Δεν καταλαβαίνει τίποτα η ΑΕΚ, χαμένη ευκαιρία για ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ είχε «χρυσή» ευκαιρία, μετά την ισοπαλία του Απόλλωνα (1-1 με ΑΕΛ), να βρεθεί στο +6 από τη δεύτερη θέση και να «κλειδώσει» σε πολύ μεγάλο ποσοστό το 7ο σερί πρωτάθλημα.

Αντίπαλός του όμως ήταν μια ομάδα την οποία φέτος δεν είχε νικήσει σε έξι αναμετρήσεις (μαζί με το Σούπερ Καπ). Κι ο αριθμός ανέβηκε στο επτά, καθώς η ΑΕΚ, χάρη σε γκολ του Γκονθάλεθ στο 66ο λεπτό, επικράτησε με 1-0 των γαλαζοκιτρίνων στην «Αρένα» της και κράτησε την υπόθεση «τίτλος» ανοιχτή!

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι ήταν καλύτεροι σχεδόν καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έπαιζαν με παίκτη περισσότερο από το 60’ (αποβολή Ακοράν με δεύτερη κίτρινη κάρτα) δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους, με τον Ντε Βινσέντι στο 96ο λεπτό να χάνει μάλιστα τεράστια ευκαιρία, όταν μπροστά σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Έτσι, αντί ο ΑΠΟΕΛ να αυξήσει τη διαφορά του από τον Απόλλωνα, την είδε να μειώνεται στους τρεις βαθμούς και με την επανέναρξη του πρωταθλήματος θα χρειαστεί να τον νικήσει στο ΓΣΠ για να «καθαρίσει» τον τίτλο και να μην μπει σε μεγαλύτερους μπελάδες.

Από την άλλη, η ΑΕΚ, που αγνοεί την ήττα σε εννέα φετινά παιχνίδια με τους διεκδικητές του τίτλου, έφτασε τους 55 βαθμούς και πέραν του ότι «κλείδωσε» την τρίτη θέση (+6 από ΑΕΛ), μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από τον δεύτερο Απόλλωνα. Παράλληλα, έφτασε στο -6 από την κορυφή και μάλλον θα τα βάζει με τον εαυτό της για το κακό σερί που είχε προ Ιδιάκεθ…

Ο αγώνας…

Ένταση, κίτρινες κάρτες και διαμαρτυρίες για πέναλτι ήταν τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου, από το οποίο απουσίασε το θέαμα και οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες και κυρίως για τους γαλαζοκίτρινους.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 6ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ με το σουτ του Ντε Βινσέντι που έδιωξε σε κόρνερ ο Τόνιο, με την ΑΕΚ να απαντά με αυτό του Σάστρε στο 9’ στο οποίο μπλόκαρε ο Βάτερμαν.

Η κεφαλιά του Καρλάο στο 25’ ήταν άστοχη, όπως και το σουτ του Σόουζα στο 28’, με τον Ντε Βινσέντι να έχει τις δύο τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους, με την εκτέλεση φάουλ στο 40’ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Τόνιο και το φαλτσαριστό σουτ στις καθυστερήσεις που δεν βρήκε στόχο.

Σημειώνεται πως οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 3’ (Βούρος-Γιάννου), ενώ οι γαλαζοκίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν στο 4’ (Ακοράν-Τάμαρι) και στο 18’ (Γκαρσία-Τάμαρι). Στα πρώτα δύο δεν υπήρξε παράβαση αλλά το τρίτο θα ‘πρεπε να δοθεί στους γαλαζοκίτρινους.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη ήταν για την ΑΕΚ με το σουτ του Τρισκόφσκι στο 47’ όμως ακολούθως ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε και πλησίασε στο γκολ.

Στο 51’ μετά από σέντρα του Γιάκολις ο Νατέλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω και δύο λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος απείλησε εκ νέου με διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Τόνιο. Ενδιάμεσα (52’) ο Τάμαρι είχε ένα άστοχο σουτ.

Στο 56’ ο Γκονθάλεθ είχε μια σωτήρια απομάκρυνση πριν η μπάλα φτάσει στον Καζού από τη σέντρα του Γιάκολις, στο 59’ ο Τάμαρι ολιγώρησε κι έχασε τις προϋποθέσεις ενώ στο 63’ ο αμαρκάριστος Σόουζα δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά και να απειλήσει.

Κι εκεί που έδειχνε να ήταν θέμα χρόνου ο ΑΠΟΕΛ να βάλει γκολ, έχοντας μείνει και με παίκτη περισσότερο από το 60’ λόγω αποβολής του Ακοράν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, τελικά… το δέχθηκε! Στην πρώτη της φάση στην επανάληψη, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Γκονθάλεθ, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ, γύρισε και σούταρε στη χαμηλή γωνία του Βάτερμαν για το 1-0!

Ο ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να αντιδράσει όμως πλέον δυσκολευόταν να φτάσει στα αντίπαλα καρέ όσο έφτανε πριν βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο 72’ ο Βιντιγκάλ, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του, σούταρε από καλή θέση ψηλά έξω, ενώ το φαλτσαριστό σουτ του Ντε Βινσέντι στο 76’ για λίγο δεν βρήκε στόχο.

Στο 79’ ο Βιντιγκάλ ανάγκασε αυτή τη φορά τον Τόνιο σε απόκρουση χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, στο επόμενο λεπτό ο Μπέζιακ είχε μια άστοχη κεφαλιά και στο 86’ ο Ντε Βινσέντι είχε νέα καλή φάση, σουτάροντας λίγο έξω!

Στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ πίεσε και στο 96’ έχασε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία, με τον Ντε Βινσέντι μπροστά στην κενή εστία να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Γκαρσία, Σάστρε, Κάσες, Ακοράν, Τζέφρεν (67’ Τέτε), Ακίνο (23’ Τολμές), Τρισκόφσκι (73’ Λαρένα), Γιάννου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Γιάκολις, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού (77’ Mπέζιακ), Μοράις (72’ Βιντιγκάλ), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Νατέλ, Τάμαρι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάννου (35’), Γκονθάλεθ (38’, 3η), Ακοράν (42’), Τρουγιόλς (45’) / Καρλάο (12’, 3η), Ντε Βινσέντι (15’), Καζού (41’), Σόουζα (86’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή