Ανεπιθύμητη ισοπαλία στο Μακάρειο, έμειναν στο 1-1 Ολυμπιακός και ΑΕΛ

Στην ισοπαλία 1-1 έμειναν Ολυμπιακός και ΑΕΛ στο Μακάρειο σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Αποτέλεσμα πάντως που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες Οι γηπεδούχοι με τον ένα βαθμό που πήραν έμειναν οριστικά εκτός της πρώτης εξάδας ενώ οι φιλοξενούμενοι, ναι μεν βρίσκονται στην 6η προνομιούχα θέση αλλά θα πάνε στο φινάλε της α΄ φάσης με τον Εθνικό στο Τσίρειο με άγχος, αφού η Πάφος είναι μόλις ένα βαθμό πίσω και την απειλή. Ο Γκοντάλ σκόραρε για την ΑΕΛ στο 9΄ για να απαντήσει ο Ζαχαρίου στο 68΄.

Σενάρια εξάδας: Φαβορί η ΑΕΛ, ελπίζει η Πάφος, μόνο με θαύμα η Νέα Σαλαμίνα, νοκ-άουτ ο Ολυμπιακός

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9΄ ΓΚΟΛ 0-1 για την ΑΕΛ: Σουτ από τον Αντάμοβιτς, ο Γκοντάλ επωφελήθηκε και με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ. Ωστόσο ο Σλοβάκος στην προσπάθεια του να σκοράρει τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή λίγα λεπτά μετά.

– Χωρίς πολλές φάσεις το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί ν΄ αντιδράσει.

– Πολύ αργός ρυθμός και αρκετά ανιαρό το παιχνίδι στο Μακάρειο.

42΄ Μετά από αρκετά λεπτά η ΑΕΛ πάτησε στα καρέ του Ολυμπιακού και απείλησε με τον Αβραάμ, το σουτ του οποίου βρήκε έτοιμο τον Βελλίδη.

– Με πιο πολλές απαιτήσεις μπήκε ο Ολυμπιακός στην επανάληψη χωρίς ωστόσο να φτιάξει τη μεγάλη φάση. Οι σέντρες των μαυροπρασίνων προς τον ιδιαίτερα δραστήριο Αγιτέ σταματούσαν στην καλή αμυντική γραμμή της ΑΕΛ.

61΄ Ο Αβραάμ μπήκε από αριστερά γύρισε προς τη μικρή περιοχή αλλά ο Βελλίδης σταμάτησε την πορεία της μπάλας πριν αυτή πάει στον Μάιντεβατς.

64΄ Πολύ δραστήριος ο Αβραάμ ο οποίος από τα δεξιά αυτή τη φορά προσπάθησε να δώσει στον Μαέ αλλά την τελευταία στιγμή ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ.

68΄ ΓΚΟΛ 1-1 για τον Ολυμπιακό: Σέντρα του Νάνι από δεξιά με το αριστερό και ο Ζαχαρίου με κεφαλιά νίκησε τον Βοζίνια και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

90΄  Σέντρα του Κίκο, ο Ντουβεντρού πήρε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βελλίδης, Νάνι, Σωτηρίου, Κίκο, Ακόστα (66΄ Οικονομίδης), Κυριάκου, Βινίσιους, Κοφί (63΄ Ζαχαρίου), Κα, Αζουλάο, Αγιτέ (81΄ Ντουβεντρού)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Αντρέ Τεϊσέιρα, Γκοντάλ (11΄ Ζντραβκόφσκι), Αβραάμ, Μεντόγεβιτς, Αντάμοβιτς (76΄ Γκαζαριάν), Αγκάνοβιτς, Αντωνίου, Μαέ, Μάιντεβατς (885΄ Χουράδο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38΄ Κίκο, 59΄ Αγιτέ / 32΄ Α. Τεϊσέιρα, 34΄ Μαέ, 45΄+2΄ Αβραάμ (3η)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιgor Pajac (Κροατία)
Α’ βοηθός: Bojan Zobenica (Κροατία)
Β’ βοηθός: Jerko Crncic (Κροατία)
Τέταρτος: Κυριάκος Χριστοδούλου
Παρατηρητής: Παναγιώτης Γερασίμου