Ανατροπή παραμονής για Πάφο, σε μπελάδες η Δόξα!

Σπουδαία νίκη με την οποία εξασφαλίζει την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία πήρε η Πάφος το βράδυ του Σαββάτου, επικρατώντας έπειτα από ανατροπή με 3-2 της Δόξας, σε αγώνα που έγινε στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς έφτασε τους 34 βαθμούς και με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, βρέθηκε στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την Ένωση (αύριο Κυριακή φιλοξενεί την Ανόρθωση), έτσι πήρε απόσταση ασφαλείας και θα αγωνίζεται και του χρόνου στην πρώτη κατηγορία.

Αντιθέτως, η ομάδα της Κατωκοπιάς μπαίνει σε περιπέτειες καθώς έμεινε στους 29 βαθμούς, ισοβαθμεί πλέον με την Αλκή (νωρίτερα νίκησε τον Ερμή) και κινδυνεύει να δει την προτελευταία Ένωση να μειώνει τη διαφορά της από αυτήν, που τώρα είναι στο +4.

Ο αγώνας…

Μέχρι και το 15’ οι δύο ομάδες ψάχνονταν στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για κάτι καλό. Το παιχνίδι από το αμέσως επόμενο λεπτό πήρε πολύ καλό ρυθμό, αφού στο 16’ στην πρώτη καλή φάση του αγώνα η Δόξα άνοιξε το σκορ, με ωραίο εκτός περιοχής σουτ του Παπαφώτη (0-1). Άμεση όμως ήταν η απάντηση από την Πάφο, καθώς ο Κουλς με κεφαλιά στο 18’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 28’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφερε τα κάτω-πάνω, αφού με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έπειτα από σουτ από πλάγια θέση έκανε το 2-1 και έβαλε την Πάφο σε θέση οδηγού. Στο 33’ σουτ του Μιτρέα, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω. Στο 38’ ο Κουλς έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή με την μπάλα να περνά μόλις πάνω από το δοκάρι.

Με πολλή διάθεση μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς, όμως η Δόξα ήταν πιο επικίνδυνη. Στο 65’ η ομάδα της Κατωκοπιάς εξαργύρωσε την ανωτερότητα της, αφού ο Μπόλιεβιτς, με δυνατό σουτ από τα 35-40 μέτρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2). Στο 71’ σωστά ακυρώθηκε γκολ της Δόξας, αφού ο Παβλόφ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έκανε χέρι. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 76’ η Πάφος πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, αφού ο Νέμετς στην πρώτη τελική της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο έκανε με κοντινή προσπάθεια το 3-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

• Ο Νέμετς έφτασε τα 14 τέρματα και έκανε ατομικό ρεκόρ.
  • Ο Καρώ μπήκε στο παιχνίδι στο 66’ και αποχώρησε στο 82’, αφού υπέστη σοβαρή μορφή πλάσης, με την Πάφο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 10 παίκτες.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Σιρόκ, Μπαγκάρντ, Χολτ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς, Κουλς, Ανγκούλο (57’ Φόλπρεχτ), Νέμετς, Ράκελς (74’ Λουλίνια), Ράσιτς (66’ Καρώ)

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Νελσίνιο, Μιτρέα, Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Μπόλιεβιτς, Χατζηβασίλης, Ζατλ, Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος, Μπατέν (46’ Παβλόφ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή