Ιστορική και αδιανόητη πεντάρα του Εθνικού στην Ανόρθωση!

Το «σύνδρομο» των εκτός έδρας αγώνων της Ανόρθωσης… κτύπησε με τον χειρότερο τρόπο για την «Κυρία» και ο εκπληκτικός Εθνικός τη διέσυρε με 5-0 στο Δασάκι, στο πλαίσιο της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος!

Πρόκειται βεβαίως για αποτέλεσμα που συνιστά τη μεγαλύτερη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα και που λόγω του εύρους του σκορ θα γραφτεί στα βιβλία της ιστορίας.

Η ομάδα της Άχνας έκανε τρομερή εμφάνιση, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι κυανόλευκοι παρέπαιαν και πήρε μια τεράστια και ιστορική νίκη, που της αναπτερώνει τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία!

Οι Αχνιώτες απ’ το ξεκίνημα έπαιξαν επιθετικά, την ώρα που η Ανόρθωση δεν ήταν καθόλου απειλητική και στο 28′ με εκτέλεση πέναλτι του Κουντόμπιακ ο Εθνικός άνοιξε το σκορ. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλα δύο γκολ με Κονέ στο 41′ και Ηλία στο 43′, φτάνοντας στο πελώριο 3-0.

Η «Κυρία» έπρεπε πλέον να ανέβει ένα… βουνό στην επανάληψη, μπήκε φορτσάτα με σκοπό να τα παίξει όλα για όλα, αλλά στο 57′ ο Ηλία διπλασίασε τα γκολ του βάζοντας το τέταρτο για τον Εθνικό και… τελειώνοντας οριστικά το παιχνίδι, ενώ ο Κοστόφσκι στο 83′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα!

Αυτό ήταν το πέμπτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι που δεν κέρδισε η Ανόρθωση, η οποία μετράει μόλις δύο νίκες στα τελευταία εννέα παιχνίδια μακριά από την έδρα της, ενώ μια εβδομάδα μετά που πήρε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +4, είδε την Ομόνοια να επιστρέφει και πάλι στο -1.

Το μοναδικό θετικό για την Ανόρθωση είναι το γεγονός πως την ίδια ώρα ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε στην Πάφο και διατηρήθηκε στο -5, αν και από την άλλη η «Κυρία» έχασε την ευκαιρία να στείλει τους γαλαζοκίτρινους στο -8.

Ο Εθνικός, από την άλλη, με αυτή τη σπουδαία νίκη που θα γραφτεί στην ιστορία, έφτασε τους 20 βαθμούς και μετά από καιρό βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη καθώς ανέβηκε δέκατος, στο +1 από την Ένωση, καθώς και στο +9 από την ουραγό Δόξα.

Η εξέλιξη του αγώνα…

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση!

3′ Για τον Εθνικό η πρώτη φάση στο παιχνίδι, ο Ηλία μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

6′ Προσπαθεί να απειλήσει ο Οκριασβίλι όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Ράγιος και διώξιμο αμυντικού

-Xωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Η «Κυρία» κρατάει περισσότερο την μπάλα όμως οι γηπεδούχοι δεν είναι κλεισμένοι πίσω

11′ Εκτός περιοχής πλασέ του Χαραλάμπους, άστοχο

-Δυσκολεύεται τρομερά να γίνει απειλητική η Ανόρθωση, ενώ ο Εθνικός φτάνει με περισσότερη ευκολία έξω απ’ τα καρέ των φιλοξενουμένων

27′ Πέναλτι για τον Εθνικό! Για ανατροπή του Κονέ από τον Σίλντενφελντ, σωστή η υπόδειξη

28′ ΓΚΟΛ, 1-0 ο Εθνικός! Ευστοχεί στην εκτέλεση ο Κουντόμπιακ κι ανοίγει το σκορ!

31′ Σουτ του Κονέ, έκοψε ο Σίλντενφελντ

34′ Σουτ του Χαραλάμπους, πάνω από τα δοκάρια

35′ Σουτ του Κονέ, έξω

-Συνεχίζει και μετά το γκολ να είναι πιο απειλητική η ομάδα της Άχνας, δεν πατάει καθόλου καλά η Ανόρθωση

38′ Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, λίγο έξω. Πρώτη τελική για την Ανόρθωση…

41′ ΓΚΟΛ, 2-0 ο Εθνικός! Ο ταχύτατος Κονέ έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε προσποίηση στον Νταουσβίλι και πλάσαρε εύστοχα τον Λόρια!

43′ ΓΚΟΛ, 3-0 ο Εθνικός! Ο Μάριος Ηλία με σουτ μέσα από την περιοχή βάζει το τρίτο

-Απίστευτα πράγματα στο Δασάκι, κάνουν ό,τι θέλουν οι γηπεδούχοι!

45+1′ Σουτ του Xριστοφή, μαζεύει ο Λόρια

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Απίθανος ο Εθνικός, από την αρχή έπαιξε επιθετικά και χάρη και στην τραγική απόδοση της Ανόρθωσης (μία τελική) έκανε… πάρτι!

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

48′ Καλή φάση για την Ανόρθωση, ο Κατσαράβα όμως σουτάρει έξω

50′ Δυνατό σουτ του Χαραλάμπους, πάνω από τα δοκάρια του Λόρια

-Μπήκε (φυσιολογικά) αρκετά πιο επιθετικά η Ανόρθωση, που προσπαθεί να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως την ίδια ώρα αφήνει όπως είναι λογικό αρκετούς κενούς χώρους

57′ ΓΚΟΛ, 4-0 ο Εθνικός! Λάθος γύρισμα του Ράγιος, έκλεψε ο Ηλία, πέρασε από αριστερά τον Λόρια και πλάσαρε από πλάγια στην κενή εστία!

-Η Ανόρθωση έψαχνε ένα γρήγορο γκολ μπας και καταφέρει να κάνει κάτι αλλά οι Αχνιώτες της… έκοψαν τον βήχα, δεν μπορεί καν να απειλήσει η «Κυρία» μετά το τέταρτο γκολ

74′ Σουτ του Καλτσά, πολύ άστοχο

83′ ΓΚΟΛ, 5-0 ο Εθνικός! Το κερασάκι στην τούρτα το βάζει ο Κοστόφσκι, που ήταν εντελώς αφύλακτος στο γύρισμα του Μιγκελίτο και από κοντά έβαλε το πέμπτο!