Πήρε τη ματσάρα και πήγε στο +4 η Ανόρθωση!

Νίκη σπουδαίας σημασίας πήρε η Ανόρθωση στο βαρωσιώτικο ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα, που διεξήχθη στο «Α. Παπαδόπουλος» για την 20ή αγωνιστική!

Η «Κυρία» επικράτησε με 3-2 των ερυθρολεύκων σε ένα τρομερό παιχνίδι και όχι μόνο διατηρήθηκε στην κορυφή αλλά εκμεταλλευόμενη τη βαθμολογική απώλεια της Ομόνοιας διεύρυνε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση.

Φοβερό ματς στο πρώτο ημίχρονο, με την Ανόρθωση να προηγείται δύο φορές και τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει ισάριθμες. Σελίν (7′) και Γκαλίτσιος (22′) τα γκολ των γηπεδούχων, ο Κίνγκσλεϊ σκόραρε δις για τους φιλοξενούμενους (8′, 44′).

Το νικητήριο γκολ για την «Κυρία» το έφεραν δύο αλλαγές του Κετσπάγια, αφού το σκόραρε ο Ντούρις στο 81′ με ωραία κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χριστοφή!

Με αυτό το τρίποντο, λοιπόν, που ήταν το πρώτο μετά από δύο σερί απώλειες καθώς και το 13ο της στη σεζόν, η Ανόρθωση πήγε στο +4 από τη δεύτερη Ομόνοια, διατήρησε το +5 από τον ΑΠΟΕΛ και παράλληλα άφησε για τα καλά πίσω της τον Απόλλωνα (+11) που ουσιαστικά τέθηκε νοκ-άουτ.

Η Νέα Σαλαμίνα, από την άλλη, έχασε πολύ σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να… προλάβει την εξάδα, αφού με την τρίτη διαδοχική της ήττα (τέταρτη σερί απώλεια) έμεινε στους 24 βαθμούς και στο -3 από την ΑΕΛ, με δύο αγωνιστικές να απομένουν.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη, με σουτ του Κορέια στο 4ο λεπτό που κόντραρε κι έφυγε έξω, όμως το γκολ το βρήκε η Ανόρθωση, με τον Σελίν στο 7′ να ανοίγει το σκορ (1-0) με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ανοίγοντας… λογαριασμό με τα κυανόλευκα!

Όπως όμως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο «Αμμόχωστος», οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα στο γρήγορο γκολ των γηπεδούχων! Μόλις στο επόμενο λεπτό (8′) η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε, με τον Κίνγκσλεϊ να υποδέχεται με πλάτη την ωραία πάσα του Μπαραβίκας, να γυρίζει και να σουτάρει εύστοχα για το 1-1!

ΒΙΝΤΕΟ: «Deja vu» με γρήγορο… γκολ-γκολ!

Oι κυανόλευκοι επιχείρησαν να αντιδράσουν και να πάρουν ξανά το προβάδισμα και ναι μεν στο 18′ ο Οκριασβίλι έχασε ευκαιρία σουτάροντας σε σώματα αμυνόμενων, όμως στο 22′ η Ανόρθωση κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ, με κεφαλιά του Γκαλίτσιου (κόντραρε στον Ροντρίγκες) έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά (2-1)!

ΒΙΝΤΕΟ: Το πήρε πίσω με Γκαλίτσιο

Παρότι είχε πάρει κεφάλι στο σκορ η «Κυρία» συνέχισε να είναι καλύτερη κι έψαχνε μανιωδώς το τρίτο γκολ. Στο 27′ το φαλτσαριστό σουτ του Οκριασβίλι μετά από ωραία ενέργεια πέρασε μόλις έξω, την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Νταουσβίλι στο 30′, ενώ στο 31′ κι έπειτα από ενέργεια του Οκριασβίλι, ο Καλτσάς από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κίσσα, ο οποίος έσωσε και στο σουτ του Νταουσβίλι στο 33′!

Στη συνέχεια οι κυανόλευκοι… κόπασαν κάπως και η Νέα Σαλαμίνα έφτιαξε δύο φάσεις, με πλασέ του Λαμπό στο 35′ που δεν ανησύχησε τον Λόρια και κεφαλιά του Ροντρίγκες στο 37′ που ούτε αυτή δεν προκάλεσε προβλήματα στον πορτιέρο των γηπεδούχων. Oι ερυθρόλευκοι, που είχαν κερδίσει μέτρα, κατάφεραν εντέλει να ισοφαρίσουν εκ νέου (2-2) στο 44ο λεπτό, με τον Κίνγκσλεϊ να διπλασιάζει τα γκολ του με τρομερή κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Κορέια!

ΒΙΝΤΕΟ: «Κτύπησε» ξανά με άπιαστη κεφαλιά ο Κίνγκσλεϊ

Mάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από την ανατροπή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Ελουντού μετά από ατομική ενέργεια σούταρε από καλή θέση όμως η μπάλα κόντραρε κι απομακρύνθηκε, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε (45+2′) με άστοχο σουτ του Ράγιος.

Στην Ανόρθωση ανήκε η πρώτη φάση της επανάληψης, με τον Οκριασβίλι να σουτάρει (48′) από το ύψος της περιοχής πάνω στον Κίσσα, σε μια φάση που έπρεπε να σταματήσει για χέρι του Καλτσά, ενώ στο 51′ ο Ροντρίγκες έδιωξε σωτήρια προ του Ελλαδίτη που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι σ’ αυτά τα πρώτα στάδια του β’ μέρους όμως η υπεροχή τους ήταν φλύαρη και τα επόμενα λεπτά πέρασαν χωρίς φάσεις και με αργό ρυθμό. Η επόμενη τελική ήρθε στο 65′ με άστοχο σουτ του Χριστοφή, ενώ στο 70′ ο Οκριασβίλι που δέχθηκε την μπάλα στη μικρή περιοχή άνοιξε το κοντρόλ και την έβγαλε έξω, χάνοντας σπουδαίες προϋποθέσεις.

Η Ανόρθωση εξακολουθούσε να είναι καλύτερη και να ψάχνει το γκολ και τελικά το βρήκε με τη… «χρυσή» αλλαγή του Κετσπάγια, τον Ντούρις, που μπήκε στον αγώνα στο 72′ και στο 81′ με εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα του Χριστοφή νίκησε τον Κίσσα για το 3-2!

ΒΙΝΤΕΟ: Σέντρα Τζίμη, το «κάρφωσε» ο Ντούρις και… ξέσπασμα!

Λίγο έλειψε η Νέα Σαλαμίνα να βρει άμεση απάντηση όμως ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα το δυνατό σουτ του Κορέια στο 85′, βάζοντας τις καρδιές των φίλων της «Κυρίας» στις θέσεις τους, ενώ στο 87′ ο Ράγιος έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια, αλλά ο πορτιέρο των ερυθρολεύκων απέκρουσε.

Ο αγώνας ήταν πολύ ανοιχτός στα τελικά του στάδια και η αγωνία παρέμεινε μέχρι τέλους, με τη Νέα Σαλαμίνα να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 93′, με τον Λόρια να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Ελουντού και να κρατά το 3-2 ώς το φινάλε!

• Το κείμενο ανανεώνεται…

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος (77′ Ανανίτζε), Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, K. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Καλτσάς (72′ Ντούρις), Οκριασβίλι, Κατσαράβα (46′ Χριστοφή)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Μπαραβίκας, Λαμπό, Ροντρίγκες, Κορέια, Ρέινολντς (75′ Κωστή), Σιαθάς, Φουστάρ (21′ Χριστοφόρου), Μαριάνοβιτς, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαλίτσιος (3η) / –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριάκος Χριστοδούλου
Α’ ΒΟΗΘΟΣ: Όμηρος Τζιωρτζής
Β’ ΒΟΗΘΟΣ: Ανδρέας Ανδρέου Π.
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Ροβέρτος Κώστα
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Μιχάλης Ιωάννου