Υπέταξε τον ΑΠΟΕΛ η Πάφος, ηχηρή νίκη και βήμα εξάδας!

Μπαμ από Πάφο! Οι κυανόλευκοι πέτυχαν ηχηρή νίκη επί του ΑΠΟΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης» με 2-0 και… έστειλαν ακόμη ένα μήνυμα για την πολλή ποιότητα που έχουν ως ομάδα!

Η ομάδα του Τόσακ αφού έκλεισε όλους τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην εστία του Ρούτκο στο δεύτερο ημίχρονο κτύπησε δύο φορές με τον Βαλακάρι (στο 56΄ με πέναλτι και στο 68΄ με εξαιρετικό σουτ) και αποσυντόνισε τον ΑΠΟΕΛ που παρουσίασε πολλά προβλήματα στον οργανωτικό τομέα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Με αυτή τη νίκη η Πάφος έπιασε στην 6η θέση την ΑΕΛ, η οποία αντιμετωπίζει στις 18:00 τον Ολυμπιακό, ενώ δείγμα της σπουδαίας φόρμας που διανύει είναι ότι εδώ και εφτά αγώνες είναι αήττητη, πετυχαίνοντας μεγάλες νίκες αφού εκτός από τη σημερινή προηγήθηκαν οι τεράστιες επιτυχίες επί ΑΕΛ και Απόλλωνα. Στο πρώτο γύρο θυμίζουμε ότι η παφιακή ομάδα είχε νικήσει στην έδρα της και την Ομόνοια.

Από την πλευρά του ο ΑΠΟΕΛ, όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να ψαλιδίσει τη διαφορά από την κορυφή μετά την ήττα της Ανόρθωσης επί του Εθνικού, αλλά έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να τον πλησιάσει στους τρεις βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα…

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση!

-Πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης χωρίς τη μεγάλη φάση. Καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό της.

Πρώτη μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από κόρνερ του Ντε Βισνέντι ο Σάβιτς κάνει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Ρούτκο.

Αρχίζουν να πιέζουν οι γαλαζοκίτρινοι, νέα καλή ευκαιρία με τον Γέφτοβιτς να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά την μπάλα να περνάει έξω.

14΄  Καλή προσπάθεια από τον Βα μέσα στη μεγάλη περιοχή, κάνει τη σέντρα αλλά δεν την εκμεταλλεύονται οι συμπαίκτες του.

-Προσπαθεί να ισορροπήσει η Πάφος, αλλά οι γαλαζοκίτρινοι κρατάνε περισσότερο μπάλα.

-Αρκετά κινητικός ο Αλ Τάμαρι, πότε από δεξιά, πότε από τον κεντρικό άξονα επιχειρεί να… παρασύρει την ομάδα του στην αντίπαλη περιοχή.

22΄ Άστοχο μακρινό σουτ από τον Ιωάννου.

-Συνεχίζει να είναι πιο κινητικός ο ΑΠΟΕΛ, αδυνατεί όμως να μπει με αξιώσεις στην περιοχή της Πάφου.

-Συμπληρωμένη μισή ώρα αγώνα, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία να καταγράφεται στο 6΄ με το δοκάρι του Σάβιτς. 58% κατοχή της μπάλας για τον ΑΠΟΕΛ, 42% για την Πάφο.

35΄ Ωραία προσπάθεια από τον Γέφτοβιτς, πασάρει πλάγια εντός περιοχής στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος κάνει παράλληλο γύρισμα αλλά η ευκαιρία κάνει φτερά.

38΄ Καθοριστική παρέμβαση του Ιωάννου, ο οποίος σταματά τον Καμπράλ ενώ ήταν έτοιμος να μπει απειλητικά στην περιοχή.

40΄ Ατομική ενέργεια του Ιωάννου, ο οποίος μπαίνει μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

41΄ Η πιο μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Σε μία ταχύτατη αντεπίθεση ο Καμπράλ πασάρει στον Βα μέσα στην περιοχή και από πλεονεκτική θέση κάνει το σουτ αλλά η μπάλα περνάει μόλις έξω.

43΄ Απάντηση του ΑΠΟΕΛ με μεγάλη ευκαιρία του Αλ Τάμαρι, ο οποίος σε μία προσωπική ενέργεια μπαίνει μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και περνάει έξω.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 0-0.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Επιθετικά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ, προσπαθεί να δημιουργήσεις επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή της Πάφου, χωρίς όμως να τα καταφέρνει στα πρώτα λεπτά.

54΄ Πρώτη απειλή για την εστία των γαλαζοκιτρίνων στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βα να κάνει το σουτ μέσα και πλάγια από την περιοχή αλλά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

56΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ αλλά ο Αλ Τάμαρι ανοίγει την μπάλα και δίνει την ευκαιρία στον Ρούτκο να την μπλοκάρει.

56΄ 1-0 για την Πάφο: Πέναλτι για τους γηπεδούχους σε ανατροπή του Καμπράλ από τον Μιχαΐλοβιτς. Εύστοχος εκτελεστής ο Βαλακάρι. Από την επαναληπτική προβολή της φάσης φαίνεται να υπήρχε παράβαση. Σωστή η απόφαση του Λούκα Σωτηρίου.

-Ρίχνει τον Πάβλοβιτς στον αγώνα ο Ουζουνίδης, σε λίγο μπαίνει και ο Βιντιγκάλ.

-Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά, η Πάφος άρχισε να ισορροπεί, αλλά αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν.

62΄ Σουτ του Βαλακάρι, η μπάλα στα χέρια του Μπέλετς.

-Κανένα σημάδι αντίδρασης από τον ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά μετά το γκολ που δέχτηκε. Δυσκολεύεται να οργανωθεί σωστά.

68΄ 2-0 για την Πάφο: Με εξαιρετικό σουτ ο Βαλακάρι μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ.

73΄ Νέα απειλή για την εστία του Μπέλετς. Σουτ του Καμπράλ εντός περιοχής η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-Δεν βρίσκει λύσεις ο ΑΠΟΕΛ παρά τις αλλαγές του Ουζουνίδη.

82΄  Επικίνδυνη σέντρα από τον Καμπράλ τελευταία στιγμή διώχνει ο Βούρος.

-Πλησιάζουμε στο 90΄, τίποτα δεν φαίνεται να αλλάζει αφού ο ΑΠΟΕΛ φαίνεται να αποσυντονίστηκε.