Ξανά για τίτλο ο Απόλλωνας, αήττητο ήταν και πάει για την Ανόρθωση!

Τη σπουδαιότερη μέχρι τώρα νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλωνας, που στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, επικράτησε με 2-0 στο Τσίρειο της πρωτοπόρου και -μέχρι σήμερα- αήττητης Ανόρθωσης!

Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις, η ομάδα της Λεμεσού, που για άλλη μια φορά παρατάχθηκε με μπόλικες απουσίες, κατάφερε να σκοράρει δις στην επανάληψη, με τον Παπουλή στο 52′ και τον Ζελάγια στο 83′, παίρνοντας μια τεράστια νίκη που της… αλλάζει για τα καλά το στάτους, καθώς ο Απόλλωνας μπαίνει πλέον για τα καλά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος!

Έφτασε τα εκατό με τον Απόλλωνα ο Παπουλής!

Με την τέταρτη διαδοχική νίκη τους και πέμπτη στα τελευταία έξι ματς (έχουν μόνο το «Χ» με ΑΠΟΕΛ), οι Λεμεσιανοί έφτασαν τους 23 βαθμούς και -με αγώνα περισσότερο- μείωσαν στο -4 από την κορυφή και στο -2 από την Ομόνοια, ενώ είναι στο +5 από τον ΑΠΟΕΛ που έχει τέσσερις αγώνες λιγότερους (αυτόν της Δευτέρας και τους τρεις που «χρωστά»).

Η Ανόρθωση, από την άλλη, που είδε το αήττητο σερί της να λαμβάνει τέλος ενώ είχε την πρώτη της απώλεια μετά από τρεις σερί νίκες, παραμένει μεν στην κορυφή με 27 βαθμούς και πέραν του ότι την πλησίασε ο Απόλλωνας, πιθανόν να χάσει την πρωτιά σε περίπτωση αυριανής νίκης της Ομόνοιας.

Ημίχρονο με δύο δεμένα κεφάλια και δύο τιμωρίες στον Απόλλωνα

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι, αν εξαιρεθεί μια εκτέλεση φάουλ του Πέδρο στο 2′ που δεν αιφνιδίασε τον Λόρια. Στο 6′ Σελίμοβιτς και Μάρκοβιτς συγκρούστηκαν, έμειναν για λίγο στο χορτάρι όμως σηκώθηκαν και συνέχισαν κανονικά, με δεμένο κεφάλι.

Σταδιακά ο αγώνας ξεκίνησε να παίρνει ρυθμό όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν έβρισκε τον τρόπο να απειλήσει την αντίπαλη εστία με αποτέλεσμα το εικοσάλεπτο να ολοκληρωθεί χωρίς την παραμικρή φάση.

Μετά από ένα ημίωρο που είχε να επιδείξει μόνο πολλή ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα, στο 31ο λεπτό ήρθε και η πρώτη φάση του ντέρμπι, που ήταν για την Ανόρθωση, με τον Σελίν έπειτα από μπαλιά του Μαργκάσα να προσπαθεί να σκοράρει με προβολή αλλά να μην προλαβαίνει.

Στο 37ο λεπτό επιχείρησε να απειλήσει ο Απόλλωνας όμως μετά από σέντρα του Σακέτι, ο Ζελάγια που πήρε την μπάλα δεν μπόρεσε να κοντρολάρει σωστά και η μπάλα απομακρύνθηκε, ενώ το σουτ του Μάρκοβιτς στο 40′ ήταν πολύ άστοχο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με ελάχιστες φάσεις και χωρίς μεγάλη ευκαιρία.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα και στο 52ο λεπτό, στην πρώτη του μεγάλη φάση στο παιχνίδι, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ, έπειτα από αντεπίθεση, ασίστ του Γιαννιώτα στον Παπουλή και ωραία ενέργεια και σουτ του Ελλαδίτη, που νίκησε τον Λόρια για το 1-0!

Στο 56′ οι Λεμεσιανοί είχαν νέα φάση όμως δεν μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα γκολ τους αφού ο Λόρια εκτινάχθηκε και μπλόκαρε το καλό σουτ του Γιαννιώτα.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση κέρδισε μέτρα και προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν έβρισκε τους διαδρόμους προς την εστία του Μολ, ενώ το καλό εκτός περιοχής σουτ του Νταουσβίλι στο 72′ έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 78ο λεπτό η «Κυρία» έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με δυνατή κεφαλιά του Σίλντενφελντ που έστειλε την μπάλα πάνω στον Μολ, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Γιαννιώτα στην απέναντι εστία ήταν άστοχο.

Mάλιστα στο 80′ η Ανόρθωση έχασε… ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Μανθάτη να βγαίνει μόνος απέναντι στον εξερχόμενο Μολ και να προτιμά αντί να τελειώσει μόνος τη φάση, να δώσει δίπλα στον Ντούρις που από πλάγια θέση βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού!

Κι αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε μια από αυτές τις δύο φάσεις, ο Απόλλωνας… τελείωσε μια και καλή το παιχνίδι, κάνοντας το 2-0 στο 83ο λεπτό με τον Ζελάγια, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο και κεφαλιά-πάσα του Παπουλή, από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση ανέβηκε ψάχνοντας ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι και στο 88′ απείλησε με γυριστό του Ντούρις, ενώ η εκτέλεση φάουλ του Ράγιος στο 90′ βρήκε στο τείχος. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και το ντέρμπι ολοκληρώθηκε με σπουδαίας σημασίας νίκη για τον Απόλλωνα με 2-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Αγκίρε (82′ Βασιλείου), Σακέτι, Κυριάκου (76′ Αντωνιάδης),  Μάρκοβιτς, Πίττας (46′ Γιαννιώτας), Παπουλής, Ζελάγια.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Π. Αρτυματάς (56′ Νταουσβίλι), Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ιωάννου, Ράγιος, Οκριασβίλι (70′ Μανθάτης), Κατσαράβα (56′ Ντούρις)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζελάγια (25′), Μάρκοβιτς (27′), Σελίμοβιτς (30′), Κυριάκου (76′) / Βργκοτς (45+2′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή