Ίδρωσε αλλά άξιζε τη νίκη η Ανόρθωση στο Παραλίμνι

Την πρώτη της νίκη στο φετινό μαραθώνιο σε σύνολο δύο αγώνων πανηγύρισε σε μία δύσκολη έδρα η Ανόρθωση. Το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια απέδρασε με το διπλό επικρατώντας με 1-2 της Ένωσης στο «Τάσος Μάρκου» και πλέον κοιτάει τη συνέχεια με άλλο φακό, φθάνοντας τους τέσσερις βαθμούς αφού είχε προηγηθεί και η ισοπαλία με ΑΕΛ. Η «Κυρία» είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της αλλά σκόραρε σε καίρια σημεία και πήρε τη νίκη.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 45΄+1΄ με πέναλτι του Ράγιος και στο 69΄  με τον Καλτσά, ο οποίος έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του αφού προηγουμένως στο 66΄ είχε ισοφαρίσει η Ένωση με τον Αγκίρι. Οι κυανόλευκοι απώλεσαν πέναλτι με τον Ράγιος στο 81΄ ενώ στο 62΄ ακυρώθηκε και γκολ του Ισπανού μετά από εκτέλεση φάουλ.

ΗΗ Ένωση προσπάθησε στο δεύτερο μέρος αλλά έμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς βαθμό.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Η Ανόρθωση προσπάθησε από την αρχή να επιβάλλει τον ρυθμό της και στο 3ο λεπτό ήταν η ομάδα που με σουτ του Εγγλέζου έστειλε τα πρώτα απειλητικά μηνύματα.

H «Κυρία» είχε τον έλεγχο αλλά δεν μπορούσε να μπει με ευκολία στην περιοχή της Ένωσης που από τη δική της πλευρά περιοριζόταν στο παθητικό ρόλο. Στο 22΄ έτο φάουλ του Καλτσά δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν, στη δεύτερη προϋπόθεση των κυανολεύκων. Ο πορτιέρο των γηπεδούχων εκτινάχθηκε και απεσόβησε τον κίνδυνο σε βολέ του Κοφί στο 26΄.

Η Ένωση μετά το ημίωρο κέρδισε κάποια μέτρα αλλά χωρίς να μπορεί όμως να κάνει κάποια μεγάλη φάση. Κάποια στημένα που κέρδισε, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ανόρθωση πλησίασε το γκολ αλλά ούτε η κεφαλιά του Ντούρις (41΄) είχε ευτυχή κατάληξη ενώ στο 43΄ από πολύ κοντά ο Καλτσάς πλάσαρε έξω μετά από ωραία μπαλιά του Ράγιος.

Ο Ισπανός μέσος ήταν ο πρωταγωνιστής στο 45΄+1΄ όταν κέρδισε πέναλτι από τον Μαϊσουράντζε και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος. Έτσι πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η Ένωση ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά για την ισοφάριση και έδειχνε να είναι πιο απαιτητική. Σε αυτό βοήθησε και η είσοδος του Βαρέλα ο οποίος στο 49΄ με κεφαλιά ανησύχησε τον Λόρια. Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απογειώθηκε κυριολεκτικά και σταμάτησε την κεφαλιά του Σεπάνιακ μετά από μπαλιά του Βαλλιάνου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πάτησαν περισσότερες φορές την αντίπαλη περιοχή, αφήνοντας πίσω το κακό τους πρώτο ημίχρονο.

Η Ανόρθωση σκόραρε στο 62΄ με φάουλ του Ράγιος αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς δεν δικαιούται παίκτης της ομάδας που επιτίθεται να βρίσκεται στο τείχος. Ουσιαστικά… τιμωρήθηκε ο Ντούρις αφού αυτός ήταν στο τείχος.

Ο Κοσμάς τράβηξε άσο από το μανίκι του και αυτός ήταν ο Αγκίρι ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, νίκησε τον Λόρια και ισοφάρισε για την Ένωση (66΄).

Η απάντηση όμως ήταν άμεση από την Ανόρθωση. Τρία λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 69΄ ο Καλτσάς έδωσε κανά προβάδισμα στο συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια μετά από γύρισμα του Μανθάτη. Σε αυτή τη φάση της Ένωσης διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Μανθάτη.

Η Ανόρθωση έχασε τρειςπολύ καλές ευκαιρίες για να «σκοτώσει» το παιχνίδι. Πρώτα στο 77΄ ο Κλέιμαν είπε όχι σε σουτ του Μανθάτη και στο επόμενο λεπτό ο Βαλλιάνος έδιωξε πριν τη γραμμή την κεφαλιά του Αρτυματά. Ωστόσο η μεγαλύτερη χάθηκε στο 81΄ όταν σε εκτέλεση πέναλτι του Ράγιος (ανατροπή Σαντίκ από Κλέιμαν), η μπάλα κτύπησε και στα δύο κάθετα δοκάρια με αποτέλεσμα να χαθεί η μεγάλη ευκαιρία.

ΕΝΩΣΗ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Κυριάκου, Μιτρέφσκι, Σπόλιαριτς, Βαλλιάνος, Μαϊσουράντζε (46΄ Βαρέλα), Ριέρα, Κάρλος (62΄ Αγκίρι), Ρουσιάς (81΄΄ Θ. Κολοκούδιας), Σεπάνιακ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Εγγλέζου (74΄ Σελίν), Κ. Αρτυματάς, Κοφί (68΄ Νταουσβίλι), Ράγιος, Μανθάτης, Καλτσάς, Ντούρις (68΄ Σαντίκ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39΄ Μιτρέφσκι, 60΄ Αμπαρτζουμιάν, 85΄ Κλέιμαν,  / 38΄ Εγγλέζου, 74΄ Νταουσβίλι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττος