Πρόκριση-θρίλερ του ΑΠΟΕΛ στο «Αρένα» με ηρωική ανατροπή (pic)

Πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου με έξι τέρματα, μεγάλη αγωνία και συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων ήταν ο επαναληπτικός ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΑΠΟΕΛ, με τους γαλαζοκίτρινους να είναι αυτοί που εν τέλει πανηγύρισαν την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Πάολο Τραμετζάνι απέσπασε ισοπαλία 3-3 απέναντι στους Λαρνακείς στη ρεβάνς-θρίλερ που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (6/3) στο «Αρένα», κι έτσι ανέτρεψε το ελαφρώς πλεονέκτημα που είχαν οι τελευταίοι από το πρώτο παιχνίδι (1-1), παίρνοντας το εισιτήριο για την τετράδα της διοργάνωσης.

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, επιθετικό, με ρυθμό και άκρως συναρπαστικό ως το τέλος του, οι κιτρινοπράσινοι προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με προβολή του Γιάννου, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετά να τους θέσει σε πλεονεκτική θέση.

Οι γαλαζοκίτρινοι απάντησαν γρήγορα στην ΑΕΚ φτάνοντας στην ισοφάριση στο 37ο λεπτό με έξοχη ένεργεια του Βιντιγκάλ, ύστερα από ολέθριο λάθος στο οποίο υπέπεσε ο Ιγκόρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός διατηρήθηκε, οι Λαρνακείς ήταν ελαφρώς πιο δρατήριοι και κατόρθωσαν να ανακτήσουν το προβάδισμα στο 65ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τολμές.

Αφού λοιπόν οι Λαρνακείς δεν αναζήτησαν με ένταση να διασφαλίσουν την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ τους τιμώρησε στο φινάλε, όταν αρχικά στο 89ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Νατέλ, και στις καθυστερήσεις με τον Εφραίμ έγειρε τη ζυγαριά υπέρ του.

Το αποψινό θρίλερ είχε και συνέχεια όταν ο Καταλά ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατή κεφαλιά, όμως δεν υπήρχε άλλος χρόνος για την ΑΕΚ για να πάρει την πρόκριση, χάνονταν την ευακιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Καταλά, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαρένα, Σάστρε, Χέφελ, Ιγκόρ, Τέτε (61′ Φλοριάν), Ακίνο (83′ Τζεφρέν), Γιάννου

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέττι, Σόουζα, Ζαχίντ (73′ Μπέζιακ), Μοράις (88′ Εφραίμ), Νατέλ, Βιντιγκάλ, Μπάλογκ (81′ Τάμαρι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καταλά, Σάστρε/ Ζαχίντ, Βιντιγκάλ, Μοράις, Ρόμο, Μπέζιακ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττου