωνα στο 87′ κι έπιασε… κορυφή ο Εθνικός!

Τεράστια νίκη για τον Εθνικό, που επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα στο Δασάκι για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη από τους Αχνιώτες, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Κονέ έπειτα από αντεπίθεση στο 87’… σόκαρε τους φιλοξενούμενους!

Μάλιστα, με αυτή του τη νίκη, που ήταν η τρίτη του σε πέντε αγώνες, ο Εθνικός έπιασε προσωρινά… κορυφή, καθώς συγκατοικεί με Ανόρθωση και Ομόνοια (τα λένε αύριο μεταξύ τους) στους δέκα βαθμούς.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας δέχθηκε την τρίτη του ήττα (σε έξι αγώνες) κι έμεινε στους επτά βαθμούς.

Στιγμιότυπα: Οι ευκαιρίες του Απόλλωνα και το γκολ του Εθνικού! (video)

Αυγουστή: «Είμαστε μακριά από αυτά που θέλαμε – Δεν μπορούμε να μιλάμε για στόχους»

Εγκωμίτης: «Με ικανοποιεί που έπεφταν κορμιά – Φανήκαμε και τυχεροί»

Η εξέλιξη του αγώνα…

Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού μπήκαν επιθετικά στο παιχνίδι προσπαθώντας να δημιουργήσουν ρήγματα προς την εστία του Μπογκαντίνοφ, ωστόσο τo πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς τη μεγάλη φάση. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα ήρθε στο 11΄, με τον Ενσούε να κάνει επικίνδυνο φαλτσαριστό σουτ από πολύ πλάγια θέση και τον Σκοπιανό τερματοφύλακα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στα αρχικά στάδια του αγώνα ο Εθνικός δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, ενώ όσες φορές οι ποδοσφαιριστές του προσπάθησαν να επιτεθούν οι προσπάθειες τους ανακόπτονταν εύκολα από τους Ρομπέρζ και Γιούστε. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Αυγουστή ήρθε στο 19΄, όταν ο Παπουλής έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη μικρή περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε τον κίνδυνο από την εστία του.

Στο 26΄ ο Κονέ… προσπάθησε να τρομάξει την άμυνα του Απόλλωνα, όταν έβγαινε επικίνδυνα στην αντεπίθεση, αλλά έκανε βεβιασμένη μπαλιά και η ευκαιρία έκανε «φτερά», ενώ το χλιαρό σουτ του Γιαννιώτα στο 34΄ δεν ανησύχησε τον πορτιέρο των Αχνιωτών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Άχνας βελτιώθηκε τόσο αμυντικά όσο και στο θέμα της κυκλοφορίας και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα του Απόλλωνα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά στο 0-0.

Από στατική φάση ήρθε η πρώτη καλή φάση της επανάληψης, με τη δυνατή εκτέλεση φάουλ του Χάμπου στο 56ο λεπτό να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

Οι Λεμεσιανοί είχαν τον έλεγχο, δεν απειλούνταν καθόλου και στο 68′ πλησίασαν ξανά στο γκολ, εκ νέου με τον Κύπριο μέσο, όταν αρχικά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Σκοπιανό πορτιέρο και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με νέο σουτ έστειλε την μπάλα έξω.

Η πρώτη απειλή εκ μέρους των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 74′ με τον Λαμπάν από τα 40 μέτρα να προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Μολ ο οποίος πρόλαβε στο… τσακ κι έσωσε την εστία του, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν ο Απόλλωνας που έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ενσούε με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά -και με τον Μπογκαντίνοφ εκτός εστίας- να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 81′ ο Ζελάγια έχασε άλλη μια ευκαιρία για τους Λεμεσιανούς όταν από καλή θέση πλάσαρε έξω, με τον Αργεντινό να έχει στο 86′ κι ένα δυνατό διαγώνιο άστοχο σουτ.

Ο Απόλλωνας δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις καλές ευκαιρίες του και το πλήρωσε καθώς στο 87′ δέχθηκε το σοκ, όταν μετά από αντεπίθεση του Εθνικού, ο ταχύτατος Κονέ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μολ κάνοντας το 1-0!

Η ομάδα της Λεμεσού πίεσε στα τελευταία λεπτά, είχε δυο καλές φάσεις με Πίττα και Πέδρο όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και δέχθηκε μια απρόσμενη ήττα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Ντεϊβίσον, Μαρκόσκι, Ευσταθίου,  Γκλομπάρντ, Μιγκελίτο (93′ Χαραλάμπους), Παπαγεωργίου (57′ Λαμπάν), Χουντόμπιακ, Ι. Κονέ,  Κοστόφσκι

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Αγκίρε, Σακέτι (69′ Σαρδινέρο), Χάμπος, Ενσούε, Παπουλής (63′ Μάρκοβιτς), Γιαννιώτας (78′ Πίττας), Ζελάγια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντεϊβίσον (48′), Μαρκόσκι (55′), Λαμπάν (75′) / Σακέτι (7′), Γιούστε (66′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττος