Εξάρα και… εξάδα, τους κάνει πλάκα στη Λευκωσία η Ολυμπιακάρα!

Ασύλληπτος Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο Μακάρειο -ως τυπικά φιλοξενούμενη- και διέλυσε με 6-2 τη Δόξα, στον αγώνα με τον οποίον άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής!

Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο (μετά τη σπουδαία νίκη επί του ΑΠΟΕΛ) για τους μαυροπράσινους, που διεύρυναν σε πέντε αγωνιστικές το αήττητο σερί τους, ενώ παραμένουν χωρίς ήττα στο Μακάρειο και γενικότερα στη Λευκωσία, αφού είχαν μείνει «όρθιοι» και απέναντι στην Ομόνοια (ΓΣΠ).

Μάλιστα, με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τους 15 βαθμούς και «έπιασε» στην έκτη θέση την ΑΕΚ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως με τα σημερινά έξι, έφτασε τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα κι έχει (μαζί με ΑΕΚ και Απόλλωνα) τη δεύτερη καλύτερη επίθεση (25 η Ανόρθωση).

Όσο για την ομάδα της Κατωκοπιάς, που παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο κατέρρευσε, δέχθηκε δεύτερη διαδοχική ήττα και παρέμεινε στην τελευταία θέση με μόλις έξι βαθμούς.

Η Δόξα προηγήθηκε μόλις στο 2′ με τον Χαραλάμπους όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, στο 6′ με τον Ζαχαρίου. Στο 53′ ο Σωτηρίου ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους μαυροπράσινους και παρότι οι Κατωκοπίτες ισοφάρισαν στο 63′ με τον Παπαφώτη, ο Αγιτέ «καθάρισε» με χατ-τρικ για τον Ολυμπιακό, σκοράροντας στο 65′, στο 80′ (με πέναλτι) και στο 86′, ενώ ο Κίκο στο 89′ έκανε (με πέναλτι) το 2-6.

Τα οκτώ γκολ και οι φάσεις από το… show του Ολυμπιακού! (video)

Η εξέλιξη του αγώνα…

Με δύο γκολ ξεκίνησε ο αγώνας στο Μακάρειο αφού το 0-0 μετατράπηκε σε 1-1 από το έκτο λεπτό. Μόλις στο 2’ η Δόξα άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα-σουτ του Μέσκα, ο Μπάιζα αιφνιδιάστηκε, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του και ακολούθως στρώθηκε στον Χαραλάμπους που με σουτ έκανε το 1-0, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 6’, έπειτα από γύρισμα του Ντουβεντρού και εύκολο τελείωμα από τον Ζαχαρίου (1-1) στο δεύτερο δοκάρι.

Το επόμενο… διάστημα δράσης ήταν το πεντάλεπτο 15’-19’ στο οποίο σημειώθηκαν τέσσερις φάσεις. Το σουτ του Αγιτέ στο 15ο λεπτό ήταν για λίγο άστοχο, στο 17’ ο Ίταλο είχε δοκάρι για τη Δόξα, στο επόμενο λεπτό οι -τυπικά- γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με φαλτσαριστό σουτ του Χαραλάμπους που απέκρουσε δύσκολα ο Μπάιζα, ενώ στο 19’ ο Γκρεμσλ μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια στο σουτ του Αγιτέ.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός ήταν αρκετά πεσμένος σε σχέση με το ξεκίνημα και οι φάσεις πιο λίγες και όλες για τον Ολυμπιακό. Στο 25’ η καρφωτή κεφαλιά του Σαμπίνια μετά από εκτέλεση κόρνερ έφυγε έξω, στο 35’ το μακρινό σουτ του Κίκο ήταν επίσης άστοχο, όπως η εκτέλεση φάουλ του Μπιλάλ στο 45’.

Η Δόξα έδειξε να πατά καλύτερα στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης όμως οι πρώτες φάσεις ήρθαν από τον Ολυμπιακό. Στο 53’ ο Αγιτέ με πλασέ από καλή θέση αστόχησε, δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σούταρε και ο Γκρεμσλ έπεσε και μάζεψε, όμως στο 56’ ο πορτιέρο της Δόξας δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην κεφαλιά του Σωτηρίου και οι μαυροπράσινοι έφτασαν στην ανατροπή (1-2)!

Στο 61’ η καλή εκτέλεση φάουλ του Ζε Βαλέντε έφυγε μόλις έξω, αλλά η Δόξα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (2-2) στο 63’, με ωραίο δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Παπαφώτη! Κι εκεί που η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε… ελπίδες για το τρίποντο, ο Ολυμπιακός κατάφερε δύο λεπτά αργότερα (65’) να πάρει και πάλι το προβάδισμα, με τον Αγιτέ να κάνει το 2-3!

Στο 72’ η ομάδα του Χριστοδούλου πλησίασε σε τέταρτο γκολ με τακουνάκι του Αγιτέ, ενώ στο 76’ το «άγγιξε», με φοβερό μακρινό σουτ του Παχίπη που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

Το 2-4 φάνταζε κοντά και τελικά έγινε στο 80’, με τον Αγιτέ να διπλασιάζει τα γκολ του, σκοράροντας αυτή τη φορά με εκτέλεση πέναλτι έπειτα από χέρι του Μουκτάρη στην περιοχή, ενώ ο επιθετικός του Ολυμπιακού έφτασε στο χατ-τρικ κάνοντας το 2-5 στο 86′!

Αυτό δεν ήταν το τελικό σκορ καθώς στο 89′ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-6 με εκτέλεση πέναλτι του Κίκο, ξανά μετά από παράβαση του Μουκτάρη.

ΔΟΞΑ: Γκρέμσλ, Χριστοφή (62’ Μιντίκκης), Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (46’ Ζε Βαλέντε),  Ασαμόα,  Χαραλάμπους (73’ Μιχαήλ), Παπαφώτης, Μέσκα,  Ίταλο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπάιζα, Ψάλτης, Σωτηρίου, Σαμπίνια, Κίκο, Βινίσιους, Ακόστα (74’ Παχίπης), Ντουβεντρού, Μπιλάλ (87′ Ροτζέριο), Ζαχαρίου (84′ Κα), Αγιτέ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τραϊτσέφσκι (34’), Ασαμόα (37’) / (90′ Κίκο)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττος