Ιδιάκεθ: «Όταν έχεις τρία πέναλτι σημαίνει ότι είσαι συνέχεια στην περιοχή του αντιπάλου»

Την άποψη πως η ομάδα του μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι από το ξεκίνημα εξέφρασε ο προπονητής της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ιδιάκεθ μιλώντας μετά το τέλος του ντέρμπι (2-2) με την Ομόνοια, ενώ πρόσθεσε πως το ότι η ομάδα του κέρδισε τρία πέναλτι σημαίνει κατά τον ίδιο πως ήταν συνεχώς στην περιοχή του αντιπάλου.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ιδιάκεθ:

«Ήταν πολλά τα ενδιαφέρονται κομμάτια του παιχνιδιού, ήταν πολύ καλό από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, πιστεύω ότι κάναμε 20 φοβερά λεπτά. Θα μπορούσαμε ακόμα και να τελειώσουμε το ματς.

Το πλάνο της Ομόνοιας ήταν ξεκάθαρο, να κλέψει την μπάλα και να φύγει στην κόντρα. Δεχθήκαμε ένα γκολ το οποίο δεν μπορείς να δέχεσαι λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν ακόμα πιο ξεκάθαρη. Είχαμε την μπάλα και η Ομόνοια ήθελε να παίξει στην αντεπίθεση, κάτι στο οποίο είναι πολύ καλή.

Ήταν ωραίο παιχνίδι για τον κόσμο, με πλάνο από τις δυο ομάδες, σίγουρα το χάρηκε ο κόσμος. Θέλαμε τη νίκη αλλά αφού δεν ήρθε στο τέλος τουλάχιστον δεν χάσαμε.

Δεν με ανησυχεί καθόλου το ότι σκοράραμε μόνο από πέναλτι. Όταν έχεις τρία πέναλτι στο ίδιο παιχνίδι σημαίνει ότι είσαι συνεχώς στην περιοχή του αντιπάλου. Το ότι κερδίσαμε τα πέναλτι είναι αποτέλεσμα του τρόπου παιχνιδιού μας. Θα ανησυχούσα αν δεν κάναμε το παιχνίδι μας. Ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις».