Κέρκεζ: «Τους δώσαμε την ευκαιρία…»

Στα πολλά λάθη της ομάδας του που έδωσαν την ευκαιρία στην Ανόρθωση να πάρει τη νίκη στάθηκε ο προπονητής της ΑΕΛ, Ντούσαν Κέρκεζ, μετά την ήττα με 2-0 στην έδρα της «Κυρίας», τονίζοντας πως είναι δύσκολο να επανέλθει μια ομάδα όταν δεχθεί γκολ στο δεκάλεπτο στο γήπεδο των κυανολεύκων.

Αναλυτικά όσα είπε ο Κέρκεζ:

«Μετά από τέτοιο παιχνίδι στο τέλος μπορούμε να πούμε μόνο συγχαρητήρια στην Ανόρθωση και τον Τιμούρ. Ξεκινήσαμε στο πρώτο ημίχρονο όχι πολύ καλά, κάναμε πολλά λάθη και χάναμε εύκολα τη μπάλα. Και όταν δέχεσαι γκολ στα 10 λεπτά απέναντι σε μια ομάδα με ποιότητα και εμπειρία, είναι δύσκολο να επιστρέψεις. Υπάρχει ποιότητα στην Ανόρθωση, αλλά με τα δικά μας λάθη τους δώσαμε την ευκαιρία να είναι 2-0 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πιο επιθετικοί αλλά δεν είναι εύκολο να αλλάξεις το ματς σε αυτή την ατμόσφαιρα. Συγχαρητήρια ξανά στην Ανόρθωση. Αν δεν σκοράρεις, δεν μπορείς να κερδίσεις.

Είναι δουλειά μας να σηκώσουμε κεφάλι, να δουλέψουμε. Δεν έγινε κάτι ουάου, συνεχίζουμε. Θέλω να πω συγχαρητήρια και στους παίκτες μου, προσπάθησαν όσο μπορούσαν. Όλοι κάνουν λάθη, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Συγχαρητήρια στον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε αλλά και στον κόσμο της Ανόρθωσης που ήταν αρκετοί.

Φέτος δεν έχουμε πολλά παιχνίδια με κόσμο στο γήπεδο και είναι κρίμα. Και όταν έρχονται τέτοιες μέρες, σαν παίκτης και σαν προπονητής νιώθεις ότι θέλεις να παίζεις ξανά σε τέτοια παιχνίδια».