Έπεσε «βόμβα» στο Μακάρειο, έσπασε το αήττητο του ΑΠΟΕΛ ο Ολυμπιακός!

Τη μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς έκανε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ στο Μακάρειο για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Ντουβεντρού στο 36′ και Κίκο στο 83′ σκόραραν τα «χρυσά» γκολ για τους γηπεδούχους, που διατήρησαν το απίθανο εντός έδρας αήττητό τους (σε έξι αγώνες), ενώ παράλληλα υποχρέωσαν τους πρωταθλητές στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα (σε εννέα αγώνες)!

Ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε υποτονικός, έκανε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του στη σεζόν και αναμφίβολα ο προβληματισμός εντείνεται σε πολύ μεγάλο βαθμό. Μάλιστα οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στους 18 βαθμούς και στο -9 από την Ανόρθωση, έτσι δεν μπορούν να ανέβουν στην κορυφή ακόμη κι αν κερδίσουν τα δύο παιχνίδια που έχουν λιγότερα από την «Κυρία» (το άλλο παιχνίδι που «χρωστούν» είναι μεταξύ τους).

Οι θριαμβευτές από την άλλη πήραν τη δεύτερη τους νίκη, έφτασαν τους 12 βαθμούς, ξεπέρασαν τον Εθνικό και ισοβαθμούν στην 8η θέση με την Πάφο, έχοντας αγώνα λιγότερο.

Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες φάσεις, με τον ΑΠΟΕΛ να φτιάχνει μόνο δύο και τον Ολυμπιακό να σκοράρει στη μοναδική του ευκαιρία. Στην επανάληψη οι γαλαζοκίτρινοι έφταναν σχετικά πιο συχνά στα αντίπαλα καρέ όμως και πάλι δεν έβρισκαν το γκολ, αντιθέτως οι γηπεδούχοι, που αμύνονταν εξαιρετικά και πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, τους «σκότωσαν» με το δεύτερο γκολ στο 83′.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ λόγω σωστής αποβολής του Μιχαΐλοβιτς στο 82′, ενώ κόκκινη κάρτα έπρεπε να δει και ο Μάτιτς στο 87′.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Xωρίς κάποια καλή ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Μακάρειο, με μοναδική φάση μια εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς στο 4′ στην οποία απέκρουσε δύσκολα ο Μπάιζα.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 10ο λεπτό, όταν μετά από λάθος του Οικονομίδη, ο Άλεφ βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού αλλά έστειλε την μπάλα πάνω του! O AΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο, κρατούσε περισσότερο την μπάλα αλλά πέραν από τη φάση του 10′ δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός, αφού οι μαυροπράσινοι αμύνονταν σωστά.

Δεν έφτανε στους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν με τίποτα να γίνουν δημιουργικοί και πραγματοποιούσαν μια προβληματική εμφάνιση, στο 36ο λεπτό βρέθηκαν κιόλας πίσω στο σκορ, αφού ο Ολυμπιακός, στην πρώτη του φάση τον αγώνα, πήρε το προβάδισμα με γκολ του Ντουβεντρού, έπειτα από ωραία του προσπάθεια (1-0)!

Ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε τη δεύτερη του ευκαιρία μόλις στο 44ο λεπτό, με τον Βιντιγκάλ να εκτελεί με δύναμη ένα φάουλ και την μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ, με την εκτέλεση του οποίου ο Μερκής έπιασε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πιέσουν για να βρουν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης. Απείλησαν για πρώτη φορά στο 49′, όμως ο Βιντιγκάλ με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάιζα, ενώ το σουτ του Τάμαρι στο 52′ ήταν άστοχο, όπως και η κεφαλιά του Μερκή δύο λεπτά αργότερα.

Οι γαλαζοκίτρινοι εξακολουθούσαν να είναι καλύτεροι από τους γηπεδούχους αλλά παρότι -αντιθέτως με το πρώτο μέρος- έφταναν με περισσότερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ, το γκολ και πάλι δεν ερχόταν, μιας και ούτε τα σουτ των Χαλένιους (60′) και Πάβλοβιτς (68′) έφεραν αποτέλεσμα.

Ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στην ισοφάριση στο 70ό λεπτό, όμως το σουτ του Μάτιτς από καλή θέση έπειτα από πάσα του Χαλένιους έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 73′ ο Ολυμπιακός απείλησε με δεύτερο γκολ, με σουτ του Αγιτέ που δεν βρήκε στόχο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τον ΑΠΟΕΛ που στο 82′ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω -σωστής- αποβολής του Μιχαΐλοβιτς με απευθείας κόκκινη, καθώς ανέτρεψε ως τελευταίος παίκτης τον Μπιλάλ. Μάλιστα, ο Κίκο, που ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ (83′), φρόντισε να ρίξει… στο καναβάτσο τους γαλαζοκίτρινους καθώς εκτέλεσε απευθείας και σκόραρε, κάνοντας το 2-0!

Στο 86′ οι μαυροπράσινοι έφτασαν μια ανάσα από το τρίτο γκολ, με τον Αγιτέ να επιχειρεί να «κρεμάσει» τον Μπέλετς και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω!

Ο ΑΠΟΕΛ θα έπρεπε στο 87′ να μείνει με εννέα παίκτες καθώς ο Μάτιτς έκανε -εσκεμμένα- σκληρό φάουλ από πίσω στον Μπιλάλ, φάση που μάλιστα προκάλεσε σύρραξη.

Στα τελευταία λεπτά οι γαλαζοκίτρινοι πίεσαν μπας και βρουν ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι όμως δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα και ο Ολυμπιακός να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Mπάιζα, Ψάλτης, Κίκο, Σωτηρίου, Νάνι, Ενόχ (33′ Mπιλάλ), Βινίσιους, Οικονομίδης, Ροτζέριο (75′ Ζαχαρίου), Ντουβεντρού, Αγιτέ (90′ Σιντιμπέ)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς (46′ Γιάκολις), Μερκής, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο (78′ Εφραίμ), Άλεφ, Μάτιτς, Βιντιγκάλ (65′ Πάβλοβιτς), Τάμαρι, Χαλένιους

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Aγιτέ (79′), Μπιλάλ (88′) / Mερκής (51′, 3η), Μάτιτς (88′), Ιωάννου (88′, 3η)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Μιχαΐλοβιτς (82′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου