AEK-Oμόνοια: «Θρίλερ» με ισοφάριση στο 98′! (videos)

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ΑΕΚ και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο ντέρμπι που έγινε στο «ΑΕΚ Αρένα» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το τριφύλλι ήταν έτοιμο να πανηγυρίσει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη και να κάνει το 3/3, καθώς μέχρι το 98ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ, όμως η δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι στην εκπνοή στέρησε από τους πράσινους το «απόλυτο» των νικών.

Ο Σκοπιανός είχε ανοίξει το σκορ στο 40′ από την άσπρη βούλα κι αφού προηγουμένως ο Ουζόχο του απέκρουσε άλλο πέναλτι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Χριστοφή ισοφάρισε σε 1-1, στο 67′ ο Γκόμεθ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Ομόνοια, όμως στο 98′ η ΑΕΚ με το τρίτο της πέναλτι στο παιχνίδι πήρε τον βαθμό.

Σημειώνεται πως η Ομόνοια δικαιούται να διαμαρτύρεται για ακυρωθέν γκολ του Λούφτνερ στο 29′ που έπρεπε να μετρήσει, ενώ στο 96′ ζήτησε πέναλτι για παράβαση στον Μίκου, σε μια πολύ δύσκολη φάση.

Η εξέλιξη του αγώνα…

H AEK ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και που είχε την πρώτη φάση, με το φαλτσαριστό σουτ του Χέφελ στο 6′ που για λίγο δεν βρήκε στόχο, ενώ η Ομόνοια «απάντησε» με ευκαιρία στο επόμενο λεπτό, με τον Ντάρμπισαϊαρ να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή στο γύρισμα του Μαυρία και τον Τόνιο να διώχνει.

Με τη συμπλήρωση εννέα λεπτών οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Ο ρεφ σφύριξε -σωστά- πέναλτι για παράβαση του Λούφτνερ στον Τρισκόφσκι, όμως ο τελευταίος στην εκτέλεση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο που απέκρουσε! Ο Νιγηριανός πορτιέρο έκανε σπουδαία επέμβαση και στο 11ο λεπτό, σε μια… τριπλή ευκαιρία της ΑΕΚ! Μετά που έσωσε στο σουτ του Γιάννου, ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα βρήκε σε σώματα, ενώ ακολούθως το σουτ του Χέφελ έφυγε έξω!

Στο 16′ ο Ντάρμπισαϊαρ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ δεν βρήκε στόχο, μετά από δύο λεπτά οι πράσινοι είχαν μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Τιάγκο να φεύγει μόλις έξω, ενώ στο 21′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Γκονθάλεθ σε γύρισμα του Ντάρμπισαϊαρ, που δεν δόθηκε. Η Ομόνοια, που μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταφανώς ανώτερη από την ΑΕΚ, έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης και στο 26′ έχασε ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από γύρισμα του Εζρά, ο Χριστοφή έπιασε με μιας το σουτ και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Στο 29ο λεπτό οι πράσινοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ δεν μέτρησε, μάλλον με υπόδειξη επιθετικού φάουλ στην κεφαλιά του Λούφτνερ, αν και στις επαναληπτικές προβολές δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

Η ΑΕΚ απείλησε μετά από ώρα στο 35′ όμως το σουτ του Γιάννου υπό καλές προϋποθέσεις ήταν κακό κι έφυγε πολύ έξω. Εντέλει, στο 40′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, καθώς κέρδισαν δεύτερο πέναλτι για ανατροπή του Κάσες από τον Κούσουλο (σωστά υποδείχθηκε) και ο Τρισκόφσκι, που ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, νίκησε αυτή τη φορά τον Ουζόχο κάνοντας το 1-0!

Στο 44′ η Ομόνοια δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς το δυνατό σουτ του Χριστοφή μετά από πάσα του Τιάγκο κόντραρε κι έφυγε άουτ, όμως το 1-1 έγινε τελικά στο 45+2′, όταν μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Τιάγκο αντάλλαξε δύο φορές την μπάλα με τον Ντάρμπισαϊαρ κι έδωσε ξανά στον Χριστοφή που είχε εύκολο έργο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

H πρώτη φάση στην επανάληψη ήρθε για την Ομόνοια στο 47′, με την κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ έπειτα από σέντρα του Χριστοφή, που έφυγε έξω, με τους πράσινους να απειλούν και δύο λεπτά αργότερα χάνοντας σπουδαία ευκαιρία, με τον Τόνιο να αποκρούει εντυπωσιακά το φαλτσαριστό σουτ του Έζρα.

Στο 55′ ο Λανγκ έβαλε την κόντρα στο σουτ του Τρισκόφσκι και η ΑΕΚ είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 65′, με τον Σκοπιανό άσο να κάνει το πλασέ και τον Ουζόχο να αποκρούει.

Κι αφού οι κιτρινοπράσινοι δεν μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα σ’ εκείνη τη φάση, τα κατάφερε η Ομόνοια δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από έξοχη πάσα του Εζρά στον Ντάρμπισαϊαρ, ο Άγγλος γύρισε για τον Γκόμεθ, που σε κενή εστία έκανε το 1-2 (67′)!

Η ΑΕΚ κράτησε την μπάλα στα επόμενα λεπτά όμως δεν έβρισκε τους διαδρόμους προς την εστία του Ουζόχο, σε ένα διάστημα στο οποίο ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά πεσμένος. Μάλιστα η επόμενη φάση ήταν για την Ομόνοια, με το σουτ του Γκόμες στο 80′ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Το σουτ του Φιόλιτς στο 85′ ήταν άστοχο, όπως και η κεφαλιά του Τρισκόφσκι στο 86′, ενώ ούτε αυτή του Τολμές στο 90′ έφερε αποτέλεσμα.

Στο 94′ η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία να «καθαρίσει» τη νίκη όταν ο Μίκου έφυγε μόνος έπειτα από αντεπίθεση αλλά τον σταμάτησε ο Σάστρε, με τους πράσινους να ζητούν πέναλτι που ίσως έπρεπε να δοθεί, σε μια φάση πάντως πολύ δύσκολη.

Τελικά, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 98ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι, έπειτα από ανατροπή του Τολμές από τον Κούσουλο!

AEK: Τόνιο, Ρουίθ (62′ Ακοράν), Πλάνας, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Τέτε, Σάστρε, Κάσες (75′ Φιόλιτς), Χέφελ, Τρισκόφσκι, Γιάννου (86′ Toλμές)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο, Έζρα (89′ Tζιωνής), Χριστοφή (72′ Γκόμες), Ντάρμπισαϊαρ (71′ Μίκου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πλάνας (15′), Γιάννου (25′), Tέτε (27′) / Λούφτνερ (9′), Μπεργκ (προπονητής, για διαμαρτυρία 14′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου