«Καθάρισε» νωρίς κι επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια

Συνέχεια στην ανοδική πορεία για την Ομόνοια, που επέστρεψε στις νίκες μετά το ισόπαλο «αιώνιο» ντέρμπι και πήρε το τέταρτο της τρίποντο στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-0 της Δόξας στο ΓΣΠ για την πρεμιέρα του β’ γύρου, με τον Μποτεάκ στο 19′ να ανοίγει το σκορ με απίθανη εκτέλεση φάουλ (το πρώτο του γκολ μετά την πρεμιέρα, όπου σκόραρε με τον ίδιο τρόπο απέναντι στον ίδιο αντίπαλο!) και τον Ορτέγα στο 22′ να διπλασιάζει τα γκολ της Ομόνοιας, με το πρώτο του τέρμα στη σεζόν.

Με αυτή τη νίκη, που ήταν η έβδομη της σε 12 παιχνίδια, η Ομόνοια έφτασε τους 25 βαθμούς, επέστρεψε στο -2 από την πρωτοπόρο Ανόρθωση (έχει αγώνα λιγότερο) και αύξησε τη διαφορά της στο +7 από τον ΑΠΟΕΛ (έχει τρία παιχνίδια λιγότερα).

Η Δόξα, από την άλλη, έμεινε με έξι βαθμούς στην τελευταία θέση, δεχόμενη την όγδοη της ήττα στη σεζόν.

Δίκαιη η νίκη για την Ομόνοια, που ήταν καλύτερη και αποτελεσματική στο πρώτο μέρος, πεσμένος ο ρυθμός στην επανάληψη και λίγα πράγματα μέχρι το 75′, με τον Φαμπιάνο σε εκείνο το σημείο να αρνείται με δύο σπουδαίες επεμβάσεις τη μείωση του σκορ από τη Δόξα και το τριφύλλι στη συνέχεια να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες για τρίτο γκολ.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Χωρίς κάποια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Ομόνοια πάντως να κρατά περισσότερο την μπάλα και να έχει τον έλεγχο. Τα σουτ των Ορτέγα (2′) και Γκόμες (9′) ήταν πολύ άστοχα και δεν ανησύχησαν τον Γκρεμσλ, ενώ το επικίνδυνο γύρισμα του Μαυρία στο 10′ ανακόπηκε από αμυνόμενο.

Οι πράσινοι γυρόφερναν την περιοχή των φιλοξενουμένων και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό, με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ερίκ Μποτεάκ (1-0), που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκρεμσλ και σκόραρε το δεύτερο του γκολ, ξανά κόντρα στη Δόξα, ξανά με φάουλ!

• Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Μποτεάκ

H Oμόνοια ήταν αποφασισμένη να «τελειώσει» νωρίς το παιχνίδι και στο 22ο λεπτό διπλασίασε τα γκολ της, με τον Ορτέγα (2-0) έπειτα από πάσα του Τιάγκο να σκοράρει με ωραίο πλασέ από την καρδιά της περιοχής!

• Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Ορτέγα

Στο 32′ η Δόξα είχε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι με σουτ του Παπαφώτη που αποκρούστηκε από τον Φαμπιάνο ενώ στο 36′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τρίτο γκολ, όμως ο Γκρεμσλ ήταν σε ετοιμότητα στο μακρινό δυνατό σουτ του Γκόμεθ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη φάση και με την Ομόνοια να έχει τον έλεγχο ρίχνοντας όμως ρυθμό.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τη Δόξα στο 46′ να έχει μια άστοχη προσπάθεια με τον Ζε Βαλέντε ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 48′ με καλό σουτ του Ντάρμπισαϊαρ που έφυγε λίγο έξω. Ο ρυθμός στο β’ μέρος ήταν πολύ πεσμένος και δεν υπήρχαν σημαντικές φάσεις. Το σουτ του Καρλίτος στο 52′ δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνο, όπως ούτε και το φάουλ του Μποτεάκ στο 62′ τον Γκρεμσλ.

Οι πρώτες μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν από τη Δόξα, με τον Φαμπιάνο να κάνει δύο τρομερές αποκρούσεις σε ένα δίλεπτο διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του. Στο 74′ ο πορτιέρο της Ομόνοιας είπε «όχι» στον Παπαφώτη και στο 76′ έδιωξε εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Ίταλο!

Στο 80′ ήταν σειρά του τριφυλλιού να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντάρμπισαϊαρ έπειτα από πάσα του Τιάγκο να αστοχεί σε τετ-α-τετ, ενώ το ίδιο έκανε στο 90ό λεπτό και ο Κακουλλής, έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 2-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (79′ Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μιντίκκης, Μέσκα, Μπόλιεβιτς (85′ Mπόλιεβιτς), Ασαμόα, Ζε Βαλέντε (75′ Χαραλάμπους), Παπαφώτης, Καρλίτος, Λουίς Κάρλος (66′ Ίταλο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμες (26′) / Ασαμόα (32′), Κάρλος (42′), Μιντίκκης (72′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ροβέρτος Κώστα