ΑΕΛ-Απόλλων: Την έβγαλε νοκ-άουτ με τριάρα!

Σπουδαίας σημασίας νίκη, τη δεύτερη του σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι οφ, πέτυχε ο Απόλλωνας το απόγευμα του Σαββάτου, επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΛ στο λεμεσιανό ντέρμπι που διεξήχθη για τη 2η αγωνιστική της 2ης φάσης του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό με δυνατό σουτ ο Σακέτι, που συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στο πρωτάθλημα με τους κυανόλευκους, ενώ το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Ρομπέρζ με κεφαλιά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45’), στο οποίο η ΑΕΛ είχε κάκιστη παρουσία. Στην επανάληψη οι γαλαζοκίτρινοι βελτιώθηκαν, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά και ο Ρομπέρζ στο 77’ με φοβερό βολέ διπλασίασε τα γκολ του και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο Απόλλωνας, που πήρε για τα καλά τον αέρα της ΑΕΛ ενόψει και των ημιτελικών κυπέλλου με τη συμπολίτισσά του, μετρώντας δύο νίκες με 3-0 και μία ισοπαλία στους αγώνες πρωταθλήματος απέναντί της, έφτασε τους 53 βαθμούς, στο +3 από τον ΑΠΟΕΛ (παίζει την Κυριακή με ΑΕΚ) και στο +8 από τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού, που τέθηκαν νοκ-άουτ από τη μάχη του τίτλου.

Η ΑΕΛ, που δέχθηκε τρίτη σερί ήττα χωρίς να σκοράρει, ενώ δεν έχει βάλει ακόμη γκολ απέναντι στον Απόλλωνα (σε τρεις αγώνες), πέραν του ότι απομακρύνθηκε για τα καλά από την κορυφή, κινδυνεύει να αποκτήσει συγκάτοικο στην τρίτη θέση αν η ΑΕΚ νικήσει τον ΑΠΟΕΛ.

Ο αγώνας…

Καλύτερα μπήκε στο ντέρμπι ο Απόλλωνας, ο οποίος αφού απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Ζελάγια στο 6ο και το 15ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22’ με τον Σακέτι, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έβαλε μπροστά στο σκορ τους κυανόλευκους, στην 100ή του συμμετοχή μαζί τους σε αγώνα πρωταθλήματος!

Σημειώνεται πως οι παίκτες της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν στο γκολ για οφσάιντ καθώς στο σουτ του Αργεντινού, υπήρχαν μπροστά στον Πρότσεκ εκτεθειμένοι παίκτες του Απόλλωνα, όμως δεν είναι ξεκάθαρο κατά πόσο επηρέαζαν τον πορτιέρο των γαλαζοκιτρίνων.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι καλύτερος και στα επόμενα λεπτά έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Περέιρα να διπλασιάσει τα γκολ του. Ο Αργεντινός στο 27’ με σουτ βρήκε το δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα, μετά από αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή αλλά αντί να δώσει στον εντελώς μόνο Παπουλή που ετοιμαζόταν να σκοράρει, τελείωσε μόνος του τη φάση κι αστόχησε!

Η ΑΕΛ, αντιθέτως, ήταν εντελώς ακίνδυνη και δεν μπορούσε να φτιάξει ούτε προϋπόθεση για γκολ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους αντιθέτως να καταφέρνουν να φτάσουν σε δεύτερο, καθώς στο 45’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Ρομπέρζ με κεφαλιά έκανε το 0-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Πιο ισορροπημένη ήταν η κατάσταση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Απόλλωνα να ρίχνει ρυθμό και την ΑΕΛ σταδιακά να ανεβαίνει και να βρίσκει τις πρώτες της τελικές με Γκαθτανιάγα (53’), Μακρή (60’), Τζούνιορ (65’) και Χουράδο (66’), όμως σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις δεν ανησύχησε τον Βάλε.

Η πρώτη πραγματική ευκαιρία των γαλαζοκιτρίνων ήρθε στο 69ο λεπτό με τη δυνατή εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα που έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια, με τον Απόλλωνα από την άλλη να απειλεί μετά από ώρα στο 74’ με τον Κυριάκου.

Ο αγώνας τελείωσε μια και καλή στο 77ο λεπτό, κατά το οποίο ο Ρομπέρζ με ασύλληπτο βολέ που θα ζήλευαν και κορυφαίοι φορ διαμόρφωσε το 0-3!

Το σουτ του Αβραάμ στο 80′ πέρασε λίγο έξω, ενώ ούτε και κάποιες προϋποθέσεις που δημιούργησε η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά έφεραν αποτέλεσμα, έτσι ο αγώνας έληξε με τους κυανόλευκους να παίρνουν μια σπουδαίας σημασίας νίκη.

AEΛ: Πρότσεκ, Νιλς Τεϊσέιρα, Τζούνιορ, Γκοντάλ, Γουίλερ, Γκαθτανιάγα, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (60’ Ντα Σίλβα), Αντόνια (69’ Αβραάμ), Σρανζ (46’ Σρανζ), Χουράδο

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε (84’ Ουεντραόγκο), Βασιλείου, Κυριάκου, Σακέτι, Περέιρα (34’ Σκέμπρι), Παπουλής Σαρδινέρο, Ζελάγια (80’ Φοπαλά)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουράδο (20’), Αντάμοβιτς (21’), Τζούνιορ (73’), Γκοντάλ (77’) / Σακέτι (55’),

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή