«Φρέναρε» τον ΑΠΟΕΛ και το ένα σερί η Ομόνοια!

«Μπλόκο» στην προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ να διευρύνει σε σημαντικό βαθμό τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση έβαλε η Ομόνοια που παράλληλα ανέβηκε στην πέμπτη.

Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο «αιώνιο» ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ, με τους γαλαζοκίτρινους να αποτυγχάνουν να βρεθούν στο +4 από τον δεύτερο Απόλλωνα (έχασε από την ΑΕΚ), αν και σε κάθε περίπτωση άνοιξαν την απόσταση στο +2.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά από 13 σερί νίκες του ΑΠΟΕΛ που η Ομόνοια δεν ηττήθηκε σε «αιώνιο» ντέρμπι, αν και δεν κατάφερε να «σπάσει» και το άλλο σερί των γαλαζοκιτρίνων απέναντί τους κι έμεινε για 26ο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη κόντρα στον συμπολίτη της.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ ο Καρλάο (αποχώρησε με ενοχλήσεις στο 73’), ενώ για το τριφύλλι ισοφάρισε ο Γκόμεθ  στο 58’.

Στους 55 βαθμούς οι γαλαζοκίτρινοι, που έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε βρίσκονται στο +2 από τον 2ο Απόλλωνα, στους 36 η Ομόνοια, που ισοβαθμεί με τη Νέα Σαλαμίνα στην 5η θέση, αλλά μένει οριστικά πλέον εκτός Ευρώπης (-10 από την 4η ΑΕΚ).

Τα γκολ και οι φάσεις από το «αιώνιο» ντέρμπι (video)

Ο αγώνας…

Καλύτερα μπήκε στο ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ, που είχε τις πρώτες προϋποθέσεις για γκολ. Στο 3’ το σουτ του Γιάκολις ήταν αρκετά άστοχο, στο 7’ η προσπάθεια του Ζαχίντ ανακόπηκε από αμυντικό της Ομόνοιας και στο 8ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν τελικά να φτάσουν στο γκολ. Σκόρερ ο Καρλάο, που μετά από ωραία πάσα του Νατέλ στον Γιάκολις κι εξαιρετική σέντρα του Κροάτη, με κεφαλιά νίκησε τον Μεχίας για το 1-0.

Στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι (14’) η Ομόνοια πλησίασε στην ισοφάριση, όμως το πλασέ του Μαυρία μετά την πάσα του Ραμίρες πέρασε λίγο έξω, ενώ ο Κοσταρικανός είχε με τη σειρά του ένα άστοχο σουτ στο 16’.

Μπέζιακ και Νατέλ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις προϋποθέσεις που είχαν για γκολ, με τον ρυθμό να πέφτει στη συνέχεια. Η επόμενη φάση ήρθε στο 35’ και ήταν μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Ραμίρες να αστοχεί από πλεονεκτική θέση μετά το γύρισμα του Ατζαγκούν, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν στο 39’ με σουτ του Σόουζα.

Οι πράσινοι ήταν πλέον καλύτεροι στο γήπεδο και στο 40’ έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, ξανά με τον Ραμίρες, όταν και πάλι από πάσα του Ατζαγκούν έκανε το πλασέ αλλά νικήθηκε από τον Ρομό. Ο ΑΠΟΕΛ «απάντησε» στο 44’ με το άστοχο σουτ του Μπέζιακ, που ήταν η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Πιο  δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη. Στο 52’ το δυνατό σουτ του Νατέλ κόντραρε, ενώ στο 55’ ο Βραζιλιάνος έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν από ευνοϊκή θέση πλάσαρε μόλις έξω.

Το γκολ παρ’ όλα αυτά το βρήκε η Ομόνοια (58’), που στην πρώτη της καλή φάση στην επανάληψη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1), με συρτό σουτ του Γκόμεθ που νίκησε τον Ρομό!

Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να ανακτήσουν άμεσα το προβάδισμα, όμως το πλασέ του Μπέζιακ στο 60’ δεν έφερε αποτέλεσμα, όπως ούτε κι αυτό του Νατέλ στο 68’.

Η επόμενη φάση ήρθε μετά από ώρα και ήταν πολύ μεγάλη, με τον Γιάκολις στο 84ο λεπτό να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μεχίας με εκτέλεση φάουλ, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχασε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία στο 89′ με τον Τάμαρι να μπαίνει από δεξιά στην περιοχή αλλά από καλή θέση να μην μπορεί να νικήσει τον Ισπανό πορτιέρο των πρασίνων.

Στις καθυστερήσεις οι γαλαζοκίτρινοι πίεσαν για το γκολ της νίκης, είχαν δύο σουτ με Μπέζιακ και Φακινέτι όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και το ντέρμπι έληξε ισόπαλο 1-1.

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Γιάκολις, Μερκής, Καρλάο (74’ Φακινέτι), Βούρος, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (57’ Τάμαρι), Νατέλ (88’ Βιντιγκάλ), Μπέζιακ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Μότα, Βύντρα, Κούσουλος, Μανρίκε (91′ Γκαφούρ), Σοάρες, Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Μαυρίας (83’ Ντάρμπισαϊαρ), Κολοβός (70’ Τζιωνής), Ραμίρες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Βύντρα (32’), Mεχίας (91′)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Αναστασίου