Διπλό και «βαθιά ανάσα» παραμονής για την Ένωση – «Βυθίζεται» ο Ερμής (vid)

Τεράστιο «διπλό» πέτυχε η Ένωση στο «Αμμόχωστος», καθώς επιβλήθηκε με 2-1 του Ερμή και πήρε βαθιά ανάσα παραμονής.

Δυσκολεύει έτι περισσότερο η προσπάθεια του Ερμή, ο οποίος πλέον απέχει 8 ολόκληρους βαθμούς από την 11η Δόξα. Ενώ, το συγκρότημα του Φελκ ανέβηκε στους 24 βαθμούς και πρέπει να κάνει «τα βασικά» στην συνέχεια εάν δεν θέλει να αυτοκτονήσει και να χάσει αυτό το αρκετά μεγάλο προβάδισμά του.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της β’ φάσης του δεύτερου γκρουπ του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με ένθεν και ένθεν προϋποθέσεις για γκολ, με τους βυσσινί εν τέλει να γεύονται το νέκταρ μιας πολύτιμης νίκης στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στα σαλόνια των μεγάλων.

Η Εξέλιξη….

Η Ένωση «άνοιξε το σκορ» μόλις στο 12ο λεπτό. Ο Ουντότζι εφόρμησε από δεξιά στην αντίπαλη περιοχή, πραγματοποίησε το παράλληλο γύρισμα, εκεί όπου ο Μηνάς Αντωνίου «δεν λάθεψε» και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο πλεκτό του Φιρινίδη.

Η ισοφάριση για τον Ερμή ήρθε στο 10ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ψάλτης με ατομική ενέργεια μπήκε στα «βυσσινί τετράγωνα», τροφδότησε τον Μπουλά, με τον Αφρικανό να νικάει τον ανίκητο μέχρι το 55ο λεπτό Κωνσταντίνο Πέτρου.

Ένα ακριβώς δεκάλεπτο πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα «κτύπησε» ο Σίτο Ριέρα. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε «φιλί ζωής» στον σύλλογο του Παραλιμνίου, σφραγίζοντας έτσι ένα υπερπολύτιμο εκτός έδρας διπλό.

Ερμής: Φιρινίδης, Ταραλίδης, Κατσιατής, Πηλέας, Μακρίεφ (Ντε Μέλο 73′), Ψάλτης, Φυλακτού (Ντεβέσα 51′), Γκουατζίκα, Λαγός, Μπανούσης, Μπουλά

Ένωση: Πέτρου, Ριέρα, Ενόχ, Ζάρατε (Πίττας 72′), Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνίου, Αγγελή, Βαλλιάνος (Ολίβα 46′), Κυριακου, Γκοζλάν (Mαϊσουράντζε 62′)

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου