«Διπλό» στο φινάλε και +4 η Αλκή!

Σπουδαία νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία πέτυχε η Αλκή το απόγευμα του Σαββάτου, επικρατώντας με 2-1 του Ερμή στο στάδιο «Αμμόχωστος» ως τυπικά φιλοξενούμενη, για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ο Κωνσταντίνου στο 53’ έκανε με εντός περιοχής σουτ το 1-0 για την ομάδα του Σακκά και παρότι στο 62’ ο Φυλακτού ισοφάρισε για τους Αραδιππιώτες, ο Τραϊτσέφσκι με κεφαλιά στο 86ο λεπτό πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την Αλκή.

Με αυτό το τρίποντο η Αλκή έφτασε τους 29 βαθμούς, «έπιασε» στη βαθμολογία τη Δόξα που φιλοξενείται από την Πάφο, ενώ πήγε στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την προτελευταία Ένωση, που αύριο Κυριακή υποδέχεται την Ανόρθωση.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Αραδίππου, που ως γνωστόν είχε ήδη υποβιβαστεί μαθηματικά, αγωνιζόταν από το 38ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πούννα με δεύτερη κίτρινη κάρτα (τρία λεπτά μετά την πρώτη).

Δίκαιη κρίνεται η νίκη της Αλκής που ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ενώ είχε και δύο δοκάρια, στο 28′ με τον Τριμπό και στο 71′ με τον Ιβάν Κάρλος,

Μια απ’ τα ίδια στον Ερμή: Οριστική η επιστροφή Παναγιώτου

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Ψάλτης, Μπανούσης, Κουατσίκα, Πηλέας, Φυλακτού, Πούννας, Ντεβέσα (85’ Μαύρου), Ντε Μέλο (75′ Μαντοβάνη), Κατσιατής (82′ Γεωργίου), Μπουλά

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Κυπριανού, Σερφά (74′ Ηλία), Φλόρες, Σταρόκιν, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (68’ Γκαντάτσια), Σπόλιαριτς, Κωνσταντίνου, Τριμπό (80′ Χαραλάμπους), Ιβάν Κάρλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πούννας (35’) / Ακόστα (30’), Τριμπό (45’), Φλόρες (61’), Τραϊτσέφσκι (87’), Κυπριανού (92’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Πούννας (38’, 2η κιτ.) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου