Άρεσε για ένα ημίχρονο η νέα Ομόνοια, στις πρεμιέρες… το ‘χει!

Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα η Ομόνοια, που επικράτησε με 2-0 μέσα στο Μακάρειο της Δόξας, στην πρεμιέρα της στη νέα σεζόν.

Το τριφύλλι, που παρουσιάστηκε με οκτώ νέα πρόσωπα στην αρχική του ενδεκάδα, ήταν πολύ καλύτερο από την αντίπαλό του στο πρώτο μέρος και παίζοντας απλό πλην όμορφο ποδόσφαιρο, προηγήθηκε χάρη σε γκολ του Ντάρμπισαϊαρ με κεφαλιά στο 25′.

Στο πρώτο μισό της επανάληψης η Δόξα απείλησε με ισοφάριση χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως ήταν οι φιλοξενούμενοι που σκόραραν και πάλι, με τον Μποτεάκ στο 61′ κόντρα στη ροή του αγώνα να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα της Ομόνοιας, ανήμερα των γενεθλίων του.

Τα στιγμιότυπα του Δόξα-Ομόνοια (video)

Σε κάθε περίπτωση, το πρόσημο ήταν θετικό για τους φιλοξενούμενους, ειδικά αν αναλογιστούμε πως επρόκειτο για το πρώτο επίσημο παιχνίδι μιας -σε μεγάλο βαθμό- καινούριας ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη της Ομόνοιας σε πρεμιέρα και 12η στις τελευταίες 13 σεζόν!

Ορτέγα, Μποτεάκ, Λέτσιακς και Ουζόχο ήταν οι νεοφερμένοι που ξεχώρισαν από πλευράς τριφυλλιού, που είχε στο πλευρό του περίπου 5.000 φιλάθλους του.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Mε την Ομόνοια να κρατάει την μπάλα και να ψάχνει τους διαδρόμους προς την εστία του  Γκρεμσλ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την πρώτη τελική να έρχεται στο 5ο λεπτό με το  εκτός περιοχής σουτ του Κούσουλου που δεν βρήκε στόχο.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 14ο λεπτό με τον Τιάγκο να σεντράρει από αριστερά και τον Ντάρμπισαϊαρ να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, στην πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, ενώ η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 20′ με κεφαλιά του Καρλάο, που όμως δεν ανησύχησε τον Ουζόχο.

Το σκορ άνοιξε στο 25ο λεπτό, σε μια φάση που θύμισε τον… προπέρσινο Ντάρμπισαϊαρ! Μετά από σέντρα του Γκόμεθ, ο Άγγλος επιθετικός έπιασε μια πολύ δύσκολη, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, με την οποία νίκησε τον Γκρεμσλ κι έκανε το 0-1 για την Ομόνοια!

Το σουτ του Μέσκα στο 28′ δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον Ουζόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο σκόρερ του πρώτου γκολ απείλησε με δεύτερο, με το δυνατό σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του πορτιέρο της Δόξας.

Ο Λουίς Κάρλος στο 31′ σούταρε… στα περιστέρια και ο Μπόλιεβιτς με συρτό σουτ στο 34′ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας που έπεσε και μάζεψε, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν μεν να φτάσουν στην περιοχή του τριφυλλιού, αλλά δίχως να απειλούν σοβαρά.

Το επικίνδυνο γύρισμα του Μποτεάκ στο 37′ δεν έτυχε εκμετάλλευσης, ενώ στο 42′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα γκολ τους, όταν μετά από έξοχη συνεργασία των Ορτέγα-Τιάγκο, η μπάλα κατέληξε στον Ντάρμπισαϊαρ που πλάσαρε κι ανάγκασε τον Γκρεμσλ σε δύσκολη απόκρουση με τα πόδια, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης η Δόξα είχε και την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, με την κεφαλιά του Καρλάο στο 47′ που πάντως βρήκε σε ετοιμότητα τον Ουζόχο. Στο επόμενο λεπτό, μάλιστα, η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Νιγηριανό πορτιέρο να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Λουίς Κάρλος.

Oι γηπεδούχοι είχαν μπει στο β’ μέρος αποφασισμένοι να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και στο 53′ είχαν άλλη μια απόπειρα, με το συρτό σουτ του Καρλάο που πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λουίς Κάρλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και επίσης σούταρε μόλις έξω, με την Ομόνοια να δείχνει ξεκάθαρα πως αντιμετωπίζει προβλήματα ανασταλτικά, εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος που δεν είχε απειληθεί σοβαρά.

Kι ενώ η Δόξα απειλούσε με ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν κόντρα στη ροή του αγώνα να σκοράρουν αυτοί και να πάρουν πλέον σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη! Σε εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ στο 61′, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και ξεγέλασε τον Γκρεμσλ, καταλήγοντας στα δίχτυα του για το 0-2 και με τον Γάλλο άσο να πιστώνεται το πρώτο του γκολ με το τριφύλλι στο στήθος, ανήμερα των γενεθλίων του!

Η πρώτη αντίδραση από πλευράς της ομάδας της Κατωκοπιάς ήταν ένα σουτ του Λουίς Κάρλος στο 67′ που δεν προκάλεσε πρόβλημα στον Ουζόχο, ο οποίος στο 71′ χρειάστηκε να πέσει και να μαζέψει στη γωνία του στο συρτό του Ασαμόα.

Στο επόμενο διάστημα δεν έγιναν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τον ρυθμό του αγώνα να «χαλά» απόρροια και των μαζεμένων αλλαγών, ενώ φαίνεται πως οι δύο ομάδες είχαν έτσι κι αλλιώς συμβιβαστεί με το σκορ στο 0-2, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μιντίκκης, Ντερβίτ, Αρτάμπε, Αλεξάνδρου,  Μπόλιεβιτς (66′ Χαραλάμπους), Ασαμόα (83′ Παπαφώτης), Τραϊτσέφσκι, Λουίς Κάρλος,  Μέσκα (66′ Μπραμπίγια),  Καρλάο

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Περέιρα, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο, Ορτέγα (77′ Μίκου), Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ (83′ Έζρα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ασαμόα (57′), Αρτάμπε (68′) / Λούφτνερ (57′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στυλιανός
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης