Επιτέλους… τρίποντο για τη «χλωμή» ΑΕΚ!

Σε ένα… επιεικώς μέτριο παιχνίδι, η ΑΕΚ κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να μπει με το δεξί στη μετά-Ιδιάκεθ εποχή.

Οι Λαρνακείς, με τον Ηλία Χαραλάμπους ως υπηρεσιακό τεχνικό στον πάγκο, έστω και με «χλωμή» εμφάνιση επικράτησαν (δίκαια) με 1-0 της Πάφου στο «ΑΕΚ Αρένα» για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήραν το πρώτο τους τρίποντο μετά από τρεις σερί ήττες.

Το μοναδικό γκολ το σκόραρε ο Τρουγιόλς στο 29ο λεπτό, σε μια αναμέτρηση που είχε πολύ λίγες φάσεις, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η Πάφος, που από το 80′ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ρούτκο, απείλησε μόνο στο 89′ αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Με αυτή τη νίκη, που ήταν η τέταρτη της στο πρωτάθλημα, η ΑΕΚ έφτασε τους 18 βαθμούς, ενώ η Πάφος, που στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή Κάμερον Τόσακ δέχθηκε την έβδομη της ήττα, παρέμεινε στους 12.

Η εξέλιξη του αγώνα…

H Πάφος ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στην αναμέτρηση, με σουτ του Μπεσάρα στο 6ο λεπτό το οποίο αποκρούστηκε από τον Τόνιο.

Μετά το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, πλησίαζαν με περισσότερες αξιώσεις τα καρέ του Ρούτκο όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του, ενώ το πρώτο τους σουτ, με τον Φιόλιτς στο 22′, ήταν πολύ άστοχο.

Στο 26′ η Πάφος είχε τη δεύτερη της προσπάθεια, ξανά με δυνατό σουτ του Μπεσάρα στο οποίο ο Τόνιο είχε και πάλι την απάντηση και στο 29ο λεπτό, η ΑΕΚ κατάφερε -στην πρώτη καλή της φάση- να ανοίξει το σκορ (1-0), όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χέφελ και πισινή κεφαλιά-πάσα του Τολμές, ο Τρουγιόλς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

• Δείτε ΕΔΩ το γκολ της ΑΕΚ

Στο 37ο λεπτό ο Τόνιο έσωσε στην προσπάθεια του Γκοντάρντ ο οποίος υποδείχθηκε πάντως -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν υπήρξε οποιαδήποτε άλλη φάση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-0.

Χωρίς κάποια ευκαιρία από τις δύο ομάδες κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, στο οποίο πάντως η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο κι έψαχνε το δεύτερο γκολ. Στο 60′ το σουτ του Τέτε ήταν άστοχο και δεν έφερε αποτέλεσμα, με τον ρυθμό να είναι αρκετά πεσμένος, ακόμη περισσότερο από το πρώτο μέρος.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο β’ μέρος ήρθε στο 72′ με το πολύ καλό, φαλτσαριστό σουτ του Τέτε, που πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 79′ η Πάφος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ρούτκο με απευθείας κόκκινη, καθώς ανέτρεψε τον Γιάννου -εκτός περιοχής- ως τελευταίος παίκτης.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως έστω και με παίκτη λιγότερο ανέβηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο -αναγκαστικά αφού ήταν πίσω στο σκορ- και στο 89′ έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, με τον Κωνσταντίνου από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Τόνιο.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Μοϊσόφ, Ιωάννου, Κάσες, Χέφελ, Φιόλιτς (76′ Ρουίθ), Τέτε, Γιάννου, Τολμές

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σιρόκ, Αντωνίου, Αραγιούρι, Βαλεριάνος, Πανός, Μπεσάρα (80′ Πέτρου), Πάντσεον, Γκοντάρντ (57′ Κωνσταντίνου), Βα, Νέμετς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκονζάλεθ (71′) / Βαλεριάνος (32′, 3η), Αντωνίου (49′), Αραγιούρι (59′)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Ρούτκο (79′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριάκος Χριστοδούλου