Ανόρθωση-ΑΕΛ: Η μία μαθηματικά στην Ευρώπη, η άλλη μένει Κύπρο!

Είναι πλέον επίσημο: Η Ανόρθωση επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας!

H «Κυρία» εξήλθε ισόπαλη 0-0 με την ΑΕΛ στον αγώνα που έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο «Α. Παπαδόπουλος» για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ, παίρνοντας τον βαθμό που χρειαζόταν ώστε να εκπληρώσει τον μεγάλο της στόχο και να εξασφαλίσει μαθηματικά την έξοδό της στην Ευρώπη!

Τα στιγμιότυπα από την ισοπαλία στο «Α. Παπαδόπουλος» (video)

Η διαφορά των δύο ομάδων παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς, έτσι η Ανόρθωση δεν μπορεί να τερματίσει πλέον κάτω από την τέταρτη θέση, η οποία μετά τον αποκλεισμό της Πάφου από το κύπελλο, προσφέρει δεδομένα εισιτήριο για το Europa League.

Αντιθέτως, η ΑΕΛ έχασε και τις τελευταίες της ελπίδες να προλάβει την τέταρτη θέση και να αγωνιστεί στην Ευρώπη, καθώς πέραν του -8 από την Ανόρθωση, απέχει τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη ΑΕΚ, με τους Λεμεσιανούς να έχουν δύο αγώνες να δώσουν και τους Λαρνακείς τρεις. Μάλιστα, αν η ΑΕΚ νικήσει αύριο (29/4) την Ομόνοια, η ΑΕΛ μένει μαθηματικά εκτός Ευρώπης.

Αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία για την Ανόρθωση στα πλέι οφ και μόλις η πρώτη για την ΑΕΛ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρόνι Λέβι παραμένει χωρίς εντός έδρας νίκη απέναντι στους γαλαζοκιτρίνους της Λεμεσού και στις δύο του θητείες στον πάγκο της προσφυγικής ομάδας.

Λέβι: Η ικανοποίηση, το παράπονο και η εθνική Ισραήλ

Κέρκεζ: «Υπάρχουν πράγματα που δεν μου αρέσουν, θα μιλήσω άλλη μέρα»

Ο αγώνας…

Η ΑΕΛ μπήκε στον αγώνα δείχνοντας περισσότερη διάθεση να επιτεθεί και ήταν η ομάδα που είχε ελαφριά υπεροχή στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Στο 4ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν με τον Ρομάν που μετά την ωραία ενέργεια του Ηλία, είδε τον Σίλντενφελντ να βάζει κόντρα στο σουτ του, ενώ στο 17’, μετά από νέα καλή προσπάθεια του Ηλία, το σουτ του Τόρες ήταν άστοχο. Ενδιάμεσα η «Κυρία» επιχείρησε να απειλήσει στο 8’, όμως ο Βοζίνια πρόλαβε τον Ντούρις.

Η κεφαλιά του Γκαμπιονέτα στο 32′ ήταν άστοχη, με τον Bραζιλιάνο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και αυτή του Ντούρις στο επόμενο λεπτό, στην πρώτη καλή φάση της Ανόρθωσης στο παιχνίδι.

Στο 34’ η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ράγιος μετά την κεφαλιά του Σισέ βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Βοζίνια, η λόμπα του όμως δεν βρήκε στόχο.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν για την ΑΕΛ με το δυνατό σουτ του Σοάρες που πέρασε έξω.

Στην επανάληψη η πρώτη φάση ήρθε για τους γηπεδούχους με τον Ντούρις στο 49’ να αστοχεί με κεφαλιά, ενώ στο 52’ ο Λαφράνς μετά από λάθος του Βοζίνια, πρόλαβε να διώξει πριν ο Σλοβάκος σουτάρει.

Η «Κυρία» ήταν πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος και στο 67’ είχε νέα ευκαιρία με τον Στρούνα που σούταρε, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της ΑΕΛ.

Στο 82’ ο Αμπντουλάγιεφ με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω, ενώ η ΑΕΛ παρότι στα τελευταία λεπτά επιχείρησε να βρει το γκολ της νίκης, δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 0-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Χάρους, Κοφί, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς (54’ Στρούνα), Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Σισέ (81′ Γκάντσεφ), Παλάνκα (62’ Αμπντουλάγιεφ), Ντούρις

ΑΕΛ: Βοζίνια, Χ. Κυριάκου, Λαφράνς, Τεϊσέιρα,Αβραάμ, Σοάρες, Zντραφκόφσκι, Ρομάν (62’ Τεξέιρα), Γκαμπιονέτα (80′ Σίλβα), Μ. Ηλία (69’ Σασί), Τόρες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παλάνκα (37’), Ράγιος (54’), Ιγκιεμπόρ (61’) / Ζντραφκόφσκι (22’), Τόρες (42’), Γκαμπιονέτα (74’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Ψευδιώτης