Επέστρεψε στις νίκες και στην τέταρτη θέση η ΑΕΚ

Οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν με 2-0 της Αλκής στο «ΑΕΚ Αρένα» και επέστρεψαν στα τρίποντα προσπερνώντας ξανά την Ανόρθωση ανεβαίνοντας τέταρτη [...]

Read More...

Νικήτρια του τοπικού ντέρμπι της Λάρνακας αναδείχθηκε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Αλκής στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι κιτρινοπράσινοι σκόραραν με τους Ακοράν στο 30′ και Τρισκόφσκι στο 54′, παίρνοντας την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες με τον Ιμανόλ Ιδιάκεθ στον πάγκο και ανέβηκαν στους 35 βαθμούς, προσπερνώντας ξανά την Ανόρθωση που από χθες βρέθηκε στους 33 κι επιστρέφοντας στην τέταρτη θέση.

Παράλληλα, η ΑΕΚ, που έκανε πολύ καλό παιχνίδι και είχε πολλές ευκαιρίες για άλλα γκολ, διεύρυνε τη διαφορά της στο +5 από τη Νέα Σαλαμίνα, εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη εξάδα (+8 από Ομόνοια), ενώ μείωσε στους έξι και επτά βαθμούς από Απόλλωνα και ΑΕΛ αντίστοιχα (-10 από ΑΠΟΕΛ).

Από την άλλη, η Αλκή, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φλόρες στο 84′, έμεινε με 16 βαθμούς στη 10η θέση, ισόβαθμη με την Ένωση, στο +2 από Πάφο και στο +7 από Ερμή (παίζουν αύριο μεταξύ τους).

Ο αγώνας…

Ο Αντωνιάδης στο φετινό του ντεμπούτο στο πρωτάθλημα είχε την πρώτη φάση του αγώνα με την άστοχη κεφαλιά του στο 8’, ενώ ακολούθησαν δύο σουτ του Τζέφρεν που δεν έφεραν αποτέλεσμα στο 10’ (κόντρα) και το 11’ (Πάρντο)

Η Αλκή απείλησε για πρώτη φορά στο 14’ με άστοχη κεφαλιά του Ηλία, ενώ στο 18’ είχε μεγάλη ευκαιρία με εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Ενδιάμεσα (15’), ο Τρισκόφσκι είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ ο Σκοπιανός στο 23’ ανάγκασε τον Πάρντο σε απόκρουση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δεύτερη μεγάλη ευκαιρία στο 25’, ξανά με τον Σπόλιαριτς, με τον Τόπιο να σώζει, ενώ ο Τρισκόφσκι απείλησε εκ νέου για την ΑΕΚ στο 27’, με σουτ που έφυγε λίγο έξω.

Τελικά οι κιτρινοπράσινοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 30’ με ωραίο γκολ του Ακοράν, έπειτα από ατομική ενέργεια και όμορφο πλασέ με το οποίο νίκησε τον πορτιέρο της Αλκής για το 1-0.

Ο σκόρερ στο 37’ έκανε το γύρισμα για τον Τρισκόφσκι που δεν βρήκε στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Λαρένα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της ΑΕΚ, βρίσκοντας με σουτ το δοκάρι.

Στο 39’ η Αλκή θα μπορούσε να μειώσει όμως τόσο ο Ηλία, όσο και ο Τριμπό δεν μπόρσαν να σκοράρουν, ενώ οι τελευταίες φάσεις του «γεμάτου» πρώτου ημιχρόνου ήταν για την ΑΕΚ, στο 44’ με Τζέφρεν, στο 45’ με Κάσες και στο 45+2’ με Τρισκόφσκι.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν το άστοχο σουτ του Λαρένα στο 47’ και στη δεύτερη οι κιτρινοπράσινοι έφτασαν στο 2-0 (54’), όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζέφρεν και απόκρουση του Πάρντο, ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Αλκή είχε την πρώτη της φάση στο β’ μέρος στο 59’ με το άστοχο σουτ του Σπόλιαριτς, που δεν έφερε αποτέλεσμα, όπως έγινε και στα σουτ που ακολούθησαν στην απέναντι εστία από Τρισκόφσκι (62’) και Γιάννου (64’), με τον τελευταίο να έχει και μία πολύ καλή ευκαιρία στο 75’, όμως ο Πάρντο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων απέκρουσε και το μακρινό σουτ του Λαρένα στο 82’, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Αλκή έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φλόρες με απευθείας κόκκινη κάρτα, για φάουλ στον Ακοράν που έφευγε μόνος απέναντι στον Πάρντο.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Μοισόφ, Αντωνιάδης (67’ Καταλά), Λαρένα, Κάσες, Ακοράν, Τζέφρεν (74’ Ακίνο), Τρισκόφσκι, Γιάννου (85’ Ρουσιάς)

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σερφά, Μπελαμειρί, Τραιτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία (66’ Μπανταρά), Σταρόκιν, Τριμπό (78’ Κωνσταντίνου), Σπόλιαριτς (88’ Γκαντσάτσια)

KΙΤΡΙΝΕΣ: Σίλβα (17’), Αντωνιάδης (65’), Ακοράν (92′) / Κυπριανού (42’), Σπόλιαριτς (79’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Φλόρες (84’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αβραάμ Τσούκκας