ΑΕΛ-Ανόρθωση: Χωρίς νικητή το πρώτο ντέρμπι, άρεσε η νέα «Κυρία»

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι της νέας σεζόν.

ΑΕΛ και Ανόρθωση έμειναν στο 0-0 στο Τσίρειο, με την ομάδα της Αμμοχώστου των πολλών νέων προσώπων να δείχνει αρκετά θετικό πρόσωπο.

Η «Κυρία» ήταν καλύτερη από τους γαλαζοκίτρινους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτιαξε περισσότερες ευκαιρίες από τους Λεμεσιανούς, όμως ούτε αυτή μπόρεσε να σκοράρει, ούτε και η ΑΕΛ στις λίγες καλές φάσεις που βρήκε, έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Αμμοχώστου δικαιούνταν πέναλτι στο 45ο λεπτό, για ανατροπή του Οκριασβίλι στην περιοχή από τον Γκαζαριάν, που δεν σφυρίχθηκε από τον Νικολάου.

Mε επτά νέα πρόσωπα (σε σχέση με πέρσι) η αρχική ενδεκάδα της Ανόρθωσης, με την οποία συνολικά έκαναν ντεμπούτο δέκα (!) ποδοσφαιριστές, ενώ από πλευράς ΑΕΛ αγωνίστηκαν και τα δύο μεταγραφικά αποκτήματα.

ΑΕΛ-Ανόρθωση: Πρώτο παιχνίδι χωρίς πρόστιμο

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς φάση μπροστά από τις δύο εστίες κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με το πιο ενδιαφέρον σημείο να είναι το 3-4-3 που όπως αποδείχθηκε επέλεξε ο Τιμούρ Κετσπάγια για να παρατάξει την Ανόρθωση.

Η ομάδα της Αμμοχώστου πλησίαζε σχετικά πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει, κάτι που αντιθέτως επιχείρησε να πράξει η ΑΕΛ στο 12′, με τα δύο σουτ του Γκαζαριάν που αμφότερα κόντραραν σε σώματα κυανολεύκων.

Το παιχνίδι πάντως είχε αρκετά αργό ρυθμό και συχνές διακοπές, ελέω των πολλών φάουλ που μάλιστα απέφεραν τέσσερις κίτρινες μέχρι το 17′. Η πρώτη τελική των φιλοξενουμένων ήρθε στο 18′ με τη συρτή εκτέλεση φάουλ του Ράγιος που δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση είχε την πρώτη καλή της ευκαιρία, με το σουτ του Ντούρις από το ύψος της περιοχής (έπειτα από πάσα του Ισπανού) που αποκρούστηκε δύσκολα από τον Βοζίνια!

H ομάδα του Κετσπάγια πατούσε καλύτερα, στο 25′ είχε ακόμη μια εκτέλεση φάουλ με τον Ράγιος που δεν έφερε αποτέλεσμα, ενώ στα επόμενα λεπτά ακολούθησαν κάποια γεμίσματα που δεν περνούσαν από την άμυνα της ΑΕΛ. H επόμενη καλή ευκαιρία ήταν η καρφωτή κεφαλιά του Ντούρις στο 37ο λεπτό που πέρασε λίγο έξω ενώ οι γαλαζοκίτρινοι είχαν αρχίσει σταδιακά να ανεβαίνουν και να δημιουργούν κάποιες προϋποθέσεις στα καρέ των κυανολεύκων, δίχως όμως να απειλήσουν τον Λόρια.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους (45′) οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Οκριασβίλι στην περιοχή από τον Γκαζαριάν, όμως ο ρεφ Νικολάου έδειξε -κακώς- να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Με την ΑΕΛ να προχωρά σε δύο αλλαγές μετατρέποντας τον σχηματισμό της σε 4-4-2 (από 3-5-2) ξεκίνησε η επανάληψη, που είχε επίσης αργό ρυθμό.

Την πρώτη καλή ευκαιρία στο β’ μέρος την είχε η Ανόρθωση στο 53′ με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ράγιος που ανάγκασε τον Βοζίνια σε δύσκολη απόκρουση, ενώ ο πορτιέρο των γηπεδούχων στο επόμενο λεπτό έκανε άστοχη έξοδο, όμως ο Ντούρις δεν πρόλαβε να την εκμεταλλευτεί πριν απομακρύνει ο Τζούνιορ. Η «Κυρία» εξακολουθούσε να είναι ανώτερη από τους Λεμεσιανούς και να ψάχνει με περισσότερες αξιώσεις το γκολ, στο οποίο πλησίασε και στο 57′ με το δυνατό, συρτό, διαγώνιο σουτ του Εγγλέζου, που κόντραρε κι έφυγε άουτ.

Στο 61′ η ΑΕΛ είχε την πρώτη καλή της ευκαιρία στο ντέρμπι, με τον Ιβάν Κάρλος έπειτα από ωραία πάσα του Γκαζαριάν να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, δίχως να μπορεί να νικήσει τον Λόρια. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν μέτρα στα επόμενα λεπτά και μπορεί στο 69′ στην εκτέλεση φάουλ του Γκαζαριάν ο Λόρια να μην αντιμετώπισε πρόβλημα, όμως στο 71′ και μετά από κεφαλιά του Τεϊσέιρα, ο Γεωργιανός εκτινάχθηκε στο δεξί «παραθυράκι» του πραγματοποιώντας σπουδαία επέμβαση.

Η Ανόρθωση έχασε στο 79′ με τη σειρά της σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Ράγιος να δίνει αριστερά στον Καλτσά, τον Ελλαδίτη να του επιστρέφει την μπάλα με τρομερό «σκάψιμο» και τον Βοζίνια να βγαίνει από την εστία του στερώντας από τον Ισπανό το γκολ!

Η επόμενη μεγάλη φάση ήρθε στο 85′ και ήταν για τους Λεμεσιανούς, όμως ο Αβραάμ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκαζαριάν έστειλε την μπάλα μόλις έξω! Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και το τελευταίο σφύριγμα του Νικολάου σφράγισε το 0-0 στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ, 3-5-2): Βοζίνια – Tζούνιορ, Γκοντάλ (46′ Γουίλερ), Αντρέ Τεϊσέιρα – Κυριάκου, Γκαθτανάγια, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (46′ Κάρλος), Αβραάμ – Γκαζαριάν, Τόρες (60′ Ζντραφκόφσκι)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσπάγια, 3-4-3): Λόρια – Κ. Αρτυματάς, Βργκοτς, Σίλντενφελντ – Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Βασιλακάκης (73′ Μανθάτης), Εγγλέζου – Ράγιος, Ντούρις (65′ Σαντίκ), Οκριασβίλι (63′ Καλτσάς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Aγκάνοβιτς (4′), Αντάμοβιτς (15′), Γκοντάλ (17′), Γουίλερ (71′) / Ντούρις (12′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαΐδης Χρίστος