Φόρμα αναζήτησης

Έμπειρη «σφυρίχτρα» στο Ομόνοια-Απόλλων για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο

Στους ρυθμούς της τέταρτης αγωνιστικής του εγχώριου πρωταθλήματος, κινούνται τα πάντα πλέον στις ομάδες της μεγάλης κατηγορίας.

Τη στιγμή, όπου πλέον μας χωρίζει ένα εικοσιτετράωρο από την έναρξη της δράσης, η ΚΟΠ ανακοίνωσε τους διαιτητές, όπως επίσης και τους βοηθούς τους που θα κληθούν να διευθύνουν τα παιχνίδια του επόμενου τετραημέρου (20/9-23/9).

Οι αβλεψίες των διαιτητών τις πρώτες αγωνιστικές του νέου μαραθωνίου έχουν καταστήσει φανερή την ανάγκη βελτίωσης της εικόνας τους με δεδομένο ότι η αμφισβήτηση και η προκατάληψη λειτουργεί πλέον εις βάρος τους.

Ακριβώς, γι’ αυτό το λόγο η Επιτροπή Διαιτησίας της ΚΟΠ επέλεξε έναν έμπειρο διαιτητή στο επερχόμενο ντέρμπι της Ομόνοιας με τον Απόλλωνα για να έχει το κεφάλι της ήσυχο.

Αυτός θα είναι ο Λούκας Σωτηρίου, με τον Κύπριο διεθνή ρέφερι να ετοιμάζεται για τον κρίσιμο παιχνίδι στο ΓΣΠ, εκεί όπου οι δύο ομάδες θα επιζητήσουν εναγωνίως τη νίκη για ψυχολογικούς και πρακτικούς λόγους.

Παράλληλα, ο Νεόφυτος Νεοφύτου θα κληθεί να διαιτητεύσει την πονηρή έξοδο του ΑΠΟΕΛ στο Παραλίμνι, ενώ από τους ορισμούς αυτής της εβδομάδας απουσιάζουν αρκετά πρωτοκλασάτα ονόματα της κυπριακής διαιτησίας, όπως οι Γιώργος Νικολάου, Βασίλης Δημητρίου και Νικόλας Νεοκλέους.

Αναλυτικά οι διαιτητές της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta:

Παρασκευή, 20.09.2019

19:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας vs ΑΕΚ Λάρνακας
Στάδιο: ΜΑΚΑΡΕΙΟ
Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης

Σάββατο, 21.09.2019

18:00 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας vs ΑΠΟΛΛΩΝ Λεμεσού
Στάδιο: Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας

20:00 ΑΕΛ Λεμεσού vs ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς
Στάδιο: ΤΣΙΡΕΙΟ
Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Μασιάς Μανώλης
Παρατηρητής Διαιτησίας : Καραϊσκάκης Μιχάλης

Κυριακή, 22.09.2019

18:00 ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ Αμμοχώστου vs ΠΑΦΟΣ FC
Στάδιο: ΑΝΤ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Νικολάου Στ. Νικόλας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης

19:00 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας vs Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου
Στάδιο: ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας
Διαιτητή: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τηλεμάχου Τηλέμαχος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης

Δευτέρα, 23.09.2019

19:00 Ε.Ν Παραλιμνίου vs ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας
Στάδιο: ΤΑΣΟΣ ΜΑΡΚΟΥ
Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Σάββα Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης