Απομακρύνεται το όνειρο για Απόλλωνα, «όρθια» η Νέα Σαλαμίνα!

Απώλεια που του μειώνει αισθητά τις πιθανότητες να προλάβει τον ΑΠΟΕΛ στη μάχη του τίτλου είχε ο Απόλλωνας το βράδυ της Κυριακής, καθώς εξήλθε ισόπαλος 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο στάδιο για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού πήγε στους 54 βαθμούς κι έμεινε στο -4 από την κορυφή, έτσι θα χρειαστεί να γίνουν πολλά στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές ώστε να αντιστρέψει τα δεδομένα και να στεφθεί πρωταθλήτρια μετά από 13 χρόνια.

Οι ερυθρόλευκοι, από την άλλη, που στο φινάλε έχασαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για το γκολ της νίκης, έφτασαν τους 37 βαθμούς και είναι πλέον μόνοι στην πέμπτη θέση, στο +1 από την Ομόνοια, ενώ αυτό ήταν το τέταρτο (από τα πέντε) παιχνίδια τους στα πλέι οφ στο οποίο είχαν βαθμολογικό όφελος.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Απόλλωνας, που έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι στα πλέι οφ (τέσσερα με τον ημιτελικό κυπέλλου) δικαιολογημένα διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν του δόθηκε ένα λεπτό μετά το γκολ της Νέας Σαλαμίνας, καθώς ο Χριστοφόρου έκανε χέρι στην περιοχή κι έπρεπε να υποδειχθεί η παράβαση.

Σημειώνεται επίσης πως ο Ρομπέρζ αποχώρησε τραυματίας στο 37ο λεπτό, ενώ τόσο ο Γάλλος μπακ, όσο και ο Ζελάγια, δέχθηκαν την τρίτη τους κίτρινη κάρτα και χάνουν τον επόμενο αγώνα, με την Ομόνοια.

Από πλευράς Νέας Σαλαμίνας ο Βεσελόφσκι ένιωσε ενοχλήσεις πριν από τον αγώνα και ο 20χρονος Λύτρας έκανε το ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια.

Ο αγώνας…

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν το άστοχο πλασέ του Ζελάγια στο 8’ μετά από γύρισμα του Σαρδινέρο ενώ δύο λεπτά αργότερα η εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς δεν ανησύχησε τον Λύτρα.

Η Νέα Σαλαμίνα αντιθέτως ευτύχησε στην πρώτη της ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς στο 11’ ο Ελουντού μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έδωσε στον Κίνγσκλεϊ, στην προσπάθεια του τελευταίου η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Τιάγκο κι αυτός από κοντά έκανε το 0-1.

Με την επανέναρξη του αγώνα ο Απόλλωνας ζήτησε –και δικαιούνταν- πέναλτι για χέρι του Χριστοφόρου όμως ο Θεουλή κακώς δεν το έδωσε. Στο 18’ το σουτ του Μάρκοβιτς βρήκε σε ετοιμότητα τον Λύτρα, στο 21’ η κεφαλιά του Γιούστε ήταν άστοχη, όπως και το σουτ του Ζελάγια στο 23’.

Τελικά, οι κυανόλευκοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 28ο λεπτό, με κεφαλιά του Γιούστε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο (1-1).

Ο νεαρός πορτιέρο της Νέας Σαλαμίνας δεν επέτρεψε στον Ζελάγια να ολοκληρώσει στο 33’ την ανατροπή αποκρούοντας τη δυνατή κεφαλιά του, ενώ στο 40’ ο Κίνσγκλεϊ έχασε την ευκαιρία να βάλει ξανά μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους, καθώς υπό ιδανικές προϋποθέσεις δεν κατέβασε καλά την μπάλα μετά την μπαλιά του Τιάγκο.

Στο 42’ ο Βάλε απέκρουσε το σουτ του Ελουντού και στη συνέχεια ο Γιούστε πρόλαβε τον Κίνγκσλεϊ, ενώ στο 45+1’ το δυνατό σουτ του Πέδρο δεν βρήκε στόχο, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στον Απόλλωνα ανήκαν οι πρώτες φάσεις της επανάληψης, με τον Γιούστε αρχικά να απειλεί στο 50’ με κεφαλιά (έξω) και τον Μάρκοβιτς στο 55’ να σουτάρει αλλά να βλέπει τον Λύτρα να αποκρούει.

Στο 57’ η Νέα Σαλαμίνα είχε ευκαιρία με τον Τιάγκο που δεν έκανε καλό τελείωμα κι έστειλε την μπάλα έξω, ενώ ακολούθως ο Απόλλωνας απείλησε ξανά με Μάρκοβιτς (59’, σουτ) και Γιούστε (66’, κεφαλιά), όμως οι προσπάθειές τους ήταν άστοχες.

Ο Μάρκοβιτς στο 70’ είχε άλλη μια προσπάθεια με καλό σουτ που έφυγε λίγο έξω, όπως κι αυτό του Βασιλείου στο 73’, ενώ στο 76’ απείλησαν οι ερυθρόλευκοι με τον Τιάγκο που σούταρε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 77’ το σουτ του Μπρου που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι ήταν άστοχο και στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για το γκολ της νίκης.

Συγκεκριμένα, στο 82’ ο Κίνγκσλεϊ σε τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάλε, στο 88’ ο Τισντέλ (έφυγε από θέση οφσάιντ) υπό ιδανικές προϋποθέσεις σούταρε πάνω από τα δοκάρια και στο 94’ ο Κίνσγκλεϊ ξανά σε τετ-α-τετ είδε τον Πορτογάλο πορτιέρο του Απόλλωνα να κάνει τεράστια απόκρουση!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς (67’ Φοπαλά), Ρομπέρζ (37’ Ουεντραόγκο), Βασιλείου, Σακέτι (75’ Μπρου), Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Σκέμπρι, Ζελάγι

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Λύτρας, Τζαΐλσον, Χριστοφόρου (72’ Κωστή), Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Κορέια, Μαργκάσα, Ρέινολντς, Ελουντού (85’ Τισντέλ), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ (95’ Σικόρσκι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομπέρζ (36’, 3η), Ζελάγια (81’, 3η) /

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή