ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα: Από 0-2 σε 5-2 με χατ-τρικ του… πρώτου σκόρερ Χουράδο!

Χάρη σε φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με χατ-τρικ του Χουράδο, η ΑΕΛ επικράτησε με 5-2 της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο, για την 9η και προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν προηγηθεί με 2-0 χάρη σε τέρματα των Κίνγκσλεϊ στο 22’ και Ελουντού στο 33’, με τους Λεμεσιανούς να μειώνουν στο φινάλε του ημιχρόνου (45’) με εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα.

Στην επανάληψη ο Χουράδο το πήρε… πάνω του και πέτυχε χατ-τρικ (70’, 73’, 83’), φτάνοντας τα 15 γκολ κι ανεβαίνοντας μάλιστα στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ (παρέα με Νέμετς, Τρισκόφσκι) ενώ ενδιάμεσα (75’) ο Νουρ είχε βάλει αυτογκόλ.

Αυτή ήταν η 2η σερί και 17η συνολικά νίκη για την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα, με τους γαλαζοκίτρινους να φτάνουν τους 55 βαθμούς και να ελπίζουν στην τρίτη θέση, καθώς μείωσαν στο -1 από την ΑΕΚ που πάντως έχει αγώνα λιγότερο.

Η Νέα Σαλαμίνα, από την άλλη, έμεινε στους 41 βαθμούς, έχοντας σφραγίσει όμως την Πέμπτη θέση έπειτα από την ήττα της Ομόνοιας που διατήρησε τη διαφορά των δύο ομάδων στους τέσσερις βαθμούς.

Την τελευταία αγωνιστική η ΑΕΛ θα φιλοξενηθεί στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ, τον οποίον θα αντιμετωπίσει και στον τελικό κυπέλλου της 22ας Μαΐου, ενώ η Νέα Σαλαμίνα θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα.

Ο αγώνας…

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και απείλησε δις στο πρώτο 15λεπτο, με τη Νέα Σαλαμίνα να ανεβαίνει στη συνέχεια και να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ στο 22’ με ωραία κεφαλιά του Κίνσγκλεϊ έπειτα από σέντρα του Κορέια.

Στο 22’ με Τζούνιορ και στο 30’ με Ντα Σίλβα 30’ οι Λεμεσιανοί δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και τρία λεπτά αργότερα ο Ελουντού μετά από γύρισμα του Σιαθά πλάσαρε εύστοχα διπλασιάζοντας τα γκολ των ερυθρολεύκων.

Στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στα παιχνίδι και αφού πρώτα έχασαν δυο-τρεις ευκαιρίες, στο 45’ κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα.

Πιο επιθετική στην επανέναρξη του αγώνα ήταν η ΑΕΛ, που στο 53’ με κεφαλιά του Χουράδο και το 60’ με σουτ του Ντα Σίλβα απείλησε με ισοφάριση.

Στο 69’ ακυρώθηκε γκολ των Λεμεσιανών με υπόδειξη οφσάιντ αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΛ έφτασε στο 2-2, με γκολ του Χουράδο μετά από γύρισμα του Αντρέ Τεϊσέιρα.

Οι γαλαζοκίτρινοι φόρτσαραν για την ανατροπή πλέον και στο 73’ με σκόρερ και πάλι τον Ισπανό έκαναν το 3-2 (κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντα Σίλβα), ενώ στο 75’ ο Νουρ με αυτογκόλ έκανε το 4-2!

Η ΑΕΛ δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 83’ με σουτ του Χουράδο έκανε το 5-2, με τον Ισπανό να κάνει χατ-τρκ φτάνοντας τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα και ανεβαίνοντας έτσι στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ!

ΑΕΛ: Βοζίνια, Νιλς Τεϊσέιρα, Tζούνιορ, Λαφράνς, Αντρέ Τεϊσέιρα, Αβραάμ, Γκαθτανιάγα (13’ Φιντέλις),  Αντάμοβιτς, Ντα Σίλβα,  Χουράδο,  Σρανζ (58’ Αγκάνοβιτς)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Λύτρας, Τζαΐλσον,  Σιαθάς (56’ Πική), Μιντίκκης, Κορέια, Κωστή, Χατζηκωνσταντή,  Νουρ,  Τιάγκο, Ελουντού (89’ Νικολάου), Κίνγκσλεϊ (82’ Σικόρσκι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σρανζ (30’) / –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή