Έκοψε και… φόρεσε τα «φτερά» του Ερμή η Πάφος!

Η ομάδα της Πάφου πήρε τεράστιας σημασίας νίκη στο «Στέλιος Κυριακίδης» αφήνοντας τον Ερμή να «χαροπαλεύει» στο -7 από τη σωτηρία [...]

Read More...

Σπουδαία νίκη επί του Ερμή με 2-1 πανηγύρισε η Πάφος στο «Στέλιος Κυριακίδης» το βράδυ της Δευτέρας, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια πήρε το τρίποντο, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ράσιτς αλλά πρωταγωνιστή τον Νέμετς που σκόραρε αμφότερα τα γκολ της στο 43’ και το 57’, ενώ οι Αραδιππιώτες μείωσαν στο 78’ με τον Μαύρου, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση και να πάρουν τον βαθμό.

Με αυτή της τη νίκη, που ήταν η έκτη της στο πρωτάθλημα, τρίτη σερί, αλλά μόλις η δεύτερη απέναντι σε ομάδα πέραν του Big-6, η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς έκανε μεγάλο βαθμολογικό… άλμα, καθώς ανέβηκε στους 17 βαθμούς και ξεπέρασε (+1) Ένωση και Αλκή, ενώ πήγε στο +8 από τον ουραγό Ερμή.

Από την άλλη, στο δεύτερο ματς του Χρύση Μιχαήλ στον πάγκο τους, οι «φτεροπόδαροι» έμειναν χωρίς… φτερά καθώς σε ένα κομβικό για τους ίδιους παιχνίδι δεν πήραν ούτε έναν βαθμό, έμειναν στους εννέα και βρίσκονται στο -7 από Αλκή-Ένωση και στο -8 από Πάφο, την ώρα που πρέπει να προσπεράσουν δύο ομάδες για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ερμής έμεινε για 11ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη (η τελευταία του ήταν στον αγώνα του πρώτου γύρου με την Πάφο, στις 10 Νοεμβρίου), ενώ δέχθηκε τέταρτη σερί ήττα.

Ο αγώνας…

Ο Ερμής είχε περισσότερη διάθεση στο ξεκίνημα και στο 10’ είχε το πρώτο σουτ με τον Ντεβέσα, ενώ στο 18’ απείλησε η Πάφος με το -επίσης άστοχο- σουτ του Ανγκούλο.

Στο 21’ το σουτ του Μπουλά έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μολ, στο 27’ ο Ανγκούλο είχε άλλο ένα άστοχο σουτ και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 31’, για τους «φτεροπόδαρους», με τον Ντεβέσα να κάνει το σουτ και την μπάλα να βγαίνει λίγο άουτ, αφού πρώτα κόντραρε.

Η Πάφος έχασε με τη σειρά της τεράστια ευκαιρία στο 36’, με τον Ράκελς να αστοχεί από πολύ κοντά, όμως στο 43’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (1-0), με κεφαλιά του Νέμετς μετά από σέντρα του Σιρόκ από δεξιά.

Ο Ράσιτς είχε την πρώτη φάση της επανάληψης στο 48’ με κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον Αραμπατζή, αλλά στο 56’ ο επιθετικός της Πάφου κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Νέμετς, εύστοχα, διπλασιάζοντας τα γκολ του και της ομάδας του (2-0).

Οι γαλάζιοι πλησίασαν μάλιστα σε τρίτο γκολ στο 64ο λεπτό, με τον Ανγκούλο με «σκάψιμο» να περνά την μπάλα πάνω απ’ τον Αραμπατζή και τον Ψάλτη να διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει στη γραμμή, ενώ στο 70’ ο Ράκελς με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Ο Ερμής είχε καλή φάση στο 71’ με το συρτό σουτ του Μαρτίνιουκ που ανάγκασε τον Μολ να πέσει στη γωνία του και να μπλοκάρει, ενώ στο επόμενο λεπτό η Πάφος είχε άλλη μία ευκαιρία, με τον Ράσιτς που σούταρε έξω.

Τελικά η ομάδα της Αραδίππου κατάφερε στη δεύτερη της φάση στο β’ μέρος να μειώσει, σκοράροντας με κοντινό σουτ Μαύρου (2-1) μετά από φάση διαρκείας στο 78ο λεπτό.

Στα επόμενα λεπτά ο Ερμής προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως παρά την πίεση που άσκησε, δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά την εστία της Πάφου.

ΠΑΦΟΣΜολ, Σιρόκ, Μπανγκάρτ, Χολτ, Ζάντερ, Ζίβουλιτς, Φόλπρεχτ (94′ Ιμπραΐμ), Ανγκούλο (88’ Ντόβμπνια), Ράκελς (77’ Λουλίνια), Ράσιτς, Νέμετς.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ψάλτης, Μαλόν, Κουατσίκα, Ενγκανγκά, Πουτζιουρή, Ντεβέσα (69’ Μαύρου), Μαρτίνιουκ, Κατσιατής (59’ Μακρίεφ), Μπουλά, Ντε Μέλο (69’ Λαγός)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζάντερ (60’), Λουλίνια (79’) Ράσιτς (87’) / Ενγκανγκά (57’), Μαρτίνιουκ (57’), Ντε Μέλο (61’), Κουατσίκα (87’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου