Γκέλαρε στο Παραλίμνι η Ομόνοια, σε κίνδυνο η εξάδα

Αδυνατεί να σηκώσει κεφάλι η Ομόνοια.

Οι πράσινοι έμειναν στο 1-1 στο Παραλίμνι με την τοπική Ένωση για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, μετρώντας πλέον μόλις μία νίκη στους τελευταίους πέντε τους αγώνες.

Η Ομόνοια ήταν κακή, απείλησε για πρώτη φορά στο… 42′, όμως κατάφερε να προηγηθεί με πανέμορφο γκολ του Λόπεθ στο 77′. Εντούτοις, ο Ενόχ στο 85′ με κοντινή κεφαλιά της στέρησε τη νίκη κι έδωσε τον βαθμό στους βυσσινί.

Με τον έναν βαθμό που πήρε το τριφύλλι έφτασε τους 17, όμως έμεινε στο -6 από Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα που ισοβαθμούν σε 4η και 5η θέση, ενώ βρίσκεται στο -3 από την έκτη ΑΕΚ, που έχει δύο αγώνες λιγότερους. Είναι δεδομένο, πλέον, πως η εξάδα για την Ομόνοια τίθεται σε κίνδυνο…

Από την άλλη, η Ένωση έφτασε τους 12 βαθμούς και πήγε στο +5 από τον Ερμή, όμως εξακολουθεί να βρίσκεται στην προτελευταία θέση, έναν βαθμό πιο κάτω από Αλκή και Πάφο, δύο από Δόξα.

Ο αγώνας…

Ελάχιστες ήταν οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο «Τάσος Μάρκου».

Η Ένωση απείλησε για πρώτη φορά στο 9’ με ωραίο ψαλιδάκι του Πίττα που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μεχίας, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ισπανό πορτιέρο της Ομόνοιας ούτε στο 16’ με σουτ στην κλειστή γωνία.

Το σουτ του Ζίβετς στο 21’ ήταν πολύ άστοχο, με τον Σλοβένο στο 26’ να πέφτει στην περιοχή και να ζητά πέναλτι για παράβαση του Αγγελή, που σωστά δεν δόθηκε.

Ο Πίττας απείλησε με άλλα δύο σουτ στο 28΄και το 41’ που επίσης δεν έφεραν αποτέλεσμα, ενώ η πρώτη καλή ευκαιρία της Ομόνοιας ήρθε στο 42ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Σοάρες, ο Ζίβετς με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν που απέκρουσε.

Το τριφύλλι είχε τις πρώτες ευκαιρίες στην επανάληψη, με τα σουτ των Ντάρμπισαϊαρ στο 51’ και του Ραμίρες στο επόμενο λεπτό, όμως πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι Παραλιμνίτες, που στο 54’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρασμούσεν που από καλή θέση σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ δύο λεπτά αργότερα, σε μια άλλη σπουδαία φάση για τους βυσσινί, ο Κούσουλος έσωσε στην προσπάθεια του Κυριάκου.

Στο επόμενο διάστημα η Ομόνοια ανέβασε στροφές και κυνήγησε με μανία το γκολ. Στο 58’ το ψαλιδάκι του Ραμίρες δεν ανησύχσε τον Κλέιμαν, στο 61’ ο Ισραηλινός πορτιέρο απέκρουσε το σουτ του Ζίβετς και αυτό του Σοάρες στο 68’ ήταν άστοχο.

Οι πράσινοι κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ (0-1) στο 77ο λεπτό, με γκολάρα του Λόπεθ, ο οποίος μετά από διώξιμο αμυντικού της Ένωσης, έπιασε ένα φοβερό βολέ λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

Οι Παραλιμνίτες ανέβηκαν μετά το γκολ που δέχθηκαν, έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκαν στο 85ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κυριάκου με κεφαλιά βρήκε τον Ενόχ που από κοντά, επίσης με κεφαλιά, έκανε το 1-1!

To σουτ του Κατελάρη στο 87′ δεν έφερε αποτέλεσμα, ενώ ούτε η πίεση που άσκησε η Ένωση στα τελευταία λεπτά της απέφερε κάτι, έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

ΕΝΩΣΗ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Κυριάκου, Αγγελή, Βαλλιάνος, Ενόχ, Ζάρατε (86’ Μαϊσουράτζε), Ριέρα, Ουντόζι (92′ Ελευθερίου), Πίττας (73’ Κουμής), Ρασμούσεν

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Κούσουλος, Γκαφούρ, Βύντρα, Λόπες, Κατελάρης, Τζιωνής (83’ Ενρίκες), Σοάρες, Ζίβετς (62’ Μόντες), Ραμίρες, Ντάρμπισαϊαρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ενόχ (44’) / Τζιωνής (29’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου