Χαμένη ευκαιρία για ΑΕΛ, πρώτος βαθμός στο Παραλίμνι για την Ένωση

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ένωση και ΑΕΛ που διεξήχθη στο «Τάσος Μάρκου» για τη 13η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς (7′) με τον Ουντόζι, ο Χουράδο έκανε την ανατροπή για την ΑΕΛ από το πρώτο ημίχρονο (16′, 38′) όμως οι βυσσινί ισοφάρισαν στο 83′ με τον Μιτρέφσκι.

Αυτός ήταν ο πρώτος εντός έδρας βαθμός για την Ένωση που μέχρι τώρα μετρούσε μόνο ήττες στο Παραλίμνι και με την τρίτη σερί ισοπαλία της ανέβηκε στους 8 βαθμούς παραμένοντας στην προτελευταία θέση.

Οι γαλαζοκίτρινοι από την άλλη έχασαν μεγάλη ευκαιρία να επανέλθουν στις νίκες και να πλησιάσουν τις πρώτες θέσεις, μένοντας τέταρτοι με 19 βαθμούς, στο +1 από την ΑΕΚ αλλά και τον ΑΠΟΕΛ που έχει τέσσερις αγώνες λιγότερους.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη, με φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ στο 2ο λεπτό που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι είχαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 6′  μετά από προσπάθεια του Γερολέμου ο Χουράδο σούταρε από την καρδιά της περιοχής, όμως ο Κυριάκου έβαλε σωτήρια την κόντρα.

Το γκολ τελικά το βρήκε η Ένωση (1-0), που στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ (7′) με ωραία, δυνατή κεφαλιά του Ουντόζι, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Θεοδώρου!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να φτάσουν στην ισοφάριση στην πρώτη φορά που απείλησαν μετά το γκολ, αφού στο 16′, έπειτα από σέντρα του Αβραάμ και κατέβασμα του Γερολέμου, ο Χουράδο -με δεύτερη προσπάθεια- νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-1!

Στο 26′ η Ένωση έφτασε μια ανάσα από το να πάρει ξανά το προβάδισμα όμως ο Βαρέλα που βρέθηκε απέναντι στον Βοζίνια ολιγώρησε και ο Ράσο πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο πλασέ του, ενώ στο επόμενο λεπτό και μετά την εκτέλεση του κόρνερ η ΑΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση κι έχασε με τη σειρά της μεγάλη ευκαιρία, με το συρτό σουτ του Χουράδο  που έφυγε μόλις έξω!

Η εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα στο 30′ δεν έφερε αποτέλεσμα ενώ στο 33′ ο ίδιος παίκτης μπαίνοντας στην περιοχή ανακόπηκε πριν γίνει επικίνδυνος. Tελικά το δεύτερο γκολ το βρήκε η ΑΕΛ, που στο 38′ ολοκλήρωσε την ανατροπή (1-2) με τον Χουράδο, που διπλασίασε τα γκολ του από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος για ανατροπή από τον Σταρόκιν.

Χωρίς κάποια καλή φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Γερολέμου στο 56′ να έχει την πρώτη προσπάθεια, με εκτός περιοχής σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Ένωση από την πλευρά της απείλησε στο 58ο λεπτό, με κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν έπειτα από σέντρα του Θεοδώρου και δύσκολη απόκρουση του Βοζίνια.

Οι γηπεδούχοι είχαν γίνει πλέον πιο απαιτητικοί και στο επόμενο διάστημα ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο, γυροφέρνοντας την περιοχή της ΑΕΛ στην προσπάθειά τους να φτάσουν στην ισοφάριση, την οποία «άγγιξαν» στο 68′ αλλά ο  Ρουσιάς από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Οι βυσσινί είχαν στο 70′ άλλη μια φάση με τον Ουντόζι που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βοζίνια ενώ στο 78′ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «τελειώσει» το παιχνίδι, με τον Αβραάμ να μπαίνει στην περιοχή και να επιχειρεί τη «λόμπα», όμως ο Κλέιμαν κατάλαβε εγκαίρως την πρόθεσή του και έσωσε.

Στο 82′ ήταν σειρά της Ένωσης να φτάσει μια ανάσα από το γκολ με τον Θεοδώρου να κάνει εξαιρετική ενέργεια αλλά το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Με την εκτέλεσή του, εντούτοις, οι Παραλιμνίτες κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, αφού η μπάλα κατέληξε στον Μιτρέφσκι που με σκαφτό πλασέ που κόντραρε στον Κυριάκου, έκανε το 2-2!

Η ΑΕΛ βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά για να βρει το γκολ της νίκης, στο 86′ ζήτησε πέναλτι για παράβαση του Αμπαρτζουμιάν στον Μαέ και δεν το πήρε, ενώ στο 90′ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Κλέιμαν να κάνει δύο έξοχες επεμβάσεις στα σουτ των Μαέ και Αβραάμ!

ΕΝΩΣΗ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Μιτρέφσκι, Κυριάκου, Στάροκιν, Σπόλιαριτς (59′ Κουμής), Ριέρα, Ουντόζι (76′ Αγκίρι), Θεοδώρου, Βαρέλα, Στεπάνιακ (67′ Ρουσιάς)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Ράσο, Αντρέ Τεϊσέιρα, Γουίλερ, Γκαζτανιάγα, Μεντόγεβιτς, Γερολέμου (69′ Αγκάνοβιτς), Αβραάμ, Χουράδο (70′ Μάε),  Κάρλος (54′ Αντωνίου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπαρτζουμιάν (28′), Βαρέλα (85′) / Γερολέμου (42′, 3η), Γουίλερ (85′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου