«Τρένο» η Ανόρθωση, το πήρε κι αυτό!

Τρίτη διαδοχική νίκη και δεύτερη σερί σε ντέρμπι για την Ανόρθωση!

Μετά το διπλό στο «ΑΕΚ Αρένα» οι κυανόλευκοι κέρδισαν και την ΑΕΛ, επικρατώντας με 2-0 στο «Α. Παπαδόπουλος» για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πρώτη για τον δεύτερο γύρο.

Ο Ράγιος στο 11ο λεπτό με το 11ο του φετινό γκολ άνοιξε το σκορ για την «Κυρία», με τον Κατσαράβα στο 38′ να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου.

Τραυματίας στο ημίχρονο αποχώρησε ο Σίλντενφελντ, με τον Παναγιώτη Αρτυματά να τον αντικαθιστά κάνοντας το ντεμπούτο του και παίζοντας για πρώτη φορά με τον αδελφό του Κώστα, που΄για πρώτη φορά δεν ξεκίνησε βασικός αλλά μπήκε αλλαγή στο 57′. Από πλευράς ΑΕΛ αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Ζντραφκόφσκι.

Με την όγδοη της νίκη, η Ανόρθωση, που διατήρησε το αήττητό της, έφτασε τους 27 βαθμούς και είναι στο +5 από τη δεύτερη Ομόνοια (παίζει αύριο με Δόξα αλλά θα έχει αγώνα περισσότερο).

Η ΑΕΛ, από την άλλη, με την τέταρτη της ήττα έμεινε στους 18 βαθμούς και την τέταρτη θέση, στο +1 από Απόλλωνα και στο +3 από ΑΕΚ (παίζουν αύριο μεταξύ τους).

Δίκαιη η νίκη για την προσφυγική ομάδα, που ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος κι εξαργύρωσε την υπεροχή της με δύο γκολ, λίγα πράγματα στην επανάληψη, με την «Κυρία» να κάνει άψογη διαχείριση και να μην αφήνει την ΑΕΛ να την απειλήσει ιδιαίτερα.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια καλή φάση κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο του ντέρμπι, με την Ανόρθωση πάντως να δείχνει τη διάθεσή της να κρατήσει περισσότερο την μπάλα.

Η πρώτη τελική ήταν ένα εκτός περιοχής σουτ του Σελίν στο 6′ που ήταν πολύ άστοχο, όμως η δεύτερη έφερε γκολ! Ο κορυφαίος παίκτης της «Κυρίας» και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Ρούμπεν Ράγιος, σκόραρε στο 11ο λεπτό το… 11ο του φετινό γκολ (1-0), νικώντας με δεύτερη προσπάθεια τον Βοζίνια έπειτα από γύρισμα του Μαργκάσα, που νωρίτερα είχε συνδυαστεί όμορφα με τον Καλτσά.

Το 1-0 του Ράγιος! (video)

Mετά το γκολ η Ανόρθωση έριξε λίγο ταχύτητα, ενώ στο 22′ η ΑΕΛ είχε την πρώτη της προσπάθεια, με σουτ του Ζντραφκόφσκι που δεν ανησύχησε τον Λόρια. Ένα λεπτό προηγουμένως πάντως είχε ακυρωθεί γκολ των γηπεδούχων που σκόραρε ο Καλτσάς, με τον Κατσαράβα να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ, σε μια οριακή και πολύ δύσκολη φάση.

Στο 35′ οι κυανόλευκοι πλησίασαν στο δεύτερο γκολ, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Κατσαράβα που έφυγε λίγο έξω από την εστία του Βοζίνια, ενώ πιο άστοχο ήταν το συρτό σουτ του Νταουσβίλι στο επόμενο λεπτό.

Ο ρεφ στο 37′ σταμάτησε κακώς τον Χουράδο που έφευγε σε τετ-α-τετ με τον Λόρια (ο Γεωργιανός εντέλει απέκρουσε όμως είχε ακουστεί ήδη το σφύριγμα) και στο 38′ η Ανόρθωση κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της, όταν ο Ράσο δεν κατάφερε να διώξει, η μπάλα στρώθηκε στον Κατσαράβα κι αυτός με κοντινό δυνατό σουτ έκανε το 2-0!

Το 2-0 του Κατσαράβα! (video)

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΛ ανέβηκε προσπαθώντας να βρει ένα γκολ όμως πέραν από ένα σουτ του Αντωνίου στο 40′ (άστοχο) δεν μπόρεσε να απειλήσει.

H πρώτη ευκαιρία της επανάληψης ήρθε στο 56ο λεπτό και ήταν για την Ανόρθωση, με τον Καλτσά να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Βοζίνια να πέφτει και να μαζεύει. Δύο λεπτά αργότερα ο Ελλαδίτης αντικαταστάθηκε από τον Κ. Αρτυματά ο οποίος είχε το επόμενο σουτ της ομάδας του (59′), χωρίς όμως να βρει στόχο.

Ο ρυθμός ήταν πεσμένος στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΛ να προσπαθεί να φτιάξει προϋποθέσεις ώστε να μειώσει στο σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, βρίσκοντας όμως απέναντί της μια πολύ καλά στημένη μεσοαμυντικά Ανόρθωση, που δεν της επέτρεπε να πλησιάσει με αξιώσεις στην περιοχή της.

Tη μεγάλη ευκαιρία για γκολ τη βρήκε αντιθέτως η «Κυρία» αφού στο 74′ ο Οκριασβίλι προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι όμως η μπάλα κόντραρε, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βοζίνια έδιωξε στο σουτ του Γεωργιανού.

H ΑΕΛ από την άλλη απείλησε μετά από ώρα στο 79′ με εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς που έφυγε λίγο έξω, με τον Μαέ στο 81′ να έχει νέα φάση για τους γαλαζοκίτρινους, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια.

Οι κυανόλευκοι «άγγιξαν» το τρίτο γκολ στο 84′ όταν μετά από εκπληκτική σέντρα του Ράγιος, ο Σελίν από κοντά δεν βρήκε καλά την μπάλα. Tελικά, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η Ανόρθωση πήρε τη νίκη με 2-0 που τη διατηρεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Ιωάννου, Βργκοτς, Σίλντενφελντ (46′ Π. Αρτυματάς), Σελίν, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσάς (57′ Κ. Αρτυματάς), Κατσαράβα (83′ Ντούρις)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Ράσο, Αντρέ Τεϊσέιρα, Αβραάμ, Ζνταφκόφσκι (61′ Γερολέμου), Μεντόγεβιτς, Αγκάνοβιτς, Αντωνίου (71′ Kάρλος), Μαέ, Χουράδο (64′ Γουίλερ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Αβραάμ (39′), Κυριάκου (44′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου