ΑΕΚ-Απόλλων: Συμβιβάστηκαν και πήραν βαθμό

Iσόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το εξ αναβολής ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΕΚ και Απόλλωνα.

Σε έναν αγώνα χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και με λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, οι κιτρινοπράσινοι ήταν αυτοί που στο φινάλε απείλησαν περισσότερο και πλησίασαν στο γκολ, όμως δεν το βρήκαν και το 0-0 βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία για την ΑΕΚ, που έφτασε τους έξι βαθμούς σε τέσσερις αγώνες, ενώ οι κυανόλευκοι, που έμειναν για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη, έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς σε τρία παιχνίδια.

H εξέλιξη του αγώνα…

Με την ΑΕΚ να παρατάσσεται σε σχηματισμό 3-5-2 και τον Απόλλωνα σε 4-2-3-1 ξεκίνησε το ντέρμπι στη Λάρνακα, τα πρώτα λεπτά του οποίου κύλησαν σε αργό ρυθμό και χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση. Aμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν από τα άκρα όμως οι μπαλιές που επιχειρούσαν δεν έβρισκαν αντίκρισμα, όπως ούτε και η προσπάθεια του Πέδρο στο 14′ να κερδίσει πέναλτι, καθώς έπεσε εύκολα στο μαρκάρισμα του Τέτε.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση ήρθε στο 17ο λεπτό από τον Απόλλωνα, όμως ο Γιαννιώτας, που μπήκε από πλάγια και με αξιώσεις στην περιοχή, επιχείρησε σέντρα-σουτ που δεν έφερε αποτέλεσμα, ενώ η πρώτη ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων ήταν το σουτ του Γιάννου στο 21′, στο οποίο ο Μολ μάζεψε.

Στο 23′ η ΑΕΚ είχε ακόμη μια φάση, με την κεφαλιά του Σπόλιαριτς που προσπάθησε να σκοράρει κόντρα στην πρώην του ομάδα όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μολ, ενώ στο 26′ «απάντησε» ο Απόλλωνας με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με κοντινή κεφαλιά του Σαρδινέρο που αποκρούστηκε από τον Τόνιο!

Το ντέρμπι πήγε πλέον… ανάψει και στο 28′ είχαμε ακόμη μια σπουδαία φάση, με το δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και την μπάλα να κτυπά ακολούθως στον πορτιέρο των κυανολεύκων, αλλά να μην καταλήγει στα δίχτυα! Ο ρυθμός, πάντως, έπεσε εκ νέου και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι άλλο αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Σε χαμηλό τέμπο κύλησε και το ξεκίνημα της επανάληψης, διάστημα στο οποίο η μοναδική προσπάθεια για γκολ ήταν η εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς στο 48′, που ήταν άστοχη.

Στο 54′ ο Απόλλωνας πήγε να απειλήσει με τον Σαρδινέρο όμως ο Τόνιο έσωσε, στο 57′ το σουτ του Κάσες σταμάτησε στον Σελίμοβιτς και στο 64′ ο πορτιέρο της ΑΕΚ απέκρουσε ξανά, αυτή τη φορά στο μακρινό σουτ του Αγκίρε.

Οι φάσεις είχαν πλέον πυκνώσει και συνέχισαν να πηγαίνουν… εναλλάξ. Στο 66′ ήταν σειρά του Τρισκόφσκι να σουτάρει (ανεπιτυχώς), στο 68′ και μετά από ωραία προσπάθεια των φιλοξενουμένων, ο Σαρδινέρο δεν μπόρεσε να σκοράρει, όπως ούτε και ο Τρισκόφσκι, με κεφαλιά αυτή τη φορά, στο 69′.

Μετά το πιο «γεμάτο» εικοσάλεπτο του ντέρμπι, που είχε αρκετές φάσεις αλλά όχι μεγάλες ευκαιρίες, ο ρυθμός έπεσε εκ νέου.

Χρειάστηκε να έρθει το 86ο λεπτό για την επόμενη αξιόλογη προσπάθεια και ήταν μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, καθώς το σουτ του Φιόλιτς πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μολ, ενώ στο 88′ υπήρχαν πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Απόλλωνα, όμως ο Ταντί έδιωξε στο επικίνδυνο γύρισμα του Ενσούε.

Στο 91′ η ΑΕΚ έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, με το φαλτσαριστό σουτ του Γιάννου να περνά μόλις έξω, ενώ στο 92′ οι κιτρινοπράσινοι «άγγιξαν» ξανά το γκολ όταν ο Μολ αρχικά απέκρουσε το σουτ του Αναστασίου που είχε κάνει εξαιρετική προσπάθεια, ενώ ακολούθως έδιωξε εντυπωσιακά και στο σουτ του Τρισκόφσκι, στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ρουίθ (78′ Αναστασίου), Ταντί, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ,  Τέτε, Σάστρε, Κάσες, Σπόλιαριτς (76′ Φιόλιτς), Τρισκόφσκι, Γιάννου

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς, Βασιλείου (82′ Γκακπέ), Σακέτι, Χάμπος (72′ Εμπιντά), Σαρδινέρο, Αγκίρε (70′ Ενσούε), Γιαννιώτας, Ζελάγια.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρουίθ (38′), Κάσες (59′), Γκονζάλεθ (73′) / Σελίμοβιτς (26′), Γιούστε (59′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττος