Φοβερή Πάφος, φοβερότερος Ζελάγια!

Η Πάφος έκανε τρομερή εμφάνιση στο Τσίρειο, προηγήθηκε δύο φορές του Απόλλωνα, όμως οι Λεμεσιανοί έκαναν μια σπουδαία ανατροπή (3-2), με πρωταγωνιστή τον κορυφαίο Ζελάγια που σκόραρε δις!

Στο κορυφαίο μέχρι τώρα παιχνίδι του πρωταθλήματος, που αποτέλεσε την πρεμιέρα του Απόλλωνα στον θεσμό αλλά και το ντεμπούτο του Ιβάν Βουκομάνοβιτς στον πάγκο της λεμεσιανής ομάδας, η Πάφος, που παρατάχθηκε με τα… νέα της αστέρια (ντεμπούτο για Σακό, Ουίλιαμς, Λαφράνς) έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς προηγήθηκε στο 12′ με τον Τόρες, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 18′ με τον Ζελάγια. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 61′ με τυχερό γκολ του Τόρες (δεν έπρεπε να μετρήσει) που διπλασίασε τα γκολ του σε μια φάση που τραυματίστηκε, όμως οι Λεμεσιανοί είχαν ξανά την απάντηση, που ήταν… διπλή: στο 66′ ο Γιαννιώτας ισοφάρισε και στο 82′, με νέα κεφαλιά του -μετρ του είδους- Ζελάγια, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-2 που τους έδωσε το πρώτο τρίποντο!

Ο Απόλλωνας επιχείρησε από την αρχή να επιβάλει τον ρυθμό του, δίχως να φτιάξει κάποια καλή ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο, αν εξαιρέσουμε τη φάση του 8ου λεπτού όπου ακυρώθηκε γκολ του Παπουλή με -λανθασμένη- υπόδειξη οφσάιντ. Ο Ελλαδίτης καλυπτόταν τη στιγμή της εκτέλεσης του φάουλ του Πέδρο (η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και ο Παπουλής την έσπρωξε ακολούθως στα δίχτυα).

Η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά στο 12′ με πολύ καλό σουτ του Σακό που αποκρούστηκε από τον Μολ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Πανός, ο Νέμετς με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Τόρες ο οποίος από κοντά με κεφαλιά έκανε το 0-1!

Ο Απόλλωνας αντέδρασε γρήγορα και στο 18′ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (1-1) με γκολ του Ζελάγια, που σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Περέιρα.

Στο 21′ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή όμως ο Περέιρα, που ξέφυγε από τον Ρούτκο ο οποίος βγήκε εκτός εστίας, άνοιξε πολύ την μπάλα και έχασε πολύ καλή ευκαιρία, ενώ οι Λεμεσιανοί είχαν νέα σπουδαία φάση στο 26′ με τον Παπουλή, ο οποίος πλάσαρε έξω.

Ο Γιαννιώτας στο 32′ με δυνατό σουτ έχασε νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα, δύο λεπτά αργότερα ο Περέιρα με κεφαλιά ανάγκασε τον Ρούτκο σε σημαντική απόκρουση, ενώ στο 37′ ο Πάντσεον έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση όμως ο Σάλαϊ τον πρόλαβε με καθοριστικό τάκλιν πριν σουτάρει, με την Πάφο να ζητάει πέναλτι, σε μια δύσκολη φάση.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση της επανάληψης ήταν η προσπάθεια του Ζελάγια στο 48′ με τον Αργεντινό να μπαίνει απειλητικά στην περιοχή αλλά να μην προλαβαίνει να σουτάρει, στο 53′ ο ίδιος παίκτης ανάγκασε τον Ρούτκο σε απόκρουση, ενώ στο 54′ η Πάφος είχε σημαντική ευκαιρία, με σουτ του Νέμετς που απέκρουσε ο Μολ.

Στο 57′ οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα φάση, με δυνατό σουτ του Σακό λίγο έξω από την περιοχή, με τον πορτιέρο του Απόλλωνα να πέφτει και να μαζεύει.

Αφότου έριξε τις… προειδοποιητικές βολές, η Πάφος κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο 61′, με περιπετειώδη τρόπο! Ο Σακό έδωσε αριστερά στον Βαλεριάνο που του επέστρεψε με σέντρα, ο πρώτος έπιασε την κεφαλιά, ο Μολ πήγε να διώξει όμως η μπάλα βρήκε στον Τόρες και κατέληξε στα δίχτυα του Απόλλωνα (1-2), αν και το γκολ δεν θα ‘πρεπε να μετρήσει καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του σκόρερ.

Tα έξαλλα πανηγύρια των Παφιτών στις κερκίδες του Τσιρείου δεν… τράβηξαν πάντως για πολλή ώρα, καθώς στο 66′ ο Απόλλωνας ισοφάρισε για δεύτερη φορά (2-2), με δυνατό σουτ του Γιαννιώτα που κόντραρε και ξεγέλασε τον Ρούτκο!

Στο 74′ ο Απόλλωνας έχασε μάλιστα μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, με τον Ζελάγια να μπαίνει στην περιοχή και από καλή θέση να αστοχεί, ενώ στο 77′ επίσης από ιδανική θέση ο Παπουλής έκανε αδύναμο σουτ και ο Ρούτκο μάζεψε.

Στο 79′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι αμυντικού σε γύρισμα του Γιαννιώτα, με τον Νεοκλέους να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι εν μέσω διαμαρτυριών. Τελικά, ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-2) στο 82′, με δυνατή κεφαλιά του Ζελάγια έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο!

Οι Λεμεσιανοί πλησίασαν σε τέταρτο γκολ στο 88′, όμως ο Ρούτκο έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις στα σουτ των Εμπιντά και Γιαννιώτα, ενώ ο πορτιέρο της Πάφου είχε νέες τρομερές επεμβάσεις στο 92′ σε σουτ των Εμπιντά και Πίττα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ (74′ Εμπιντά), Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Περέιρα (46′ Γκακπέ), Παπουλής (81′ Πίττας), Γιαννιώτας, Ζελάγια

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Πανός (86′ Λουλίνια), Λαφράνς, Αραγιούρι, Βαλεριάνος, Ουίλιαμς, Μπεσάρα, Πάντσεον, Τόρες (64′ Φιλιώτης), Σακό, Νέμετς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπουλής (12′), Γιαννιώτας (72′), Πίττας (86′) / Τόρες (38′), Πανός (45′), Mπεσάρα (65′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλας Νεοκλέους