Έπαιξε με τη φωτιά αλλά… ανέβηκε κορυφή και περιμένει η Ομόνοια!

Με καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και μετριότατη στο δεύτερο, η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ για την 9η αγωνιστική κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, αναμένοντας και το αποτέλεσμα της Ανόρθωσης.

To γκολ που έκρινε το ντέρμπι σημειώθηκε μόλις στο 3ο λεπτό από τον Ματ Ντάρσμπισαϊαρ που έφτασε τα έξι τέρματα στο πρωτάθλημα, αν και φάνηκε να είναι ελαφρώς εκτεθειμένος, σε μια φάση πάντως πολύ δύσκολη για τον βοηθό.

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν 2-3 καλές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα γκολ τους, όμως στην επανάληψη έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο και απειλήθηκαν με ισοφάριση από την ΑΕΛ, που όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει αφού σχεδόν όλες (πλην μίας) οι τελικές της προσπάθειες ήταν εκτός στόχου.

Με αυτό το τρίποντο, που ήταν το δεύτερο σερί και πέμπτο στη σεζόν, η Ομόνοια έφτασε τους 18 βαθμούς κι ανέβηκε στην πρώτη θέση, αναμένοντας και τον αγώνα της Ανόρθωσης με τη Νέα Σαλαμίνα για να δει αν θα κλείσει την αγωνιστική στην κορυφή.

Από την άλλη, η ΑΕΛ μετά από δύο διαδοχικές νίκες δέχθηκε την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα κι έμεινε με 14 βαθμούς στην τέταρτη θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Με γκολ… από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ντέρμπι η Ομόνοια, που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της φάση! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ στο 3ο λεπτό, ο Γκόμες με πισινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Ντάρμπισαϊαρ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 και το έκτο φετινό του γκολ! Αξίζει να σημειωθεί πως ο Άγγλος φαίνεται να ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος, αν και η φάση είναι πολύ δύσκολη.

Ομόνοια-ΑΕΛ: «Κτύπησε» νωρίς ο Ντάρμπισαϊαρ – Οφσάιντ το γκολ ή όχι; (video)

Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που είχε περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία των πρασίνων, πέραν ενός σουτ του Γερολέμου στο 13′ που δεν έφερε αποτέλεσμα, ενώ άστοχο ήταν κι αυτό του Κυριάκου στο 21′, που μπορεί πάντως να θεωρηθεί η πρώτη φάση των φιλοξενουμένων.

Στο 25′ η Ομόνοια απείλησε με δεύτερο γκολ, με τον Βοζίνια καταρχάς να βγαίνει απ’ την εστία του σώζοντας προ του Τιάγκο και ακολούθως να πηγαίνει μέχρι τη γραμμή του πλαγίου άουτ και να απομακρύνει, αν και νωρίτερα είχε σπρώξει τον παίκτη του τριφυλλιού και θα έπρεπε να σφυριχθεί φάουλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν στο 30′ μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Μποτεάκ έπειτα από φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ να βρίσκει το αριστερό δοκάρι της ΑΕΛ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γάλλος σέντραρε για τον Ντάρμπισαϊαρ, που με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βοζίνια. Στο 34′, μάλιστα, η Ομόνοια «άγγιξε» ξανά το γκολ, όταν μετά από αντεπίθεση, ο Τιάγκο με μπαλιά (που κόντραρε) έβγαλε τον Άγγλο επιθετικό τετ-α-τετ, όμως αυτός νικήθηκε ξανά από τον πορτιέρο της ΑΕΛ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με την Ομόνοια μπροστά στο σκορ.

Με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΛ στο ματς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς στο 47′, ο Ιβάν Κάρλος με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι και παρότι δεν μπορούσαν να φτάσουν εύκολα στα αντίπαλα καρέ, είχαν και την επόμενη καλή φάση, στο 57′ με σουτ του Γερολέμου που πέρασε λίγο έξω, ενώ άστοχη ήταν και η κεφαλιά του Α. Τεϊσέιρα στο 60′.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο πάντως ήταν πεσμένος και με την Ομόνοια να έχει ρίξει ρυθμούς σε σχέση με το πρώτο. Οι πράσινοι είχαν την πρώτη τους προϋπόθεση στην επανάληψη στο 71′ με τον Γκόμεθ όμως να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση, ενώ αντιθέτως η ΑΕΛ είχε καλή ευκαιρία στο 73′ με νέα κεφαλιά του Α. Τεϊσέιρα, που πέρασε μόλις έξω.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να μην πατάνε καλά και η ΑΕΛ πλησίασε στην ισοφάριση στο 83′ με τον Γκαζαριάν που με σουτ ανάγκασε τον Φαμπιάνο στην πρώτη του απόκρουση στον αγώνα.

Η Ομόνοια από την πλευρά της είχε την πρώτη της φάση στην επανάληψη στο 84′ και ήταν πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Κακουλλή να κάνει ένα τρομερό σπριντ, αλλά να νικάται στο τετ-α-τετ από τον Βοζίνια, ενώ ακολούθως με τον πορτιέρο της ΑΕΛ εκτός εστίας, ο Μποτεάκ πλάσαρε από πλάγια, όμως πρόλαβε και έδιωξε ο Ζντραφκόφσκι!

Το πλασέ του Μαυρία στο 89′ δεν έφερε αποτέλεσμα, όπως ούτε και το σουτ του Γκαζαριάν στο 93′ και το ντέρμπι έληξε με την Ομόνοια να παίρνει τη νίκη με 1-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ,  Γκόμες, Τιάγκο, Ορτέγα (80′ Kακουλλής), Μποτεάκ (90′ Xούμποτσαν), Ντάρμπισαϊαρ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Αντρέ Τεϊσέιρα, Ράσο, Γουίλερ, Ζντραφκόφσκι, Γερολέμου (62′ Γκαζαριάν), Αγκάνοβιτς (83′ Παντελή), Αντωνίου, Μαέ, Ιβάν Κάρλος (70′ Mαρκόσκι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Oρτέγα (65′) / Γουίλερ (29′),  Ιβάν Κάρλος (32′), Γερολέμου (49′), Βοζίνια (93′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Tιμόθεος Χριστοφή