Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Ματσάρα και συμβιβασμός στο Μακάρειο!

Με τρομερό παιχνίδι άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA στο Μακάρειο, όπου Ολυμπιακός και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλοι 2-2, με τους μαυροπράσινους να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο αλλά να καταφέρνουν να πάρουν έναν σημαντικό βαθμό.

Στιγμιότυπα: Το γκολ-οφσάιντ, η «ζωγραφιά» Αγιτέ και τα υπόλοιπα! (video)

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Κάσες, με το πρώτο γκολ των κιτρινοπράσινων στο φετινό πρωτάθλημα που δεν προήλθε από εκτέλεση πέναλτι. Στο 27′ η ΑΕΚ πήγε τελικά για έκτη φορά (σε τρεις αγώνες) στην άσπρη βούλα, με τον Τρισκόφσκι να εκτελεί εύστοχα και να διπλασιάζει τα γκολ της (σωστή η υπόδειξη του πέναλτι), όμως ο Ολυμπιακός μείωσε άμεσα (31′) με τον Ζαχαρίου, με γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Παράπονα από ΑΕΚ: «Το σούσουρο για τη διαιτησία κάποιους επηρέασε»

Αιχμές και από Ιδιάκεθ: «Όλοι είδαμε τι έγινε, μετά από αυτό ήταν αδύνατο»

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 52′ λόγω αποβολής του Τέτε (2η κίτρινη) και στο 70′ ο Ολυμπιακός με τρομερό ανάποδο ψαλίδι του Αγιτέ έφτασε στο 2-2, ενώ στο 73′ «άγγιξε» την ολική ανατροπή, με δοκάρι του Βινίσιους.

Πάμπος: «Η ομάδα που έπρεπε να κερδίσει ήταν ο Ολυμπιακός»

Αυτός ήταν ο δεύτερος βαθμός σε τρεις αγώνες για την ομάδα της Λευκωσίας, ενώ η ΑΕΚ, επίσης σε τρία παιχνίδια, παρέμεινε αήττητη και με τη δεύτερη της ισοπαλία έφτασε τους πέντε βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Με 3-4-3 ξεκίνησε την αναμέτρηση στο Μακάρειο η ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό από την άλλη να παρατάσσεται με 4-2-3-1.

Έπιασε στην… «κορυφή» την Πάφο η ΑΕΚ

Το δεκάλεπτο κύλησε σε αργό ρυθμό και χωρίς κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες, όμως η πρώτη έφερε και γκολ, καθώς στο 16′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι και ασταθή απόκρουση του Κίρεφ, ο Κάσες από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Πρώτο γκολ χωρίς πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να αντιδράσει άμεσα και στο 19′ λίγο έλειψε στη δική του πρώτη φάση να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως ο Αγιτέ σε τετ-α-τετ με τον Τόνιο αστόχησε, ενώ στο 22′ ο Τόνιο μάζεψε στο σουτ του Οικονομίδη.

Τελικά, το δεύτερο γκολ του αγώνα το βρήκε κι αυτό η ΑΕΚ, καθώς στο 27′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι έπειτα από παράβαση του Σαμπίνια στον Σπόλιαριτς (σωστά υποδείχθηκε), έγινε το 0-2, με τον Σκοπιανό να φτάνει τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα (όλα από πέναλτι).

Οι μαυροπράσινοι κατάφεραν αυτή τη φορά να αντιδράσουν άμεσα και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, καθώς στο 31′ ο Ζαχαρίου από κοντά μείωσε σε 1-2, σε μια φάση όπου οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν οφσάιντ και είχαν δίκαιο, έτσι το γκολ δεν θα ‘πρεπε να μετρήσει.

Πήρε και δεύτερη κίτρινη ο Ιδιάκεθ, έφτασε στο όριο!

Στο 37′ ήταν σειρά των γηπεδούχων να διαμαρτυρηθούν έπειτα από πέσιμο του Ντουβεντρού στην περιοχή όμως σωστά δεν σφυρίχθηκε πέναλτι, στο 42′ το σουτ του Σάστρε κόντραρε κι έφυγε έξω και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-2.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήρθε για την ΑΕΚ, με τον Γιάννου στο 48′ να κάνει ωραία ενέργεια αλλά άστοχο σουτ, ο Ολυμπιακός στο 50′ είχε ένα σουτ με τον Μπιλάλ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Τόνιο, ενώ στο 52′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τέτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι μαυροπράσινοι είχαν πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα όμως στο επόμενο διάστημα δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν αφού η ΑΕΚ έλεγχε το παιχνίδι και δεν επέτρεπε στους αντιπάλους να πλησιάσουν στα καρέ της. Αντιθέτως, ήταν οι φιλοξενούμενοι που έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όμως ο Γιάννου, που στο 68′ βγήκε μόνος απέναντι στον Κίρεφ έπειτα από έξοχη κάθετη του Τρισκόφσκι, πλάσαρε έξω, χάνοντας τεράστια ευκαιρία.

Κι αφού η ΑΕΚ δεν κατάφερε σ’ εκείνη τη φάση να «κλειδώσει» το τρίποντο, στο 70ό λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (2-2), με φοβερό ανάποδο ψαλίδι του Αγιτέ έπειτα από γύρισμα του Ζαχαρίου!

Έχοντας το μομέντουμ και παίζοντας και με παίκτη περισσότερο, οι μαυροπράσινοι κυνηγούσαν πλέον την ολική ανατροπή, την οποία «άγγιξαν» στο 74′ όταν το πλασέ του νεοεισελθόντα Βινίσιους βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο!

Στο επόμενο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, έψαχναν τους διαδρόμους προς την εστία της ΑΕΚ όμως οι Λαρνακείς ήταν καλά στημένοι και το 2-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κίρεφ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Κίκο, Οικονομίδης (70′ Βινίσιους), Ακόστα (87′ Νάνι), Μπιλάλ (68′ Κα), Ζαχαρίου, Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΑΕΚ: Τόνιο, Ταντί, Γκαρσία, Πλάνας, Γκονζάλεθ, Τέτε, Σάστρε, Κάσες, Σπόλιαριτς (65′ Ρουίθ), Τρισκόφσκι (90′ Τολμές), Γιάννου (79′ Τρουγιόλς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αγιτέ (72′) / Τρισκόφσκι (35′), Ιδιάκεθ (προπονητής, στο 37′ για διαμαρτυρία), Τέτε (45′), Κάσες (76′)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Τέτε (52′, 2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Αναστασίου