Ήττα από Μπεϊτάρ για Ομόνοια, χρειάζεται ακόμη δουλειά

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Ομόνοια από την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ στο πρώτο της φιλικό επί πολωνικού εδάφους.

Οι πράσινοι φανέρωσαν αρκετές αδυναμίες, τόσο επιθετικά αφού έλειπε η δημιουργία, όσο και αμυντικά, καθώς ήταν αρκετά ευάλωτοι.

Πέραν των τριών γκολ που δέχθηκε το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ, στάθηκε τυχερό σε πέντε φάσεις στις οποίες η ομάδα στην οποία προπονητής είναι ο γνωστός μας Ρόνι Λέβι, βρήκε ισάριθμα δοκάρια!

Σαφώς ήταν ένα φιλικό που θα βοηθήσει για τη συνέχεια αφού είναι φανερό πως η Ομόνοια χρειάζεται δουλειά αλλά σαφώς υπάρχει χρόνος για βελτίωση και τα φιλικά γίνονται για να φανούν οι αδυναμίες ώστε να διορθωθούν.

Η τεχνική ηγεσία ξεκίνησε τον αγώνα με αγωνιστικό σχεδιασμό 4-2-1-3 και με την πάροδο του χρόνου έκανε αλλαγές κυρίως σε πρόσωπα.

Ο Δημήτρης Χριστοφή έπαιξε για πρώτη φορά μετά από τον Δεκέμβριο και αντικαταστάθηκε στο 32ο λεπτό (καθαρά για λόγους διαχείρισης). Λεπτά συμμετοχής πήρε και ο Λοέ, ο οποίος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε. Ο Καμερουνέζος ως γνωστό βρέθηκε εκτός πλάνων και απλά γίνεται επαναξιολόγηση.

Η Μπεϊτάρ ανέλαβε τα ηνία από την αρχή και σκόραρε στο 7ο λεπτό με τον Αζουλάι. Η Ομόνοια που παρουσίασε προβλήματα στο κέντρο αλλά και στο δεξί άκρο της άμυνας βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στο 31΄ μετά από διαγώνιο σουτ του Κίντα.

Η ομάδα της Λευκωσίας αντέδρασε κάπως, πίεσε ψηλά αλλά ήταν ακίνδυνη. Κάποιες προσπάθειες από τον κινητικό Τιάγκο, έμεναν ημιτελείς. Βρήκε όμως γκολ στο 45΄+1΄ με τον Λανγκ, μετά από κόρνερ του Άλβες.

Με την έναρξη της επανάληψης έγιναν πολλές αλλαγές από τον Μπεργκ και έτσι δεν μπορεί να γίνει ιδιαίτερη κριτική για την παρουσία της ομάδας. Η Μπεϊτάρ απλά πέτυχε και τρίτο γκολ με συρτό σουτ του Κονσταντίν στο 76΄.

Η Ομόνοια έπαιξε με τους: Νικολάου (46΄ Κυριακίδη), Λούφτνερ (46΄ Παναγιώτου), Λανγκ (62΄ Μαυρία), Περέιρα (46΄ Κούσουλο), Μανρίκε (62΄ Λοΐζου), Κατελάρη, Γκόμες (46΄ Λοέ – Χαραλάμπους), Άλβες, Χριστοφή (32΄ Κακουλλή), Τιάγκο (46΄ Μόντες), Ντάρμπισαϊαρ (46΄ Ραμίρες).